W Katowicach hutnicy zapowiedzieli protest, który ma się odbyć 21 maja
We wtorek, 6 maja 2025 roku, przed budynkiem Ministerstwa Przemysłu przy ul. Powstańców w Katowicach odbyła się konferencja prasowa hutniczych związków zawodowych. Udział w niej wzięli przedstawiciele: Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”, FZZ Metalowców i Hutników w Polsce, PZZ „Kadra”, OZZZ Pracowników Ruchu Ciągłego, „Solidarność 80” i WZZ „Sierpień 80”.
- Przemysł w Polsce generuje prawie dwa miliony miejsc pracy, które w tej chwili są zagrożone - mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Karol, przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”. - Tracimy nasze zakłady, nasze huty. Nasze firmy tracą konkurencyjność. Nie dlatego, że my jako pracownicy źle pracujemy w tych zakładach, tylko dlatego, że dyrektywy związane z polityką klimatyczną - to, co jest związane z Zielonym Ładem - niestety powoduje, że tracimy w stosunku do poszczególnych państw, jak również do poszczególnych kontynentów - dodał związkowiec.
Hutnicy zapowiedzieli ogólnopolską akcję protestacyjną, która rozpocznie się 21 maja 2025 roku. Zdaniem hutników, polskie huty nie są w stanie przetrwać w obliczu obciążeń unijnej polityki klimatycznej.
– Cena energii dla przemysłu w Polsce i całej Unii Europejskiej jest kilkakrotnie wyższa niż u naszych konkurentów z Azji czy USA. Polskie huty nie są w stanie dłużej dźwigać obciążeń unijnej polityki klimatycznej. Do tego dochodzą 25-proc. cła na stal wprowadzone przez USA oraz wiele innych kwestii. Bez pilnych działań rządu polskie hutnictwo i inne branże energochłonne czeka fala likwidacji i zwolnień – mówi Andrzej Karol, przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”.
Ministerstwo Przemysłu w styczniu powołało zespół mający wypracować jakieś rozwiązania dla hutnictwa, jednak przedstawiciele związków zawodowych podkreślają, że po czterech miesiącach jego funkcjonowania nie ma żadnych efektów, a do prac tego zespołu w ogóle nie zostali dopuszczeni przedstawiciele pracowników.
Interwencja poselska Grzegorza Brauna
Tego samego dnia interwencję poselską w Ministerstwie Przemysłu prowadził poseł Grzegorz Braun. Kandydat na prezydenta wszedł do gmachu resortu i wytarł sobie buty flagą Unii Europejskiej. Po wyjściu z budynku Braun podpalił unijną flagę pod dawną kopalnią "Wujek" . Chciał zwrócić uwagę na „szkodliwą politykę UE” wobec polskiego przemysłu.
Katowiccy policjanci prowadzą czynności w związku z interwencją poselską jednego z kandydatów na Prezydenta RP, do której doszło dziś ok. godz. 10:00 w siedzibie Ministerstwa Przemysłu w Katowicach. Podczas wizyty kandydat zdjął flagę Unii Europejskiej i zabrał ją ze sobą, opuszczając budynek - informuje Komenda Miejska Policji w Katowicach

Może Cię zainteresować: