"Wyzywał mnie od Niemców i świń Tuska. Potem zaatakował". Borys Budka napadnięty w Katowicach

Borys Budka, śląski poseł i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej został w piątek (22 września) napadnięty podczas zakupów w Galerii Katowickiej w Katowicach. „Najpierw wyzywał mnie od Niemców, nazistów i świń Tuska, potem popchnął mnie i zniszczył telefon” – mówi polityk. Mężczyzna został zatrzymany przez policję.

Patryk Osadnik
Borys Budka

Do napaści na Budkę doszło przed południem w jednym ze sklepów w Galerii Katowickiej w centrum Katowic.

- Najpierw zostałem przy kasie zaatakowany słownie. Mężczyzna mówił paskami tvp info: wyzywał od „Niemców, nazistów i świń Tuska”. Gdy zaczął mi grozić, wyjąłem telefon, by go nagrać. Potem wybił mi telefon z ręki i zaczął popychać – powiedział nam Budka.

Wszystko działo się na parterze galerii handlowej, przy świadkach i pod kamerami monitoringu obiektu. Budka wybiegł na zewnątrz, gdzie na ul. 3 Maja zatrzymał patrol policji. Policjanci po krótkim pościgu złapali napastnika.

Jak przekazał nam podkom. Agnieszka Żyłka rzecznika katowickiej policji po przyjęciu zawiadomienia na miejsce skierowany został znajdujący się najbliżej patrol prewencji. Funkcjonariusze zatrzymali 49-letniego mężczyznę. Był trzeźwy. Na ewentualne postawienie mu zarzutów policja ma teraz 48 godzin.

- W tej chwili trwają czynności. Zabezpieczamy między innymi nagrania ze sklepowego monitoringu – wyjaśnia podkom. Żyłka.

Wbrew pierwszym doniesieniom, poseł PO nie został pobity. Napastnik popchnął go i zniszczył mu jednak telefon. Polityk podkreśla, że jeszcze nie spotkał się z taką agresją na ulicy.

- Słowne się zdarzają, ale rękoczyny były po raz pierwszy. Dobrze, że na zakupach nie byłem z dzieckiem albo żoną, choć cała sytuacja i tak jest dla mnie szokująca: do tej napaści doszło w centrum miasta, przy ludziach – mówi parlamentarzysta.

Zdaniem Budki, agresja, z którą się spotkał jest efektem kampanii nienawiści prowadzonej w tvp info.

- Jarosław Kaczyński i jego ludzie zrobili z telewizji publicznej aparat propagandowy napędzający agresję wobec polityków opozycji. Każde wystąpienie szefa PiS i innych polityków tej partii o Tusku i Niemcach trafia do ich elektoratu, a w nim – jak widać - są wyznawcy, którzy tę nienawiść biorą sobie do serca – powiedział Borys Budka.

- Tak wyglądają skutki szczucia i wykorzystywania języka przemocowego w walce politycznej! Dziś wszyscy jesteśmy z Tobą Napastnicy nie mogą pozostać bezkarni! - tak skomentował w mediach społecznościowych Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, a obecnie kandydat na senatora.

KO sejm

Może Cię zainteresować:

Budka, Rosa, Król na czele katowickiej listy KO do Sejmu. Potem samorządowcy, były szef SLD i znany politolog

Autor: Katarzyna Pachelska

16/08/2023

Obietnice

Może Cię zainteresować:

Obietnice wyborcze dla Śląska i Zagłębia. Na karuzeli Donald Tusk, Mateusz Morawiecki i Szymon Hołownia

Autor: Patryk Osadnik

15/09/2023

Dom Tekstylny Weichmanna w Gliwicach

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Polityka PiS wprowadziła Ślązaków na wyższy etap cywilizacyjny. Czy istnieje okrutniejsza ironia?

Autor: Marcin Zasada

11/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Mikolaj pawlak rzecznik praw dziecka

"Dzieci miały przez ostatnie lata swojego pseudorzecznika"

Sejm RP

„Nieznośni sąsiedzi” i najlepsze miejsca w Sejmie RP

Jerzy buzek 25 lat samorzadu

25 lat temu mówiliśmy: Idziemy po władzę, by dać ją ludziom

Bezpartyjni Samorządowcy

Prezydenci opuszczają Bezpartyjnych Samorządowców

Katowice

W 2026 roku Metropolia może... przestać istnieć. Jest ustawa

1803x1156

Tyski budżet obywatelski 2023 - wyniki

Saluga1

Wspólna lista opozycji? "Na razie to tylko postulat PO"