Wykład Janiny Bąk, guru statystyki i blogerki, w Teatrze Rozrywki w Chorzowie

Na zakończenie letniego festiwalu Rozrywka GraNaTy w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, w poniedziałek 11 lipca 2022 r. wykład pt. "Naukowcy i ryby głosu nie mają" da Janina Bąk, twórczyni bloga JaninaDaily.com, autorka książki "Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?".

Fb Janina Bąk
Janina Bąk

Janina Bąk to kobieta instytucja. Nie ma innego specjalisty ani innej specjalistki od statystyki, która tak jak ona poruszałaby tłumy. Janina, która pochodzi z Górnego Śląska, zrobiła furorę jako autorka bloga JaninaDaily.com, którego zaczęła prowadzić w Irlandii, gdzie przez pięć lat uczyła statystyki i metodologii badań w Trinity College w Dublinie. W 2018 roku została okrzyknięta Influencerką Roku.

Po powrocie do Polski, Janina Bąk dalej prowadzi bloga, jest też wykładowczynią akademicką, prowadzi szkolenia i wykłady m.in. dla kadry menadżerskiej firm. W 2020 roku wydała książkę "Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?", która była hitem, sprzedało się ponad 100 tys. egzemplarzy.

Janinę na scenie będzie można zobaczyć w poniedziałek, 11 lipca 2022 r., na zakończenie letniego festiwalu Rozrywka GraNaTy w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Początek wykładu pt. "Naukowcy i ryby głosu nie mają" o godz. 19, bilety kosztują od 50 do 70 zł.

- Gdy przydarza nam się coś nieoczekiwanego, lubimy szukać prostych wyjaśnień takiego stanu rzeczy - mówi Janina Bąk. - Niemniej to, że coś przydarzyło się nam, a nawet Helenie z Elbląga, nie wystarcza, by uznać to za regułę, fakt lub zależność przyczynowo-skutkową. Pytanie brzmi, czy takich odpowiedzi mogą nam udzielić naukowcy? W tej prezentacji opowiem o tym, czy nauka posiada własną instrukcję obsługi. Jak nie dać się oszukać szarlatanom? Jak weryfikować doniesienia (nie zawsze) naukowe i nie dać się oszukać gazetowym nagłówkom? Porozmawiajmy o badaniach naukowych, statystykach i wszystkim, co się liczy - dodaje naukowczyni.

Janina Bąk jest też znana ze wspierania społeczności LGBT+ oraz odważnego mówienia o swojej chorobie afektywnej dwubiegunowej. - Mam 58 blizn po samookaleczeniach - przyznała w rozmowie z "Wysokimi Obcasami".

- Będzie okazja, by się czegoś nauczyć, wspólnie pośmiać i porozmawiać - mówi o spotkaniu w Chorzowie. - Kolokwium nie będzie, ale przygotowałam dla Was szereg zagadek statystycznych, które pozwolą Wam się poczuć niczym Ojciec Mateusz dyscyplin naukowych, tylko bez konieczności jazdy na rowerze, czyli lepiej - dodaje Janina Bąk.

Racibórz Dolny – Nieboczowy i Ligota Tworkowska

Może Cię zainteresować:

Po 25 latach od „powodzi tysiąclecia” jesteśmy lepiej przygotowani na podobny kataklizm? „Wiemy, gdzie może dojść do powodzi”

Autor: Grzegorz Lisiecki

09/07/2022

Tomasz Rożek w Europejskiej Agencji Kosmicznej

Może Cię zainteresować:

Fizyk ze Śląska w Grupie Doradczej Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zespół ma ocenić rolę Europy w eksploracji kosmosu

Autor: Paulina Gałbas

08/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon