Rydułtowy mają królową śląskich hałd i najstarszy tunel kolejowy w Polsce. Mało znany fakt: tylko 6 województw ma wyższe szczyty niż Szarlota

Najstarszy tunel kolejowy w Polsce, wciąż jeszcze fedrująca kopalnia będąca matką – żywicielką dla nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców, a przede wszystkim ona - Szarlota, czyli „królowa śląskich hałd”. Nic już więcej pisać nie trzeba. Wiadomo, że mowa o Rydułtowach. Zapraszamy na fotoreportaż, który w tej miejscowości wykonał Tymoteusz Staniek.

Nie byłoby Rydułtów w obecnym kształcie gdyby nie „Charlottegrube”. Aby była pełna jasność, kopalnia „Charlotte”, której początki sięgają roku pańskiego 1806, zaczęła działalność w Czernicy, położonej na terenie sąsiednich Gaszowic. Jej właścicielami, podobnie jak powstałej równocześnie kopalni „Sack” byli Fryderyk von Sack oraz jego żona Luiza z domu von Fragstein.

407 metrów nad poziomem morza!

Z biegiem lat zmieniali się właściciele zakładu, eksploatowane złoża, a kopalniana infrastruktura powoli się rozrastała, wkraczając na teren Rydułtów. Po II wojnie światowej kopalnię przemianowano na KWK „Rydułtowy” i taki też szyld do dziś dnia wisi nad kopalnianą bramą w Rydułtowach. Formalnie tutejsza „gruba” stanowi ruch połączonej kopalni ROW, należącej do Polskiej Grupy Górniczej.

Już na starych pocztówkach widać, że obok kopalni stoi imponujących rozmiarów hałda. Dziś rydułtowska hałda to bezdyskusyjna „królowa” wszystkich śląskich hałd – jej podstawę dzielą od wierzchołka 134 metry w pionie, dzięki czemu wierzchołek ten znajduje się na wysokości 407 m. n.p.m. Jak informują dobrze zorientowani przy dobrej pogodzie widać z niego nie tylko Beskidy i czeskie Jeseniki, ale podobno nawet Tatry (oficjalnie wejście na hałdę jest jednak zakazane ze względów bezpieczeństwa).

Tunel do Hollywood

37 ha powierzchni sprawia, że Szarlota, bo takie imię wybrali jej mieszkańcy w przeprowadzonym kilkanaście lat konkursie, to także największa w Europie hałda stożkowa. Na jej zboczu w 2008 r. ustawiono wielkie na ponad 2,5 metra litery układające się w widoczny z daleka napis Szarlota, nawiązujący do słynnego napisu Hollywood w Los Angeles. Ze względu na stwarzane zagrożenie pożarowe od kilku lat trwa rozbiórka jej niższego wierzchołka, co doskonale widać na fotografiach, jakie wykonał dla naszej redakcji Tymoteusz Staniek. Rozjeżdżona gąsienicami powierzchnia hałdy nasuwa skojarzenia z powierzchnią Księżyca. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Znakiem rozpoznawczym maleńkich Rydułtów (w 2022 r. miały nieco ponad 20 tys. mieszkańców) jest jeszcze tunel kolejowy. Ale nie jakiś tam tunel. Wydrążony w połowie XIX wieku ponad 700-metrowy tunel to najstarsza w Polsce i najdłuższa na Śląsku konstrukcja tego typu. Jego budowa trwała ponad trzy lata (prace w dużej mierze prowadzono metodą górniczą), bodźcem do jego powstania były interesy właściciela tutejszej kopalni, a w ciągu blisko 170 lat istnienia tunel dwukrotnie ulegał zawaleniu, by jednak finalnie zawsze zostać przywróconym do użytkowania. Obecnie przez tunel kursują pociągi osobowe zmierzające z Rybnika w stronę Nędzy i Raciborza.

Familoki Czerwionka Leszczyny zima 26

Może Cię zainteresować:

Hałdy w Czerwionce-Leszczynach będą mieć swoje nazwy. Poznajcie Mariannę, Ciosek i Dębieńsko

Autor: Katarzyna Pachelska

30/01/2024

Hałda Popłuczkowa widziana z powietrza

Może Cię zainteresować:

Red Rocks Park w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii? Oto Hałda Popłuczkowa, obiekt znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Autor: Patryk Osadnik

25/09/2022

Hałda Skalny Łaziska

Może Cię zainteresować:

Kiedyś śląski Wezuwiusz i wrota piekieł. Jak wraz z przyrodą odzyskaliśmy hałdę w Łaziskach Górnych

Autor: Michał Wroński

29/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon