Tychy w XX wieku i dzisiaj. Zobaczcie jak zmieniło się miasto. Porównaliśmy stare fotografie Zygmunta Kubskiego z dzisiejszymi

W Muzeum Miejskim w Tychach trwa wystawa fotografii Barbary Kubskiej i Zygmunta Kubskiego. Stare zdjęcia miasta robią wrażenie. Postanowiliśmy udać się ich śladem i sprawdzić, jakie zmiany zaszły przez kilkadziesiąt lat w Tychach. I zrobiliśmy zdjęcia w tych samych miejscach, w których miasto fotografował Zygmunt Kubski. Zobaczcie efekty.

Aby odnaleźć się w Tychach z ubiegłego wieku wystarczy wybrać się na wystawę „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony“, która do końca września 2022 r. będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Miejskim w Tychach. Natomiast 30 czerwca 2022 r. odbędzie się autorskie oprowadzanie po tej wystawie fotografii.

Wystawę przygotowała wnuczka Zygmunta Kubskiego, która w zaprezentowanych zdjęciach zwraca uwagę na człowieka, patrzy na miasto jak na dom, a nie tylko jak na projekt urbanistyczno-architektoniczny. Wybór zdjęć przedstawia twórczość Zygmunta Kubskiego, która nie ma znamion dokumentacji technicznej.

Przypomnijmy, że Zygmunt Kubski to budowniczy i fotograf, który dokumentował budowę Tychów w latach 1954-1981. Jego zdjęcia do dzisiaj są jedynym, tak obszernym zbiorem fotografii miasta z ubiegłego wieku.

Kontrast jest duży

Postanowiliśmy udać się tropem zdjęć Zygmunta Kubskiego i sprawdzić, jak zmieniły się Tychy przez kilkadziesiąt lat. Na dzisiejszych zdjęciach można zauważyć o wiele więcej zieleni, niż było jej na początku budowy miasta. Dziś drzewa zasadzone w XX wieku pięknie wpisują się w tyskie ulice, budynki i osiedla. Zmieniły się też kolory i nie chodzi tylko o kontrast z czarno-białą fotografią.

Niektóre miejsca mocno zmieniły swoje oblicze. Tak jest w przypadku dawnego placu Bieruta, a dzisiejszego placu Baczyńskiego. Kiedyś przez plac przejeżdżały samochody, teraz stoją tam ogródki piwne, a plac stanowi centrum weekendowych, rodzinnych spacerów i spotkań ze znajomymi. W lekko zmienionej formie możemy zobaczyć Teatr Mały; zmianie na pewno uległo jego otoczenie. Ale czy sam budynek? Oceńcie sami.

Przygotowaliśmy fotografie z dzisiaj i fotografie z ubiegłego wieku porównując te same miejsca. Zobaczcie.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Osiedle C Tychy

Tychy: miejskie życie w PRL-owskim mieście marzeń

Tramwaje 13N i N

Historia na torach, czyli niezapomniana podróż „eNką”

Bukowa Góra w Lipcu 2022 01

Tajemnice Bukowej Góry. Są nowe odkrycia!

Restauracja Przystań w latach 50.

Ulubiona miejscówka Ziętka w WPKiW: Przystań. Nieznane foty

85 rocznica usypania Kopca

85. rocznica poświęcenia Kopca Wyzwolenia

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców