W 2040 roku w Pyrzowicach może zostać odprawionych ponad 10 mln pasażerów

W roku 2040 port lotniczy w Pyrzowicach może obsłużyć ponad 10 milionów pasażerów – taką ocenę przedstawił Urząd Lotnictwa Cywilnego w przedstawionej właśnie prognozie ruchu lotniczego dla Polski. Wynika z niej, że Katowice Airport będą jednym z trzech regionalnych lotnisk w naszym kraju, gdzie przekroczona zostanie bariera 10 mln podróżnych.

fot. P. Adamczyk / KTW
Katowice Airport

Po covidowej zapaści w lotnictwie nie ma już śladu. Według przewidywań ekspertów z Uniwersytetu Gdańskiego, już w tym roku liczba pasażerów będzie na podobnym lub wyższym poziomie niż w rekordowym roku 2019. Wariant bazowy zakłada, że w polskich portach lotniczych zostanie w tym roku obsłużonych 48,1 mln pasażerów, a w wariancie optymistycznym liczba ta może sięgnąć nawet 58,1 mln.

Więcej pasażerów, lotów i przewożonych towarów

W kolejnych latach na lotniskach ma być jeszcze tłoczniej. Tak przynajmniej zakłada przedstawiona właśnie przez Urząd Lotnictwa Cywilnego prognoza ruchu lotniczego dla Polski w perspektywie roku 2040. Wedle tej analizy w 2025 r. przewidywane jest obsłużenie w polskich portach lotniczych 54,5 mln pasażerów, w 2030 r. – 69,6 mln, w 2035 r. – 85,1 mln, zaś w roku 2040 – 96,4 mln (wszystko to zgodnie z wariantem bazowym).

- Podobnie, według prognozy, będzie rosnąć liczba realizowanych operacji, jak również ilość przewożonych towarów i poczty – powiedział Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Przygotowujący to opracowanie eksperci określili w nim przewidywaną liczbę obsługiwanych pasażerów, operacji lotniczych, a także ilości przewożonych towarów i poczty z/na lotniska położone na terytorium Polski. Uwzględnili statystyki z lat ubiegłych, sytuację gospodarczą Polski i innych krajów UE (w tym prognozy PKB), przepustowość polskich portów lotniczych, zależności pomiędzy rozwojem regionów, a wzrostem ruchu lotniczego oraz plany otwarcia w 2028 r. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Pierwsza trójka w regionach: Balice, Gdańsk, Pyrzowice

To, co nas w kontekście tej prognozy interesuje najbardziej, to oczywiście zarysowane w niej perspektywy dla lotniska w Pyrzowicach. Te zaś wskazują na to, że port ten w 2040 r. może obsłużyć 10,3 mln pasażerów. Dla porównania, w roku ubiegłym było ich 4,4 mln zł, zaś plany na ten rok zakładały przebicie po raz pierwszy w historii poziomu 5 mln odprawionych podróżnych.

Wedle autorów prognozy Pyrzowice mają być jednym z trzech portów regionalnych w Polsce, gdzie w roku 2040 przekraczanych ma być ponad 10 mln pasażerów – niekwestionowanym liderem mają być podkrakowskie Balice (15,1 mln), na drugim miejscu znajdować ma się Port Lotniczy w Gdańsku (10,8), zaś na trzecim właśnie Pyrzowice.

- Warunkiem osiągnięcia takich wyników w 2040 roku są inwestycje w przepustowość we wszystkich portach lotniczych w Polsce – zastrzega ULC.

W Pyrzowicach o takich inwestycjach mówi się od dawna. Na terenie lotniska ma powstać nowy terminal obsługujący zarówno odloty, jak i przyloty. Wedle deklaracji przedstawicieli portu obiekt ma być gotowy najpóźniej do końca obecnej dekady. Przepustowość infrastruktury liniowej pozwala na wykonywanie ok. 100 tysięcy startów i lądowań rocznie. A że w ubiegłym roku było ich 40 tys. więc prosta arytmetyka wskazuje, iż pod tym względem rezerwy wciąż jeszcze są duże, co pozwala realnie myśleć o obsłudze ponad 10 mln podróżnych rocznie.

Przystanek Miasteczko Śląskie na linii kolejowej przez Pyrzowice fot Szymon Grochowski PKP PLK

Może Cię zainteresować:

Kolej do Pyrzowic kosztować będzie grube miliony. A efekty? Jeden pociąg na... dwie godziny. „To częstotliwość prowincjonalna”

Autor: Michał Wroński

08/09/2023

Stacja Pyrzowice lotnisko

Może Cię zainteresować:

Stację kolejową w Pyrzowicach od lotniska dzieli 450 metrów. Dużo? To się zmieni

Autor: Michał Wroński

27/07/2023

Statystyki pasażerskie Katowice Airport lipiec 2023

Może Cię zainteresować:

Pyrzowice: lipiec był najlepszym miesiącem w historii lotniska, pobito rekord dobowy i obsłużono trzymilionowego pasażera. „To najszybciej osiągnięte trzy miliony podróżnych w skali roku w historii portu”

Autor: Grzegorz Lisiecki

09/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon