W trutowisku są nawet uliki weselne. To tu matki są zapładniane. Tylko trzy takie miejsca w woj. śląskim

Chodzi nam oczywiście o pszczoły;-) W województwie śląskim są tylko trzy takie miejsca, oddalone od osiedlu ludzkich, zwykle położone w gęstych lasach. Fachowo nazywa się je trutowiskami. To tu matki są unasieniane przez trutnie z wybranej rasy łagodnych i pracowitych pszczół.

Truizmem jest już zdanie, że gdy wyginą pszczoły, wyginie i ludzkość. - Według naukowców, produkcję nawet jednej trzeciej żywności na całym świecie zawdzięczamy pszczołom. Bez pszczół nie ma zapylania roślin, a bez roślin nie ma też zwierząt - mówi Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Umowę podpisano na trutowisku w katowickich Murckach

Dlatego fundusz zdecydował się dofinansować zakup 346 uli dla pszczelarzy zrzeszonych w Śląskim Związku Pszczelarzy. Umowę podpisano w szczególnym miejscu, w środku lasów murckowskich na krańcu Katowic, gdzie znajduje się jedno z trzech trutowisk w województwie śląskim.

Trutowisko w lasach murckowskich na Polanie Hamerla zostało wybudowane dokładnie 70 lat temu, w 1953 roku, przez Powiatowy Związek Pszczelarzy w Tychach. Jego obecnymi gospodarzami są Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach i Nadleśnictwo Katowice.

Polana Hamerla w lasach murckowskich
Polana Hamerla w lasach murckowskich

Trutowiska to miejsca, zabezpieczone przed dostępem obcych pszczół, w których matki są unasieniane przez trutnie z wybranej rasy łagodnych i pracowitych pszczół. Są one zlokalizowane w najładniejszych rejonach lasów i parków krajobrazowych, oddalonych od osiedli mieszkalnych, pasiek i tras turystycznych.

Na terenie województwa śląskiego czynne są obecnie 3 trutowiska:

  1. w Wiśle Łabajowie,
  2. w Katowicach Murckach,
  3. w Krywałdzie.

Na co pójdą pieniądze z funduszu?

Środki Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zostaną przeznaczone na wymianę starych uli w pasiekach do 10 rodzin pszczelich, które są w złym stanie, na nowe kompletne ule drewniane lub styropianowe. Fundusz przeznaczy na ten cel ponad 100 tysięcy zł. Umowę podpisali uroczyście prezesi ŚZP – Zbigniew Binko i katowickiego Funduszu – Tomasz Bednarek.

Na zakup 346 uli Śląski Związek Pszczelarzy (ŚZP) przeznaczy 224,9 tys. zł, z czego dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach to niemal 112,5 tys. zł. Dzięki temu stare, zniszczone ule w pasiekach do 10 rodzin pszczelich, zostaną zastąpione nowymi kompletnymi ulami drewnianymi lub styropianowymi.

- Mówiąc wprost, chcemy zapewnić pszczołom miodnym odpowiednie warunki higieniczne w pasiekach, zmniejszając i minimalizując zagrożenie ze strony różnych chorobotwórczych czynników środowiskowych – mówi Zbigniew Binko, prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy.

Ponadto ŚZP przeprowadzi spotkania szkoleniowe, podnoszące świadomość pszczelarzy i zwrócenie uwagi na znaczenie zabiegów higienicznych oraz pozytywny wpływ przedsięwzięcia na kondycję pszczół. To pozwoli zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób, przyczyniając się do zwiększenia siły rodzin pszczelich, a przez to pośrednio na utrzymanie bioróżnorodności biologicznej.

Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach skupia w 70 kołach terenowych około 2,7 tysięcy pszczelarzy, którzy mają prawie 48 tysięcy rodzin pszczelich. Związek od 20 lat prowadzi szkolenia dotyczące rolnictwa ekologicznego w tym m.in. podniesienia świadomości ekologicznej w zakresie zadrzewień i zakrzewień roślinami miododajnymi, a także zakładania łąk kwiatowych. Stały kontakt z członkami związku pozwolił zdiagnozować problem masowego wymierania 10-15 proc. rodzin pszczelich rocznie ze względu na występowanie chorób pszczół i czerwiu (warroza, nosemoza, choroby wirusowe, zgnilec złośliwy). Dotyka to w szczególności małe pasieki, w których trudniej jest odtworzyć pogłowie pszczół. Spotkania pszczelarzy oraz popularyzację hodowli pszczół ŚZP organizuje na Trutowisku Murcki w Katowicach.

Topola Tekla

Może Cię zainteresować:

Czy w pniu największej topoli w Metropolii znajduje się Chatka Puchatka? QUIZ na Kierunek GZM

Autor: Patryk Osadnik

08/07/2023

Winnica w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Winnica w Katowicach? W środku lasu? "Winorośl ma tu dobre warunki. Musimy jej tylko strzec przed dzikami"

Autor: Katarzyna Pachelska

03/09/2022

Las Murckowski

Może Cię zainteresować:

Las Murckowski. To właśnie tutaj, w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, można zobaczyć pozostałości dawnej puszczy

Autor: Patryk Osadnik

24/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon