Trwa VII Kongres Mediewistów Polskich. To pierwsze tak prestiżowe wydarzenie historyków w Katowicach od kilkudziesięciu lat

VII Kongres Mediewistów Polskich w Katowicach rozpoczął się w środę 21 września 2022. Potrwa trzy dni. Tej rangi i tak licznego spotkania środowiska historyków nie było tu od kilkudziesięciu lat. - Jest to wielkie wydarzenie dla mediewistów - podkreśla prof. dr hab. Jerzy Sperka, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu.

Kongres Mediewistów Polskich jest imprezą cykliczną. Pierwszy odbył się w 2001 roku w Toruniu, kolejne są organizowane co trzy-cztery lata. Po Kongresie we Wrocławiu w 2018 roku, teraz przyszła kolej na Katowice. Kongresy organizuje Stały Komitet Mediewistów Polskich oraz właściwy dla danej uczelni Instytut Historii. W tym roku jest to Instytut Historii UŚ.

- To duże wydarzenie - mówi dyrektor Instytutu, prof. dr hab. Jerzy Sperka. - Do Katowic przyjechało ponad 200 osób, historyków średniowiecza nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Są wśród nich zajmujący się tematyką dotyczącą Polski naukowcy z krajów ościennych, jak Niemcy, Czechy, Słowacja i Litwa, ale także z Węgier i Portugalii, ze Skandynawii czy nawet Islandii.

Jak zwraca uwagę prof. Sperka, jest to największy tego typu spotkanie w Katowicach od czasu Powszechnego Zjazdu Historyków, który odbył się tutaj w 1979 roku. Zatem po 43 latach mamy wreszcie tak znaczące wydarzenie medialno-naukowe organizowane na Uniwersytecie Śląskim, a związane z historią i stanowiące jej niewątpliwą promocję.

Program Kongresu jest bogaty, obejmując m.in. prezentację najnowszych osiągnięć historyków i archeologów, w tym ich badań naukowych dotyczących największych zagadek historii pierwszych wieków państwa polskiego. Przykładowo tych związanych z wykopaliskami w wielkopolskim Gieczu czy małopolskiej Wiślicy. Nie będą zawiedzeni także miłośnicy wikingów, średniowiecznej kultury materialnej, nauki, sztuki, wojskowości czy medycyny, a także życia i roli kobiet w tej epoce. Oraz - co oczywiste - czasów średniowiecza na Śląsku.

Temat przewodni Kongresu w Katowicach to "Wielokulturowość średniowiecza. Ludzie i idee". Świadomie nawiązuje do naszego historycznie wielokulturowego społeczeństwa, które od średniowiecza zamieszkiwało (i do dziś zamieszkuje) Górny Śląsk - zapowiedzieli organizatorzy.

Kongres, odbywający się na Wydziale Humanistycznym UŚ przy ulicy Uniwersyteckiej 4, nie jest imprezą zamkniętą. Na wykłady w poszczególnych sekcjach tematycznych (a jest ich 20) wejść może każdy (jednak uwaga - ilość uczestników ogranicza pojemność uniwersyteckich sal!). Na miejscu istnieje też możliwość nabycia najnowszej, literatury naukowej, poświęconej historii średniowiecza.

[TUTAJ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM]

VII Kongres Mediewistów Polskich odbędzie się w Katowicach

Może Cię zainteresować:

VII Kongres Mediewistów Polskich w Katowicach rozpocznie się 21 września. Jego tematem przewodnim jest wielokulturowość średniowiecza

Autor: Redakcja

16/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon