Wśród cudzoziemców w firmach w województwie śląskim najwięcej jest Ukraińców, Gruzinów i Białorusinów

Już blisko 80 tysięcy cudzoziemców pracuje w firmach z województwa śląskiego. Zdecydowana większość z nich to Ukraińcy, których liczba rośnie, mimo trwającej w tym kraju wojny. Na kolejnych miejscach są Gruzini oraz Białorusini. W sumie, w przedsiębiorstwach naszego regionu mamy przedstawicieli 90 krajów z całego świata, od Wenezueli, przez Wybrzeże Kości Słoniowej, Mozambik, Tajlandię, po Nową Zelandię.

mat. ZUS
Budowa

W trakcie trzech pierwszych miesięcy roku liczba zatrudnionych w firmach województwa śląskiego Ukraińców wzrosła o ponad cztery tysiące. Mimo trwającej za naszą wschodniej granicy wojny i widocznego w wielu przedsiębiorstwach (np. z branży logistycznej, czy budowlanki) odpływu ukraińskich pracowników. O ile jeszcze na koniec grudnia 2021 r. składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych odprowadzało 58,5 tys. zatrudnionych w naszych regionie Ukraińców, to na koniec marca płaciło je już 62,7 tys. pracowników z tego kraju.

Ukraińcy stanowią zdecydowaną większość z 79,5 tys. cudzoziemców, pracujących pod koniec marca dla firm z naszego regionu. Podobnie wygląda to zresztą jeśli spojrzeć na dane dla całej Polski.

- W skali kraju ubezpieczonych w ZUS Ukraińców jest 666,7 tys., co stanowi około 72 procent ogółu cudzoziemców – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województw śląskiego. Jak dodaje, ze statystyk ZUS-u wynika, że na koniec marca legalnie pracowało w Polsce ponad 932 tys. cudzoziemców – o 57 tys. więcej aniżeli na koniec roku 2021 (wówczas było ich 875 tys.).

Do naszego kraju w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele z ponad 160 krajów, w samym tylko województwie śląskim mamy przedstawicieli 90 krajów z całego świata, od Wenezueli, poprzez Wybrzeże Kości Słoniowej, Mozambik, czy Tajlandię a nawet kilku pracowników z paszportem nowozelandzkim.

Najwięcej ubezpieczonych obcokrajowców w naszym województwie jest w chorzowskim oddziale ZUS - blisko 16 tys. osób. Najmniej natomiast w oddziale ZUS w Sosnowcu - niespełna 9 tys. Poza Ukraińcami, w pierwszej trójce najliczniej obecnych na naszym rynku pracy nacji, znajdziemy jeszcze Białorusinów (nieco ponad 3 tys.) i Gruzinów (prawie 3100).

Jak przypominają przedstawiciele ZUS cudzoziemiec, który podejmuje pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę, podlega obowiązkowo takim samym ubezpieczeniom społecznym jak nasz obywatel, czyli ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.

- Dzięki tej umowie ma pełne ubezpieczenie i prawo do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. Zatrudnienie liczy się również do emerytury – wyjaśnia Beata Kopczyńska. Wyjaśnia też, że gdy obcokrajowiec zmienia miejsce zamieszkania, to ma obowiązek poinformować o tym swojego pracodawcę czy zleceniodawcę. Osoby prowadzące własną firmę i takie, które nie są już zatrudnione, a były o zmianie adresu powinny poinformować niezwłocznie ZUS.

Mapa miast z ukraińskimi nazwami 2

Może Cię zainteresować:

Khozov to Chorzów, Zabrze - Zabzhe, a Bytom... Czasem Ukraińcy muszą łamać sobie języki na nazwach naszych miast

Autor: Redakcja

24/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon