W Wiśle, Herbach i Kozach wszyscy kandydaci mają zapewniony mandat. Takie wybory nie mają sensu, a mimo to się odbędą

Na trzy tygodnie przed wyborami samorządowymi w Wiśle (powiat cieszyński), Herbach (powiat lubliniecki) i Kozach (powiat bielski) wszystko jest już jasne. Znani są wszyscy radni nowej kadencji i wiadomo też, kto będzie burmistrzem, bądź wójtem. Trzeba przyznać, że nowym starym włodarzom szykuje się spokój przez kolejne pięć lat rządzenia.

UM Warszawa
Urna wyborcza

Za kilka tygodni Tomasz Bujok rozpocznie trzecią kadencję na stanowisku burmistrza Wisły.

W Wiśle już wiadomo, kto będzie rządził w kolejnej kadencji

Możemy pisać o tym jako o czymś pewnym, choć od wyborczej samorządowej niedzieli (7 kwietnia) dzielą nas jeszcze niemal trzy tygodnie. Powód jest prosty – Tomasz Bujok jest jedynym startującym w tych wyborach kandydatem, a że wynik głosowania w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast jest wiążący niezależnie od frekwencji przy urnie, to Bujok już dzisiaj może otwierać szampana.

Burmistrz Wisły może ze spokojem czekać na wyborczą niedzielę z jeszcze jednego powodu. Może być pewien, że w radzie miasta nie spotka go żadna przykra niespodzianka. Bujok startuje bowiem z Komitetu Wyborczego Wyborców Wiślanie. Z tego samego komitetu pochodzi także 15 kandydatów do rady miasta. Dodajmy, jedynych 15 kandydatów zarejestrowanych w 15 okręgów wyborczych (po jednym z każdym okręgu) do 15-osobowej rady miasta.

Innymi słowy, w prawie 11-tysięcznej Wiśle każdy ze startujących na radnego ma już zapewniony mandat. W całej Polsce taka sytuacja ma miejsce w 16 gminach, z czego trzy są w naszym regionie - drugą są Herby w powiecie lublinieckim, a trzecią Kozy w powiecie bielskim. Oba te samorządy łączy z Wisłą jeszcze to, że tam także nikt poza urzędującymi włodarzami nie zgłosił się do wyborów na najważniejsze stanowisko w gminie (dotychczasowi wójtowie mają więc zapewnioną kontynuację swych rządów). (Interesujesz się śląską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Wyborcy nie dostaną kart do głosowania w wyborach na radnego

I jeszcze jedna ciekawostka dotycząca wyborów do rady miejskiej w Wiśle – z 15 chętnych aż 14 to aktualni radni. Stawkę uzupełnia jeden debiutant. Mówiąc wprost, po wyborach w Wiśle będzie dokładnie tak samo jak przed nimi.

Taka sytuacja nie oznacza, że w Wiśle, Herbach, czy Kozach wybory samorządowe nie odbędą się. Nic z tych rzeczy, zostaną normalnie przeprowadzone, bo przecież mieszkańcy muszą mieć możliwość oddania swego głosu w wyborach do rady powiatu i do sejmiku wojewódzkiego. Dostaną również karty do głosowania – mimo jednego zgłoszonego kandydata - w wyborach na burmistrza czy wójta. Nie dostaną natomiast kart do głosowania w wyborach na radnego, a obwodowe komisje nie sporządzą protokołu głosowania.

Wybory samorzadowe 2024

Może Cię zainteresować:

Komplet kandydatów na prezydentów naszych miast. Co nam to mówi, poza tym, że te wybory są jakieś... inne?

Autor: Michał Wroński

15/03/2024

Jerzy Gorzelik

Może Cię zainteresować:

Regionaliści wrócą do sejmiku? Jerzy Gorzelik: ,,Te wybory są okazją do konsolidacji środowisk śląskich". RAŚ chce powołać Instytut Języka Śląskiego

Autor: Szymon Karpe

08/03/2024

Paulina Hlawiczka Trotman biskup

Może Cię zainteresować:

Pochodząca ze Śląska Cieszyńskiego Paulina Hławiczka-Trotman wyświęcona, jako pierwsza Polka, na biskupa kościoła luterańskiego

Autor: Katarzyna Pachelska

22/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon