Do tej pory z bezpośrednich połączeń na lotnisko w Pyrzowicach mogli korzystać jedynie pasażerowie Kolei Śląskich wsiadający w Tarnowskich Górach, Zawierciu czy Częstochowie do pociągów kursujących na linii S9. Łącznie to 10 par pociągów dziennie.
Dwie nowe linie Kolei Śląskich do lotniska w Pyrzowicach
Od 2 lipca 2025 r. taką możliwości mają mieszkańcy wielu innych miejscowości województwa śląskiego. Koleje Śląskie uruchomiły dwie nowe linie, które wożą podróżnych do Katowice Airport:
- linia S14 Gliwice – Pyrzowice Lotnisko, prowadząca m.in. przez Zabrze, Bytom i Tarnowskie Góry (5 par pociągów)
- linia S19 Gliwice – Pyrzowice Lotnisko, prowadząca m.in. przez Katowice, Sosnowiec i Dąbrowę Górniczą (2 pary pociągów)
Oznacza to, że od 2 lipca 2025 roku codziennie przez stację Pyrzowice Lotnisko przejeżdżają 34 pociągi Kolei Śląskich. Jeden średnio co 42 minuty.
- Rozwój siatki połączeń Kolei Śląskich na lotnisko w Pyrzowicach to ważny krok nie tylko dla mieszkańców regionu, ale także dla turystów, którzy coraz częściej wybierają kolej jako ekologiczny, komfortowy i szybki transportu. Letnie miesiące to okres intensywnych podróży, a dzięki nowym liniom Kolei Śląskich do Pyrzowic wiele osób zyskało realną alternatywę dla dojazdu na lotnisko samochodem. To szczególnie ważne teraz, gdy port lotniczy w Katowicach przeżywa dynamiczny rozwój – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.
Pociąg tylko co 42 minuty. Ma być co 15 minut
Nowe linie na lotnisko w Pyrzowicach z pewnością cieszą pasażerów, ale w Kolejach Śląskich mają świadomość, że pociąg co 42 minuty to nie ta intensywność, które oczekiwaliby podróżni.
- Chcąc rozwijać ofertę połączeń z lotniskiem w Pyrzowicach działamy etapami, w miarę dostępności taboru i dostępu do infrastruktury kolejowej. Docelowa intensywność połączeń to pociąg co 15 minut – mówi Krzysztof Klimosz, prezes zarządu Kolei Śląskich.
- Bezpośrednie połączenie kolejowe z lotniskiem mają już mieszkańcy m.in. Bytomia, Radzionkowa, Tarnowskich Gór, Siewierza, Poręby, Zawiercia, Myszkowa, Częstochowy, Łaz, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Sosnowca, Świętochłowic, Chorzowa, Rudy Śląskiej, Zabrza i Gliwic - dodaje Adam Wojtowicz, wiceprezes Kolei Śląskich.
Zgodnie z dotychczasowym rozkładem jazdy linii S9 (Tarnowskie Góry – Pyrzowice Lotnisko – Zawiercie – Częstochowa) na stacji w Pyrzowicach pociągi Kolei Śląskich pojawiały się średnio co 72 minuty. W 2024 roku z połączeń na tej linii skorzystało pół miliona pasażerów, a w okresie styczeń-maj 2025 roku blisko 194 tysiące.
Dwie nowe linie Kolei Śląskich na lotnisko w Pyrzowicach mają swój początek w Gliwicach, które należą do czołówki najlepiej skomunikowanych kolejowo miast województwa śląskiego.
- Gliwiczanie to ludzie lubiący podróżować i zwiedzać inne kraje. Bardzo cieszę się z nowych połączeń kolejowych Gliwice – Pyrzowice Lotnisko. 50 minut linią S14 to znakomity czas dotarcia i dobra alternatywa dla dojazdu samochodem. Jest też druga alternatywa – autobus linii M14, który dojeżdża na lotnisko w nieco ponad 70 minut – mówi Katarzyna Kuczyńska-Budka.
Rekordowe lato w Katowice Airport
Ruch pasażerski na lotnisku w Pyrzowicach rośnie z miesiąca na miesiąc, a według prognoz tegoroczne lato w Katowice Airport ma być rekordowe. Rozszerzenie siatki kolejowych połączeń na lotnisko dobrze się więc wpisuje w te prognozy, bo będzie alternatywa dla dojazdu na lotnisko samochodem czy autobusem.
- Tegoroczne wakacje będą dla Katowice Airport rekordowe. Od początku lipca do końca września odprawimy około 2,7 mln pasażerów, a w całym 2025 roku będzie ich ponad 7,1 mln. Będą to najlepsze wyniki w historii lotniska. 34 pociągi Kolei Śląskich przejeżdżające przez stację Pyrzowice Lotnisko każdej doby, to dobra oferta. Dziękuję zarządowi województwa śląskiego i Kolei Śląskich za wspieranie rozwoju transportu kolejowego na katowickie lotnisko – mówi Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, firmy zarządzającej Katowice Airport.
Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2024 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 6,4 mln pasażerów. Prognoza na 2025 rok zakłada obsłużenie około 7 mln podróżnych, co będzie najlepszym wynikiem w historii lotniska. Port lotniczy w Pyrzowicach jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i jednym z największych lotnisk cargo w Polsce.

Może Cię zainteresować:
Długo wyczekiwane pociągi do Pyrzowic z Gliwic, Katowic i Sosnowca już ruszyły

Może Cię zainteresować: