Zamknięta wieża widokowa na Baraniej Górze zostanie wyremontowana i znów udostępniona turystom. Prace rozpoczną się już latem?

Remont wieży widokowej na Baraniej Górze odbędzie się prawdopodobnie już latem. Jest już wstępne porozumienie w sprawie dalszych losów zamkniętego w kwietniu, z powodu złego stanu technicznego, obiektu.

Fot. UM Wisła
Wieża widokowa na Baraniej Górze

Ponad 30-letnia wieża widokowa na Baraniej Górze (1220 m n.p.m.) to 15-metrowa, stalowa konstrukcja, która waży 12 ton. Obiektem opiekuje się Górnośląski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Katowicach. Obecny stan techniczny wieży nie pozwala jednak na jej użytkowanie. Do wymiany są wszystkie drewniane elementy. Stopnie wiodące na platformy widokowe wyginają się, do remontu kwalifikują się również wsporniki.

W rezultacie Górnośląski Oddział PTTK zamknął wieżę 26 kwietnia. Jednocześnie od kilku tygodni prowadzone są rozmowy na temat przekazania obiektu – Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach nie ma bowiem pieniędzy na przeprowadzenie kosztujących co najmniej 50 tysięcy złotych prac remontowych.

Wieża na Baranie Górze może zostać wyremontowana już latem

W tym tygodniu w Wiśle odbyło się spotkanie przedstawicieli tamtejszego Urzędu Miasta, Nadleśnictwa Wisła, miejscowego oddziału PTTK, a także Górnośląskiego Oddziału PTTK dotyczące właśnie wieży widokowej na Baraniej Górze.

– Już od dłuższego czasu szukano konstruktywnego rozwiązania tej sytuacji, tak aby turyści i mieszkańcy znów mogli cieszyć się widokami rozpościerającymi się ze szczytu. Na spotkaniu udało się wypracować trójstronne porozumienie w tej kwestii. Potrzebny jednak jest czas na przeprowadzenie procesu prawno-administracyjnego – informuje Urząd Miasta w Wiśle.

Wieżę przejąć ma PTTK Oddział Wisła, a formalności powinny zostać załatwione w najbliższych tygodniach.

– Po spotkaniu jestem optymistą – mówi Tomasz Biernat, prezes Górnośląskiego Oddziału PTTK. – Porozumienie zakłada, że wieżą na Baraniej Górze będą się opiekować na miejscu, w Wiśle, a remont obiektu prawdopodobnie przeprowadzony zostanie już latem – dodaje.
Wieża widokowa na Baraniej Górze

Może Cię zainteresować:

Symbol Beskidów został zamknięty. Co dalej z wieżą widokową na Baraniej Górze? „Musimy w tej sprawie wszyscy dojść do porozumienia”

Autor: Grzegorz Lisiecki

27/04/2024

Wieża widokowa na Baraniej Górze

Może Cię zainteresować:

Wieża widokowa na Baraniej Górze wymaga pilnego remontu. Czy obiekt od PTTK przejmie Wisła? Czas na rozmowy

Autor: Grzegorz Lisiecki

18/05/2024

Barania Góra

Może Cię zainteresować:

Barania Góra na zdjęciach sprzed niemal 100 lat. Zrobił je mistrz fotografii krajoznawczej

Autor: Redakcja

05/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon