Wyjątkowa wystawa Vincenta van Gogha w Katowicach. "Vincent van Gogh był malarzem prawdy"

Po Nowym Jorku, Berlinie czy Dubaju przyszedł czas na Katowice. W Galerii Szyb Wilson można doświadczyć multisensorycznej wystawy dzieł Vincenta van Gogha. - Vinvent van Gogh był malarzem prawdy. Portretując wydobywał z bohaterów prawdziwie głębokie emocje. Doskonale rozumiał ludzkie tragedie, ponieważ był człowiekiem potarganym przez życie - mówi Daria Solar, historyczka sztuki i jedna z autorek cenionego filmu „Twój Vincent”.

Dzieła Vincenta van Gogha w niecodziennej wersji zrobiły furorę w wielu miastach, m.in. Nowym Jorku, Berlinie czy Dubaju. W Polsce można było je już zobaczyć w Warszawie i Wrocławiu, a teraz przyszedł czas na Katowice, gdzie wystawę gości Galeria Szyb Wilson.

Co oznacza, że jest ona mulitisensoryczna? Nie oglądamy tutaj obrazów wywieszonych na ścianach, tak jak w większości muzeów. Dzieł Vincenta van Gogha doświadczamy na dwóch tysiącach metrów kwadratowych ekranów, a także poprzez muzykę z epoki Fryderyka Chopina i Ludwiga van Beethovena oraz lekturę listów malarza do brata - Theo. W lektora wcielił się Robert Gularczyk, który użyczył głosu holenderskiemu malarzowi w cenionym filmie „Twój Vincent” (2017).

- To zupełnie inna forma doświadczania sztuki niż w klasycznym muzeum, przez co wystawa jest bardziej przystępna, zwłaszcza dla osób młodych. To doświadczenie pozostaje z odwiedzającymi na długo - zapewnia Ewa Król z High Note Events, odpowiadająca za promocję wystawy.

- To coś m.in. dla młodych odbiorców, przyzwyczajonych do Facebooka, Instagrama i TikToka. Można usiąść, a obrazy same do nas przychodzą, ruszają się! To nie jest statyczna ekspozycja muzealna, ale odpowiedź na otaczającą nas rzeczywistość smartfonów i innych rozwiązań - zgadza się Daria Solar, historyczka sztuki i jedna z autorek „Twojego Vincenta”.

"Vincent van Gogh był malarzem prawdy"

Na co warto zwrócić uwagę, kiedy ogląda się dzieła Vincenta van Gogha?

- Vincent van Gogh był doskonałym kolorystą. W tamtych czasach (druga połowa XIX wieku - przyp. red.) prowadzono badania dotyczące rozszczepiania wiązki światła i on również się tym interesował. Miał niezwykły zmysł dobierania barw i radzenia sobie z kontrastami, więc w rzeczywistości jego obrazy wirują światłem, emanują energią - tłumaczy Daria Solar.

Ona sama, tworząc obrazy do „Twojego Vincenta”, musiała nauczyć się ruchu ręki mistrza, aby odtworzyć wiernie każde uderzenie jego pędzla - każdy impast, czyli charakterystyczny sposób nakładania farby grubą warstwą. Trzy sceny, które trwają pół minuty, tworzyła pół roku.

- Oglądając obrazy Vinventa van Gogha warto zwrócić uwagę na to, jak prowadził pędzel i malował poszczególne elementy. To są gniewne kreski, malowane z serca, a nie malarstwo przygotowane i rozsądne, co wynikało z jego temperamenty - mówi Daria Solar.

- Vincent van Gogh był malarzem prawdy. Portretując wydobywał z bohaterów prawdziwie głębokie emocje - smutek, gorycz, trudne przeżycia. Doskonale rozumiał ludzkie tragedie, ponieważ był człowiekiem potarganym przez życie, chorym i niedocenionym, więc potrafił je oddać na płótnie - podkreśla.

Wystawa dostępna do 29 listopada

Wystawa dzieł Vincenta van Gogha w Galerii Szyb Wilson jest otwarta przez cały tydzień od 10.00 do 20.00. Można ją zwiedzać do 29 listopada. Wyjątkiem są dni: 20-23 października oraz 1, 19 i 20 listopada.

Ceny biletów i dodatkowe informacje można znaleźć TUTAJ.

Ewa Barycka z fundacji Beksiński

Może Cię zainteresować:

Jaki prywatnie był Zdzisław Beksiński? Ewa Barycka: On chciał zostać reżyserem filmowym, kochał muzykę i komputer

Autor: Tomasz Stankiewicz

23/07/2022

Art Naif Festiwal

Może Cię zainteresować:

Dlaczego w tym roku nie ma Festiwalu Art Naif w Szybie Wilson? Organizatorka, Monika Paca-Bros wyjaśnia

Autor: Katarzyna Pachelska

13/07/2022

Nikiszowiec na dawnych fotografiach

Może Cię zainteresować:

Zdjęcia Nikiszowca przed II wojny światowej. Śląskie osiedle uwiecznił na kliszy znany fotograf z Warszawy

Autor: Patryk Osadnik

12/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon