W Rybniku budują własną wieżę Eiffla. Bo tak chcieli mieszkańcy

W Rydułtowach trwa budowa repliki wieży Eiffla, która już w sierpniu stanie na rondzie w dzielnicy Niedobczyce. Tego chcieli mieszkańcy, którzy w ramach budżetu obywatelskiego zdecydowali, że symbol Paryża jest w Rybniku bardziej potrzebny niż kolejne place zabaw, plenerowe siłownie czy tężnia solankowa.

Wieża Eiffla powstaje w Rybniku

O tym, że na rondzie w jednej z rybnickich dzielnic ma stanąć wieża Eiffla pisaliśmy na łamach ŚLĄZAGA już w połowie maja. Mieszkańcy Niedobczyc swoją małą ojczyznę nazywają „Paryżem", więc ich inicjatywa wykazana w budżecie obywatelskim wydaje się zrozumiała. Początkowo władze miasta nie chciały zgodzić się na ozdobienie ronda symbolem francuskiej stolicy, ale w obliczu tego, że ten projekt otrzymał najwięcej głosów w budżecie obywatelskim, musiały ulec presji mieszkańców.

Projekt wygrał. Trzeba budować wieżę

Autorzy wniosku o wieżę Eiffla w Rybniku przedstawili kosztorys, z którego wynikało, że nowa ozdoba ronda w Niedobczycach będzie kosztowała około 90 tysięcy złotych. Ostatecznie miasto do projektu musiało dołożyć kolejne prawie 40 tysięcy. Jest drogo? No jest, ale Paryż w sercu Śląska? Bezcenne.

Rybnicka wieża Eiffla już „rośnie" w Rydułtowach. W sumie będzie miała 15 metrów wysokości. Dwie części konstrukcji są już gotowe. Teraz jeszcze trzeba wykonać cynkowanie i malowanie proszkowo.

- Budowa fundamentu pod posadowienie wieży jest planowana w lipcu, a z końcem sierpnia planujemy montaż na rondzie Niedobczyce - Paryż - poinformował w mediach społecznościowych prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Rondo upiększone fantazyjną instalacją? Nic nowego

Znamienne jest to, że mała wieża Eiffla powstaje właśnie w Rybniku i zostanie posadowiona na rondzie. Fantazyjnie ozdobione ronda to coś, z czego miasto słynie. Zawsze kryje się za tym jakaś symbolika. W rybnickiej dzielnicy „Meksyk" na rondzie stoją dwa ocynkowane kaktusy. W Rybniku mamy też już rondo żużlowców, a także baseballistów.

Wieża Eiffla w Rybniku

Może Cię zainteresować:

Paryż w sercu Śląska. Wieża Eiffla w Rybniku! Montują ją już dzisiaj!

Autor: Tomasz Stankiewicz

16/08/2022

Wieża Eiffla w Rybniku

Może Cię zainteresować:

Wieża Eiffla stanie w Rybniku. "Podobno mieszkańcy w budżecie obywatelskim zawsze mają rację"

Autor: Patryk Osadnik

06/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon