Wojewoda wprowadził czasowy zakaz wstępu na teren rezerwatu Łężczok i Polderu Buków

Wojewoda wprowadził zakaz wstępu na teren rezerwatu Łężczok (pow. raciborski) i Polderu Buków. Ma to związek ze stwierdzeniem wirusa ptasiej grypy H5N1 wśród znajdowanych tam padłych mew. Zakaz będzie obowiązywał co najmniej do 25 maja.

M. Wroński
Rezerwat Łężczok

To nie jest dobra wiadomość w przeddzień majówki. Położony niedaleko Raciborza rezerwat Łężczok to największy rezerwat przyrody w województwie śląskim. Poprzecinane groblami pocysterskie stawy wraz z otaczającym je starodrzewem tworzą unikatową oazę dla wodnego ptactwa. Miejsce to chętnie odwiedzają więc miłośnicy przyrodniczych obserwacji, ale też spacerowicze, rowerzyści i biegacze. Niestety przez najbliższy miesiąc nie będą mieli ku temu legalnej możliwości.

We wtorek (25 kwietnia) wojewoda śląski wydał rozporządzenie w sprawie „zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz miasta Rybnik”. Ma ono związek ze stwierdzeniem wirusa ptasiej grypy H5N1 wśród padłych mew śmieszek znajdowanych na terenie właśnie rezerwatu Łężczok oraz Polderu Buków.

Jak wynika z rozporządzenia miasto Rybnik, powiat wodzisławski i raciborski, a także gminy Gaszowice, Jejkowice, Lyski i Świerklany w powiecie rybnickim uznaje się za „strefą objętą zakażeniem”. W związku z czym wprowadzono obostrzenia dotyczące hodowców drobiu i innego ptactwa (zostali zobowiązani m.in. do tego, by trzymać je w odosobnieniu, uniemożliwiając kontakt z drobiem i ptakami trzymanymi w innych gospodarstwach, a także, by prowadzić wykaz osób wchodzących do gospodarstwa lub z niego wychodzących). W strefie objętej zakażeniem zakazano przemieszczania ptaków dzikich oraz produktów od nich pochodzących przez ludzi, a także organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki.

Na mocy rozporządzenia wprowadzono ponadto „czasowe ograniczenie wstępu dla osób i pojazdów” na terenie zbiornika wodnego Polder Buków oraz rezerwatu przyrody Łężczok (z wyłączeniem funkcjonariuszy policji, Państwowej Straży Pożarnej, pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, Lasów Państwowych, PGW Wody Polskie, Państwowej Straży Łowieckiej, Państwowej Straży Rybackiej oraz innych osób przez nie upoważnionych).

Rozporządzenie ma obowiązywać do 25 maja.

Graniczne Meandry Rzeki Odry, fot M. Giba

Może Cię zainteresować:

Kraina Górnej Odry to przyrodnicza perła Śląska. Przyjeżdżają tu pasjonaci z całej Polski

Autor: Michał Wroński

26/06/2022

Geocaching tarnowskie góry segiet

Może Cię zainteresować:

Rezerwat Segiet dołącza do geocachingu. Znajdziemy tam nową skrytkę

Autor: Urszula Gołkowska

11/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon