W Szpitalu w Pyskowicach powstaje pierwsze w Polsce publiczne i bezpłatne centrum medyczne dla kobiet. Ośrodek Zdrowia Kobiety w modelu „WALK IN ONE STOP Clinic" umożliwić kobietom z naszego regionu łatwy, szybki i komfortowy dostęp do specjalistycznych świadczeń. Ośrodek ma ściśle współpracować z Oddziałem Onkologii i Poradnią Onkologiczną Szpitala w Knurowie. W ramach jednej wizyty pacjentki będą mogły skonsultować się z ginekologiem lub położną oraz wykonać pełną diagnostykę w jednym miejscu. Wśród oferowanych świadczeń mają znaleźć się:
- cytologia płynna, kolposkopia i elektrokonizacja – profilaktyka raka szyjki macicy,
- biopsja aspiracyjna endometrium i histeroskopia – diagnostyka raka trzonu macicy,
- oznaczenie markerów CA125, ROMA HE4 i USG przezpochwowe z Dopplerem – diagnostyka raka jajnika,
- USG piersi i mammografia – diagnostyka raka piersi.
Na miejscu szpital dysponuje nowoczesnym zapleczem diagnostyki obrazowej takim jak Pracownia Tomografii Komputerowej i RTG. Dodatkowo Ośrodek będzie oferował porady psychologa dla kobiet, a także strefę samobadania piersi. Podobne rozwiązania są obecne np. w szpitalach w Wielkiej Brytanii.
- Otwarcie Ośrodka Zdrowia Kobiety to kolejny krok w kierunku nowoczesnej, kompleksowej i bezpłatnej opieki medycznej dla kobiet w regionie. Zależało nam, aby pacjentki mogły skorzystać z diagnostyki i konsultacji bez zbędnych barier – kompleksowo, w jednym miejscu i w przyjaznych warunkach. Dlatego też skoncentrowanie całego procesu diagnostyczno-terapeutycznego w jednym miejscu nie tylko podnosi jakość leczenia, ale również skraca czas od wykrycia niepokojących zmian do wdrożenia terapii – mówi Magdalena Kot, Prezes Zespołu Szpitali Powiatu Gliwickiego.
Ośrodek ma także ściśle współpracować z Oddziałem Onkologii oraz Poradnią Onkologiczną Szpitala w Knurowie. Knurowska placówka jest jedną z nielicznych powiatowych jednostek w Polsce oferujących kompleksową opiekę onkologiczną. Oddział Onkologii i Poradnia Onkologiczna prowadzą opiekę onkologiczną w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej przy ścisłej współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii w Gliwicach. To dobre rozwiązanie dla pacjentek, u których podejrzewa się lub zdiagnozowano nowotwór - będą mogły kontynuować leczenie w ramach jednego, spójnego systemu, bez zajmującego cenny czas szukania wsparcia w różnych placówkach. Ale najważniejsze, że dzięki ścisłej współpracy placówek medycznych i samorządu mieszkanki regionu zyskają bezpłatny dostęp do diagnostyki i leczenia blisko miejsca zamieszkania i bez zbędnych formalności.
– Jako samorząd powiatowy doskonale rozumiemy, jak ważne jest zapewnienie kobietom łatwego dostępu do nowoczesnej opieki medycznej. Dlatego cieszymy się, że możemy wspierać takie inicjatywy, jak Ośrodek Zdrowia Kobiety, które nie tylko odpowiadają na realne potrzeby zdrowotne mieszkanek, ale również podnoszą standardy profilaktyki, diagnostyki i leczenia. To inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo kobiet w całym regionie – mówi Dawid Rams, Starosta Powiatu Gliwickiego.

Może Cię zainteresować: