Trwa VII Kongres Mediewistów Polskich. To pierwsze tak prestiżowe wydarzenie historyków w Katowicach od kilkudziesięciu lat

VII Kongres Mediewistów Polskich w Katowicach rozpoczął się w środę 21 września 2022. Potrwa trzy dni. Tej rangi i tak licznego spotkania środowiska historyków nie było tu od kilkudziesięciu lat. - Jest to wielkie wydarzenie dla mediewistów - podkreśla prof. dr hab. Jerzy Sperka, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu.

Kongres Mediewistów Polskich jest imprezą cykliczną. Pierwszy odbył się w 2001 roku w Toruniu, kolejne są organizowane co trzy-cztery lata. Po Kongresie we Wrocławiu w 2018 roku, teraz przyszła kolej na Katowice. Kongresy organizuje Stały Komitet Mediewistów Polskich oraz właściwy dla danej uczelni Instytut Historii. W tym roku jest to Instytut Historii UŚ.

- To duże wydarzenie - mówi dyrektor Instytutu, prof. dr hab. Jerzy Sperka. - Do Katowic przyjechało ponad 200 osób, historyków średniowiecza nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Są wśród nich zajmujący się tematyką dotyczącą Polski naukowcy z krajów ościennych, jak Niemcy, Czechy, Słowacja i Litwa, ale także z Węgier i Portugalii, ze Skandynawii czy nawet Islandii.

Jak zwraca uwagę prof. Sperka, jest to największy tego typu spotkanie w Katowicach od czasu Powszechnego Zjazdu Historyków, który odbył się tutaj w 1979 roku. Zatem po 43 latach mamy wreszcie tak znaczące wydarzenie medialno-naukowe organizowane na Uniwersytecie Śląskim, a związane z historią i stanowiące jej niewątpliwą promocję.

Program Kongresu jest bogaty, obejmując m.in. prezentację najnowszych osiągnięć historyków i archeologów, w tym ich badań naukowych dotyczących największych zagadek historii pierwszych wieków państwa polskiego. Przykładowo tych związanych z wykopaliskami w wielkopolskim Gieczu czy małopolskiej Wiślicy. Nie będą zawiedzeni także miłośnicy wikingów, średniowiecznej kultury materialnej, nauki, sztuki, wojskowości czy medycyny, a także życia i roli kobiet w tej epoce. Oraz - co oczywiste - czasów średniowiecza na Śląsku.

Temat przewodni Kongresu w Katowicach to "Wielokulturowość średniowiecza. Ludzie i idee". Świadomie nawiązuje do naszego historycznie wielokulturowego społeczeństwa, które od średniowiecza zamieszkiwało (i do dziś zamieszkuje) Górny Śląsk - zapowiedzieli organizatorzy.

Kongres, odbywający się na Wydziale Humanistycznym UŚ przy ulicy Uniwersyteckiej 4, nie jest imprezą zamkniętą. Na wykłady w poszczególnych sekcjach tematycznych (a jest ich 20) wejść może każdy (jednak uwaga - ilość uczestników ogranicza pojemność uniwersyteckich sal!). Na miejscu istnieje też możliwość nabycia najnowszej, literatury naukowej, poświęconej historii średniowiecza.

[TUTAJ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM]

VII Kongres Mediewistów Polskich odbędzie się w Katowicach

Może Cię zainteresować:

VII Kongres Mediewistów Polskich w Katowicach rozpocznie się 21 września. Jego tematem przewodnim jest wielokulturowość średniowiecza

Autor: Redakcja

16/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom w latach 90

Jak wyglądał Bytom w 1993 roku? Pan ze Szwajcarii ujrzał TO

Tarnowskie Góry hager pamiętnik

W tym roku ukaże się pamiętnik Bronisława Hagera

Stare Tychy

Tak zmieniły się Tychy. Śladem fotografii Zygmunta Kubskiego

Zaklady koksownicze Walenty Wawel

Ruda Śląska, czyli wielki patchwork. Miasto pozszywane

Katowice, fragment Rynku

Kolejne ponure miasto bez przyszłości: Katowice w 1990 roku

Grodziska i zamczyska śląskie

Grażyński zaprosił archeologów, by dowiedli polskości Sląska

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców