Wiekowe Krapkowice: zamek, baszta, mury, czyli od templariuszy po... szlak obuwniczy. Zobaczcie zdjęcia!

Rynek z najstarszą kamienicą pochodzącą z XVII wieku, zrewitalizowana baszta, zamek, najprawdopodobniej mający swoje początki w XIII wieku – tak, Krapkowice mają się czym pochwalić. I nic dziwnego, ma długą, wielowiekową historię. Zobaczcie, co jak wyglądają dzisiaj na zdjęciach Tymoteusza Stańka.

Krapkowice – miasto w województwie opolskim – uzyskały lokację miejską na prawie magdeburskim w 1275 roku. Przyjmuje się, że miejscowy zamek istniał jeszcze przed tym wydarzeniem. Według legendy w jego powstaniu swój udział miał zakon templariuszy.

Zamek, baszta, mury…

W 1532 roku, po śmierci księcia opolskiego Jana II Dobrego, zamek przejął margrabia Jerzy Hohenzollern, zaś później – około 1553 roku trafił pod zarządzanie królowej węgierskiej Izabeli. Z kolei w 1557 roku cesarz Ferdynand I Habsburg, który – w związku z walkami toczonymi z Turkami – miał wielkie długi, oddać miasto w zastaw Joachimowi Buchcie z Otmętu – za 6500 talarów. Zamek przechodził z rąk do rąk, został zniszczony wielkim pożarem z 1722 roku, niszczał aż do 1888 roku, kiedy odbudował go hrabia Henryk Kurt von Haugwitz. W rękach rodu obiekt pozostał do 1945 roku. Po wojnie został odrestaurowany. Niestety, z późnorenesansowej, potężnej niegdyś budowli niewiele się zachowało. Dziś swoją siedzibę ma w nim Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich.

Z dawnych czasów w mieście ostały się także mury wraz z XIV-wieczną basztą. Ściślej rzecz biorąc, to wieża Bramy Górnej z fragmentem murów obronnych na ulicy Basztowej, a także fragmenty murów w północno-wschodnim narożniku miasta i obniżony odcinek murów w części południowo-zachodniej. Wieża Bramy Górnej została wzniesiona budowana w II połowie XIV wieku i przebudowana około roku 1580. Jest wykonana w stylu gotycko-renesansowym. Została odrestaurowana w 2019 roku, a dziś można tu odwiedzać galerię, w której odbywają się wernisaże i spotkania miłośników sztuki. Na piętrach są ponadto wystawy przybliżające życie lokalnych mieszkańców w minionych dekadach

Stare Miasto i Obuwniczy Szlak

Obowiązkowym punktem zwiedzania Krapkowic jeszcze oczywiście rynek – wizytówka miasta. To rynek z typowo średniowieczną zabudową; pośrodku jest dziś fontanna, a po obwodzie stoją stare kamienice. Najstarsza pochodzi z XVII wieku, to dom pod numerem 4 z frontem z 1784 roku. Późnobarokowy budynek został spalony w 1945 roku, ale odbudowano go w 1950 roku. Na jednej z kamienic na rynku znajduje się herb Krapkowic; niegdyś funkcjonował tu magistrat. Dodajmy, że dawniej na środku rynku stał drewniany ratusz, który spłonął w wielkim pożarze w 1845 roku.

Wśród krapkowickich zabytków są także między innymi kościół pw. św. Mikołaja zbudowany w XIV wieku w stylu gotyckim (w 1428 został zniszczony przez husytów, od połowy XVI wieku do 1626 był kościołem protestanckim. Świątynie odrestaurowana została w 1896 roku) czy cmentarz żydowski przy ulicy Kolejowej, pochodzący z początków XIX wieku.

Będąc w Krapkowicach warto także zainteresować się Obuwniczym Szlakiem (przypomnijmy: miejscowe Śląskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Otmęt” przez były dziesięciolecia potentatem w branży obuwniczej). Szlak ma około 6 kilometrów, a jego przejście powinno zając około 3-4 godzin – wraz z odnajdywaniem… odlanych z brązu butów o imionach: Laciek, Mieszczuch, Kopytko, Pepoż, Rogatek, Rolszpila, Tempel, Wyczynówka i słuchaniem ciekawych historii. Opowieści i legend, na przykład o Meluzynie, Hannie, córce rybaka wysłuchać można skanując umieszczone na szlaku QR kody.

Na spacer po największych atrakcjach Krapkowic zapraszamy już teraz. Zobaczcie zdjęcia.

Zabytkowy kompleks zamkowy w Rogowie Opolskim wraz z parkiem

Może Cię zainteresować:

Legenda z zakonem templariuszy w tle, zamek, park... W Rogowie Opolskim znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych woj. opolskiego

Autor: Grzegorz Lisiecki

02/06/2024

Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny

Może Cię zainteresować:

Anaberg, czyli święta góra Ślązaków. Miejsce, które przyciąga pielgrzymów i turystów. Zdjęcia!

Autor: Grzegorz Lisiecki

26/05/2024

Opole w 1973 roku

Może Cię zainteresować:

Opole z lat 70. XX wieku - sentymentalna podróż w czasie... Uliczny handel, zdjęcia rynku, ratusza, motoryzacja i nie tylko

Autor: Grzegorz Lisiecki

02/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon