Wyśpiewaj sobie w Bytomiu 15 tysięcy euro. Rozpoczął się nabór do V Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura

Wokalistki i wokaliści operowi już mogą się zgłaszać do V Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu. Nabór został otwarty. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 15 tys. euro.

FB Konkurs im. Didura
Konkurs didur

Na początku czerwca rozpoczął się nabór do V Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura, którego organizatorem jest Opera Śląska w Bytomiu. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 lipca 2024 roku.

Zaczął się nabór do Konkursu im. Adama Didura

Konkurs adresowany jest do śpiewaków wszystkich narodowości, urodzonych nie wcześniej niż 7 października 1992 roku. Uczestnicy konkursu zaprezentują swoje umiejętności w trzech etapach, z czego ostatni etap będzie odbywał się z towarzyszeniem orkiestry, z zaproponowaną grą aktorską w kostiumie scenicznym.

Konkursowe zmagania rozpoczną się 6 października. Koncert laureatów zaplanowano na 13 października, o godz. 18.00 w Operze Śląskiej, a powtórzony zostanie 15 października w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura to prestiżowe wydarzenie w historii Opery Śląskiej, które od wielu lat przyciąga uwagę środowiska muzycznego. Konkurs ten na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych ogólnopolskich wydarzeń artystycznych. Prezentuje utalentowanych wokalistów młodego pokolenia i przygotowuje młodych adeptów wokalistyki do działalności artystycznej.

- Konkurs jest okazją do pokazania, jak niezależnie od zmieniającej się rzeczywistości, muzyka operowa ma w sobie ponadczasową wartość i wciąż jest uwielbiana przez kolejne pokolenia Melomanów. Charakter konkursu przyczynia się do promocji opery jako sztuki, jak również do podkreślenia roli konkursów w odkrywaniu nowych talentów na scenie operowej – podkreśla Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.

W konkursie zostali wyróżnieni najlepsi śpiewacy polscy i zagraniczni m.in.

 • Artur Ruciński,
 • Dariusz Machej,
 • Mariusz Godlewski,
 • Antonino Interisano,
 • Ryszard Kalus,
 • Wojciech Drabowicz,
 • Ekaterina Bakanova,
 • Stanisław Kuflyuk,
 • Monika Swarowska-Walawska,
 • Matheus Pompeu,
 • Szymon Mechliński.

- Wysoki poziom naszego konkursu pozwala na wyłonienie najlepiej zapowiadających się śpiewaków, którzy są w stanie sprostać dzisiejszym wymaganiom światowych scen operowych – dodaje Łukasz Goik.

Jubileuszowa edycja wydarzenia

Tegoroczna edycja konkursu ma charakter wyjątkowy, bo jubileuszowy. Obchodzić będziemy 150. rocznicę urodzin patrona konkursu – Adama Didura, minie też 45 lat od pierwszej ogólnopolskiej edycji konkursu oraz 20 lat od pierwszej edycji międzynarodowej.

Dyrektorem Artystycznym V edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura jest wybitny śpiewak i baryton – Andrzej Dobber. Ponadto do Jury zaproszeni zostali wybitni polscy i zagraniczni śpiewacy i dyrygenci operowi, kompozytorzy oraz dyrektorzy teatrów operowych.

Pełny regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie internetowej www.adamdidur.com.

Szkola muzyczna bytom 05

Może Cię zainteresować:

Szkoła Muzyczna w Bytomiu. Jej aula to neogotycki klejnot architektury. I te kolory! Zieleń, złoto, niebieskie i czerwone akcenty. Zobaczcie zdjęcia

Autor: Katarzyna Pachelska

13/01/2024

Nabucco Andrzej Dobber fot K Bielinski

Może Cię zainteresować:

Andrzej Dobber, światowej sławy baryton, etatowym solistą Opery Śląskiej w Bytomiu

Autor: Katarzyna Pachelska

13/01/2024

Metro bytom

Może Cię zainteresować:

Metro w Bytōmiu? To mo klang jak wic. I susznie, choć niyjedyn uwierzōł, iże podziymno bana na Ślōnsku powstanie

Autor: Grzegorz Kulik

09/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon