Upalny weekend najlepiej spędzić nad wodą. Gdzie w regionie znajdziemy najlepsze miejsca do wypoczynku?

Gorący weekend w całym Śląsku, na termometrach temperatura przekraczać może 30 stopni. To doskonała okazja, aby skorzystać z regionalnych kąpielisk. Jakich? Mamy kilka propozycji.

W pierwsze, gorące pierwsze dni wakacji można skorzystać z wielu kąpielisk oraz otwartych basenów. Gdzie najlepiej się wybrać?

Pływanie i grillowanie

Jezioro Pogoria III w Dąbrowie Górniczej co roku przyciąga tłumy. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku nie tylko dla mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, ale także całego Górnego Śląska. Jezioro jest efektem specjalnego zalania nieczynnych wyrobisk piaskowych. Plaża kąpielowa strzeżona w sezonie przez WOPR znajduje się na południu jeziora, w okolicach drewnianego molo.

W pobliżu dostępne są punkty gastronomiczne, wypożyczalnia kajaków, rowerów wodnych i łódek. Skorzystać można również płatnego parkingu. Wykupienie miejsca na grillowanie za godzinę użytkowania kosztuje 30 zł. Korzystanie ze sprzętu sportowego to koszt 12 zł.

Strzeżona plaża

Jezioro Rogoźnik znajduje się we wsi o tej samej nazwie, w gminie Bobrowniki, na północ od Siemianowic Śląskich. W Rogoźniku znajdują się dwa jeziora, natomiast tylko jedno z nich jest kontrolowane przez WOPR (Rogoźnik I). Jest tam strzeżona plaża, boisko do siatkówki i wypożyczalnia sprzętu pływającego.

W pobliżu jeziora znajduje się „Park Rogoźnik", gdzie znajdziemy: plac zabaw, siłownię na świeżym powietrzu, ścieżki turystyczno-rowerowe, amfiteatr z restauracją, boisko do siatkówki plażowej oraz mały skate park.

Wyspa na jeziorze

Sezon kąpielowy rozpoczął się również nad jeziorem Nakło-Chechło, które doskonale znane jest wszystkim mieszkańcom Górnego Śląska. Znajduje się przy miejscowości Nowe Chechło – koło Tarnowskich Gór, w gminie Świerklaniec. Mimo swojej niewielkiej wielkości zaskakuje sporą liczbą plaż i miejsc wyznaczonych do kąpieli. Miejsce strzeżone jest przez ratowników WOPR.

Na miejscu można skorzystać z szerokiej oferty gastronomicznej, wypożyczyć rowerek wodny, a także domek letniskowy. Pośrodku jeziora znajduje się mała wyspa, która zawsze robi wrażenie na nowych gościach. Dokoła jeziora poprowadzono ścieżkę pieszo-rowerową.

W tym roku za wjazd nad zalew od strony drogi wojewódzkiej 908 trzeba zapłacić 20 zł w weekendy i święta, to o 5 zł drożej niż rok temu. W tygodniu lub po godz. 18 w sobotę albo niedzielę zapłacić trzeba 10 zł. Wjazd na pole namiotowe kosztuje dodatkowe 20 zł, ustawienie namiotu kolejne 20 zł za dzień, a przyczepy kempingowej lub kampera 25 zł. Opłata za osobę na polu biwakowym wynosi 5 zł, a podłączenie do energii elektrycznej – 15 zł.

Rybnickie kąpieliska

W okolicach Rybnika znajdują się dwa miejsca kąpielowe. Jedno z nich – kąpielisko „Pniowiec”, pozwala na kąpiel od 14 czerwca do 5 września, wówczas nadzorowane jest przez pracowników WOPR. Drugie rybnickie kąpielisko – „Kamień”, znajduje się przy ulicy Hotelowej 12. Zbiornikiem zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rybniku. Sezon kąpielowy trwa tu od 14 czerwca do 5 września. Korzystanie z tego kąpieliska jest odpłatne:

  • 5 zł bilet normalny,
  • 3 zł bilet ulgowy,
  • bezpłatnie dla dzieci do lat 4.

Wypoczynek na dłużej?

W Gliwicach wybrać się można na kąpielisko „Czechowice", które otoczone jest lasem. Na terenie wypoczynkowym znajduje się nie tylko kąpielisko, ale także plac zabaw, domki kempingowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego, boiska do siatkówki plażowej i piłki nożnej, rampa dla rolkarzy, punkty gastronomiczne, pole namiotowe czy grillowisko.

Jednorazowy bilet wstępu dla dorosłego to koszt 6 zł, a wszyscy posiadający Gliwicką Kartę Mieszkańca za wstęp zapłacą 5 zł. Dzieci oraz młodzież do 16. roku życia wchodzą na kąpielisko za darmo. Istnieje również możliwość wynajmu domku letniskowego w cenie od 98 do 224 zł za dobę w zależności od czasu wynajmu oraz liczby osób. Za ustawienie namiotu 1 lub 2-osobowego zapłacić należy 25 zł za każdą rozpoczętą dobę. Przyłączenie do energii elektrycznej to koszt 8 zł za dobę.

Niczym prawdziwa, morska plaża

Kąpielisko „Sosina" w Jaworznie przeszło wartą 30 mln zł rewitalizację terenu. Wówczas wybrano osad z dna Sosiny i nawieziono nowy piasek. W tym miejscu powstały m.in.: wielofunkcyjne boisko do siatkówki i koszykówki, boisko do siatkówki plażowej i gry w bule, a także siłownia pod chmurką i plac zabaw. Bezpieczeństwa wszystkich pływających pilnuje ratownik.

W okolicach „Sosiny" można wynająć sobie domek domek letniskowy. Koszt wynajmu domku 7-osobowego za dzień wynosi od 140 do 420 zł, zaś za 10-osobowy zapłacić należy od 210 zł do 600 zł.

Wakeboarding w Mysłowicach

W Mysłowicach wybrać się odpocząć nad kąpieliskiem „Hubertus", które to powstało po wybraniu piasku. Na terenie obiektu znajduje się kąpielisko, mała gastronomia oraz Wake Park (można tam uprawiać wekeboarding). Wstęp jest płatny. Dzieci i młodzież do 18 roku życia – po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej nie płacą za wstęp. Bezpłatnie z kąpieliska mogą też korzystać osoby niepełnosprawne z opiekunem – bezpłatny. Z kolei dorośli zapłacą 7 zł. Kąpielisko jest strzeżone.

Natryski, przebieralnie. I „piracki” plac zabaw

Tyskie „Paprocany" również zapraszają na odrobinę wytchnienia w upalne dni. W tym malowniczym zakątku znajdują się: kąpielisko, strefa rekreacji, park linowy i olbrzymi plac zabaw w kształcie pirackiego statku. Wstęp na teren kąpieliska jest darmowy.

W Sosnowcu wszyscy mieszkańcy mogą wybrać się na „Stawiki", gdzie kąpieliska strzegą ratownicy. Plażowicze mogą korzystać z toalet, natrysków i przebieralni. Wyznaczono specjalne strefy do kąpieli dla dzieci. Od 24 czerwca otwarte zostają w mieście również odkryte pływalnie przy ul. 3 Maja oraz Wojska Polskiego. Koszt biletów to: 10 zł (normalny) oraz 5 zł (ulgowy). Dzieci do lat 7 (wstęp w ramach biletu wstępu opiekuna).

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Time Rock Kalety

Sukces grupy Time Rock. Zawodnicy z Kalet z medalami

Stadion Śląski

Mundialowa Strefa Kibica na Stadionie Śląskim

Tarnowskie Góry kino plenerowe

Powraca TCK-owe Kino Objazdowe. Gdzie odbędą się seanse?

„Lato w mieście" w Bytomiu

„Lato w mieście". Jakie plany na wakacje?

Stadion Śląski kino samochodowe

Kino samochodowe na Stadionie Śląskim

Pole lawendy

I Festiwal Lawendy w Katowicach odbędzie się już w lipcu

Luxtorpeda przyjedzie do Zabrza

Carnall Festival coraz bliżej. Kto zagra w Zabrzu?