Wykonawcą roweru metropolitalnego Nextbike GZM. W 31 gminach będzie 7000 rowerów. Kiedy start? No, zimą

Po trwającym przeszło trzy lata postępowaniu Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia w końcu wybrała wykonawcę systemu roweru metropolitalnego. Zaskoczenia nie ma, bo trudno o zaskoczenie, gdy swoją ofertę składa tylko jedna zainteresowana firma. Dla kronikarskiego obowiązku odnotujmy zatem – system roweru metropolitalnego ma przygotować Nextbike GZM, a pierwsze rowery mają pojawić się na ulicach naszych miast cztery miesiące od podpisania umowy.

Fot. UM Katowice
Rowery miejskie Katowice

Z poświęconych rowerowi metropolitalnego tekstów można by sporządzić niezłą powieść w odcinkach. Jest jednak szansa, że powoli zmierzać będziemy do jej zakończenia. GZM właśnie poinformowała, że zakończyła postępowanie na uruchomienie systemu roweru metropolitalnego. Jego wykonawcą będzie spółka Nextbike GZM, która jako jedyna złożyła ofertę w postępowaniu.

Umowa GZM z wybranym operatorem ma zostać podpisana na okres 5 lat i obejmować nie tylko uruchomienie, ale również zarządzanie i eksploatację systemu.

- To będzie jedna z największych sieci miejskich wypożyczalni rowerów w Europie – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Rowery wjadą do 31 gmin. Nie wszędzie równocześnie

W sumie, w ramach systemu użytkownicy mają mieć do dyspozycji 7000 rowerów i 924 stacje ich wypożyczania. Pojawią się one w 31 gminach GZM przy czym nie wszędzie jednocześnie. Ze względu na skalę przedsięwzięcia system będzie wdrażany etapami. Pierwszy ma zostać ukończony w ciągu 4 miesięcy od podpisania umowy (wygląda zatem na to, że debiut rowerowego systemu nastąpi zimą). W tej fazie udostępnionych zostanie 1260 rowerów. Mają się one pojawić w 7 miastach, w których do tej pory działały podobne systemy tj. w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu, Tychach, Czeladzi i Siemianowicach Śląskich.

W II fazie (12 miesięcy od podpisania umowy) liczba rowerów wzrośnie do niemal 4800. Pojazdy pojawią się wówczas w: w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Mysłowicach, Piekarach Śląskich i Świętochłowicach.

W ostatniej, trzeciej fazie wdrażania systemu liczba rowerów osiągnie docelowe 7 tysięcy. W ciągu 22 miesięcy od podpisania umowy jednoślady pojawią się w pozostałych miastach i gminach, które przystąpiły do projektu: Będzinie, Bieruniu, Chełmie Śląskim, Gierałtowicach, Knurowie, Łaziskach Górnych, Mikołowie, Pyskowicach, Radzionkowie, Rudzińcu, Siewierzu, Sławkowie, Świerklańcu, Tarnowskich Górach, Wojkowicach, Wyrach i Zbrosławicach.

Rower jako uzupełnienie komunikacji miejskiej

Flotę jednośladów mają stanowić rowery IV generacji. Ich wypożyczenie i zostawienie na stacji nie będzie się wiązało z wpięciem i wypięciem ze stojaka. Każdy rower będzie wyposażony w nadajnik GPS.

Docelowo, system zostanie zintegrowany z systemem płatności komunikacji miejskiej. Rowery będzie można wypożyczać przez cały rok. System pozwoli na przemieszczanie się pomiędzy gminami i pozostawienie roweru w innej miejscowości.

- Traktujemy rower jako pełnoprawny środek transportu. Stacje wypożyczalni zostaną zlokalizowane również w węzłach przesiadkowych systemu transportu metropolitalnego – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM.
Bogusław Molecki

Może Cię zainteresować:

Dr Bogusław Molecki: Na terenie Metropolii ludzie nie widzą powodu, by przenieść się z aut do transportu zbiorowego

Autor: Michał Wroński

06/12/2022

Rowery miejskie, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowiczanie pokochali rowery miejskie. Ponad 70 tys. wypożyczeń więcej niż w 2021

Autor: Katarzyna Pachelska

12/11/2022

Autobus ZTM

Może Cię zainteresować:

Cud! ZTM uruchomił aplikację. Można kupić bilet, ale do rozkładu jazdy odsyła na stronę internetową

Autor: Patryk Osadnik

07/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon