Villa Reden najpiękniejszym budynkiem świata! Zdobyła nagrodę International Architecture Awards

To była jedyna realizacja z Polski, jaka zakwalifikowała się do konkursu International Architecture Awards. Jedyna, ale zwycięska! To Villa Reden w Chorzowie. Jak poinformował Maciej Franta, niejednokrotnie już nagradzany obiekt wygrał także ten niezwykle prestiżowy konkurs! Od dziś Villa Reden nosi tytuł najpiękniejszego budynku świata.

Villa reden chorzów

Cieszymy się, że znów jest okazja pisać o Villi Reden. Zaprojektowany przez Fantagroup Architects budynek przy ul. Lwowskiej 34 w Chorzowie zdobywa jedną nagrodę architektoniczną po drugiej! Do kolekcji właśnie doszła kolejna - i to jaka!

Tym razem Villa Reden zwyciężyła w międzynarodowym konkursie International Architecture Awards, który jest organizowany od 2004 roku. Oznacza to ni mniej ni więcej, że jest ona... najpiękniejszym budynkiem świata.

- Jako jedyny reprezentant Polski otrzymała tę prestiżową nagrodę wśród grona laureatów i wyróżnionych z całego świata. Nagroda przyznawana jest dla najbardziej spektakularnych i inspirujących budynków na świecie. Bardzo się cieszymy! - skomentował Maciej Franta, architekt Villi Reden.

Skąd wynikała decyzja o przyznaniu pierwszego miejsca?

- Niepowtarzalny kontekst miejsca i potencjalna negatywna konsekwencja wprowadzenia nowej tkanki na tym unikalnym terenie sprawiły, że decyzja o ukształtowaniu nowego budynku nie była łatwa. Musiała odnosić się bezpośrednio do tych wytycznych i nie konkurować z nimi, a „odpowiadać” otoczeniu z jego wyjątkowością w nowoczesny sposób. Zadanie było tym trudniejsze, że budżet był ograniczony, a oczekiwania inwestora wysokie - wyjaśniło jury konkursu.

Przypomnijmy. Pomysł i kształt budynku wynikał bezpośrednio z nieregularnego, wielobocznego ukształtowania terenu przeznaczonego pod zabudowę oraz pomysłu pozostawienia na działce jak największego drzewostanu. Ta prosta inspiracja stała się podstawową wytyczną do kształtowania budynku.

Villa Reden z nagrodą w ogólnoświatowym konkursie

Może Cię zainteresować:

Villa Reden wygrywa w ogólnoświatowym konkursie Urban Design & Architecture Design Awards 2022

Autor: Martyna Urban

03/05/2022

Frantagroup w swoim zamyśle stworzył więc formę wielokąta, którą urozmaicił i otworzył balkonami, a ostre kąty zaokrąglił, dzięki czemu budynek upodobnił się do międzywojennych willi w sąsiedztwie. Bryła zabudowana została drewnianymi tarasami, a podłogę w części jadalnej podwyższono o jeden poziom, dzięki czemu parter pozostał niezabudowany i jest do dyspozycji mieszkańców.

Maciej Franta przed Villą Reden

Może Cię zainteresować:

Śląski architekt Maciej Franta wśród najlepszych młodych architektów w Europie. To on zaprojektował Villę Reden w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

28/03/2022

Finaliści Nagrody Architektonicznej Polityki 2021

Może Cię zainteresować:

Śląsk. Zagłębie najlepszej architektury. Aż 3 z 5 nominowanych do Nagrody Architektonicznej "Polityki" za 2021 r. obiektów zaprojektowano w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

13/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon