Niech wygra najtańszy. Wkrótce będzie wiadomo, czyje pociągi pojadą do Pyrzowic

Śląski urząd marszałkowski czeka na oferty przewoźników chętnych do obsługi kolejowej, prowadzącej przez lotnisko w Pyrzowicach. Otwarcie ofert w przetargu ma nastąpić 6 października, pierwsze pociągi wyruszyć w trasę mają nieco ponad dwa miesiące później. O wyborze wykonawcy przesądzi wyłącznie cena.

fot. Szymon Grochowski PKP PLK
Stacja kolejowa Pyrzowice

W kontekście obsługi kolejowej portu lotniczego w Pyrzowicach już niemal wszystko jasne. Wiadomo skąd i dokąd kursować będą pociągi obsługujące lotnisko. Wiadomo jak często. Pozostaje jeszcze tylko wskazać, czyje to będą pociągi. I właśnie to rozstrzygnąć ma przetarg ogłoszony przez Śląski Urząd Marszałkowski. Otwarcie ofert ma w nim nastąpić 6 października.

Z przetargowych dokumentów wynika, że urzędnicy marszałka chcą powierzyć świadczenie przewozów na trasie Częstochowa – Zawiercie - Tarnowskie Góry na okres siedmiu lat (od 10 grudnia 2023 r. do 14 grudnia 2030 r.). Na początek, w pierwszym rocznym rozkładzie jazdy zaplanowano 10 par pociągów. Pierwszy skład z Częstochowy miałby wyjeżdżać kwadrans po północy, zaś z Tarnowskich Gór kwadrans po godzinie 2. Ostatnie pociągi miałyby ruszać: o godzinie 22.14 z Częstochowy oraz o godz. 23.58 z Tarnowskich Gór. Dystans dzielący oba miasta miałyby pokonywać w czasie ok. 1 godziny i 10 minut.

Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z opublikowanych przez urząd marszałkowski dokumentów? M.in. tego, że przewoźnik musi na linię lotniskową skierować pociągi wyprodukowane po roku 2015, mające co najmniej 150 miejsc siedzących i co najmniej cztery miejsca na przewóz rowerów. Składy mają być ponadto wyposażone w udogodnienia dla niepełnosprawnych oraz systemy zliczania pasażerów umożliwiające bezpośredni podgląd aktualnego zapełnienia pojazdów i generowanie raportów dotyczących przewiezionych pasażerów.

Jak zastrzeżono w zamówieniu wykonawca „winien współpracować z innymi przewoźnikami kolejowymi realizującymi przewozy na zlecenie Województwa Śląskiego w szczególności w zakresie wzajemnego honorowania biletów”. Będzie też zobowiązany do utrzymania odpowiedniej rezerwy taborowej umożliwiającej realizację zleconych przewozów w „sposób nieprzerwany podczas koniecznych do przeprowadzenia przeglądów i napraw wykorzystywanych pojazdów kolejowych”.

Jedynym kryterium wyboru przewoźnika będzie cena. Zdecydowano się na takie rozwiązanie, gdyż - jak wyjaśniono - wymagania jakościowe i tak uwzględnione zostały w opisie przedmiotu zamówienia.

Przystanek Miasteczko Śląskie na linii kolejowej przez Pyrzowice fot Szymon Grochowski PKP PLK

Może Cię zainteresować:

Kolej do Pyrzowic kosztować będzie grube miliony. A efekty? Jeden pociąg na... dwie godziny. „To częstotliwość prowincjonalna”

Autor: Michał Wroński

08/09/2023

Stacja Pyrzowice lotnisko

Może Cię zainteresować:

Stację kolejową w Pyrzowicach od lotniska dzieli 450 metrów. Dużo? To się zmieni

Autor: Michał Wroński

27/07/2023

Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

W 2040 roku w Pyrzowicach może zostać odprawionych ponad 10 mln pasażerów

Autor: Michał Wroński

19/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Samorządowcy z umowami na realizację projektów zakładających powstanie nowych CUS

"Nowe spojrzenie na usługi społeczne"

Sosnowiec katowice tramwaj

Szybki tramwaj w Sosnowcu, szybsza kolej do Katowic

Pożar Tychy

Mama Marcina zginęła w płonącym mieszkaniu. Apel o pomoc

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie