Wieża widokowa na Baraniej Górze zostanie wyremontowana. Podpisano umowę w sprawie przejęcia obiektu przez wiślański oddział PTTK

Zamknięta z powodu złego stanu technicznego wieża widokowa na Baraniej Górze trafiła pod opiekę wiślańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. – Umowa została podpisana – informuje Tomasz Biernat, prezes Górnośląskiego Oddziału PTTK w Katowicach.

Wikipedia
Wieża widokowa na Baraniej Górze

Przypomnijmy, że wybudowana na początku lat 90. XX wieku wieża widokowa na Baraniej Górze została zamknięta 26 kwietnia. Powodem podjęcia takiej decyzji przez Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach był stan techniczny obiektu. Do wymiany są wszystkie drewniane elementy. Stopnie wiodące na platformy widokowe wyginają się, do remontu kwalifikują się również wsporniki. Wieża wymaga też malowania. Górnośląski Oddział PTTK, do którego wieża należała, remont wycenił na co najmniej 50 tysięcy złotych, a na to pieniędzy nie było. Nic zatem dziwnego, że pojawił się pomysł przekazania wieży Wiśle, której obiekt – wraz z Baranią Górą – jest jedną z wizytówek.

Pierwsza umowa podpisana, czas na kolejną

Po kilku tygodniach wstępnych rozmów, pod koniec maja w Wiśle odbyło się spotkanie przedstawicieli tamtejszego Urzędu Miasta, Nadleśnictwa Wisła, miejscowego oddziału PTTK, a także Górnośląskiego Oddziału PTTK dotyczące dalszych losów wieży widokowej na Baraniej Górze. Ustalono wówczas, że wieża zostanie przekazana oddziałowi PTTK w Wiśle. Część formalności została już sfinalizowana. – Podpisaliśmy dwustronną umowę z oddziałem PTTK w Wiśle, który teraz będzie się opiekował wieżą – mówi Tomasz Biernat, prezes Górnośląskiego Oddziału PTTK w Katowicach.

– Dziękujemy Górnośląskiemu Oddziałowi PTTK w Katowicach za zaufanie i dotychczasową opiekę nad tą wyjątkową atrakcją turystyczną w naszym regionie. Najbliższe działania skupiamy na ponownym udostępnieniu wieży widokowej turystom. Jesteśmy tuż przed podpisaniem porozumienia z Urzędem Miasta Wisła oraz Nadleśnictwem Wisła – poinformował oddział PTTK w Wiśle.

Pomogą urząd i nadleśnictwo. Będzie też zbiórka pieniędzy?

Do spotkania przedstawicieli wiślańskiego PTTK, Urzędu Miasta i Nadleśnictwa Wisła ma dojść w przyszłym tygodniu – we wtorek, 11 czerwca. Jeśli porozumienie zostanie podpisane, to miasto i nadleśnictwo będą wspierać finansowo PTTK w remoncie, a potem w bieżącym utrzymaniu wieży na Baraniej Górze.

Być może zostanie też przeprowadzona zbiórka pieniędzy. Jeśli tak się stanie, będziemy w tej akcji wspierać oddział w Wiśle – podkreśla Tomasz Biernat. – Mam nadzieję, że wkrótce będzie się mógł rozpocząć remont wieży. Prawdopodobnie nie uda się jej oddać turystom do użytku w te wakacje, ale termin wrześniowy czy październikowy jest już realny – dodaje prezes Górnośląskiego Oddziału PTTK w Katowicach.
Wieża widokowa na Baraniej Górze

Może Cię zainteresować:

Zamknięta wieża widokowa na Baraniej Górze zostanie wyremontowana i znów udostępniona turystom. Prace rozpoczną się już latem?

Autor: Grzegorz Lisiecki

23/05/2024

Wieża widokowa na Baraniej Górze

Może Cię zainteresować:

Wieża widokowa na Baraniej Górze wymaga pilnego remontu. Czy obiekt od PTTK przejmie Wisła? Czas na rozmowy

Autor: Grzegorz Lisiecki

18/05/2024

Wieża widokowa na Baraniej Górze

Może Cię zainteresować:

Symbol Beskidów został zamknięty. Co dalej z wieżą widokową na Baraniej Górze? „Musimy w tej sprawie wszyscy dojść do porozumienia”

Autor: Grzegorz Lisiecki

27/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon