Za nami 26. edycja największego w Polsce wydarzenia promującego transplantologię, czyli Biegu po Nowe Życie. Głównymi bohaterami Biegu były osoby, które wróciły do zdrowia dzięki transplantacjom narządów. W wydarzeniu udział wzięły osoby po transplantacji nerek, wątroby i płuc, chirurdzy transplantolodzy, gwiazdy i przedstawiciele samorządów oraz ministerstwa zdrowia. Na trasie biegu mogliśmy zobaczyć m. in. Przemysława Saletę, Ewę Kasprzyk, Piotra Żyłę, Katarzynę Pakosińską, Piotra Kupichę, Angelikę Cichocką, Rafała Mroczka, Grzegorza Łomacza, Agnieszkę Kobus-Zawojską, Zbigniewa Bródkę, Łukasza Konopkę, Olgę Łasak, Martę Kuligowską i Aleksandrę Radwan.
Za nami 26. Bieg po Nowe Życie w Wiśle
Bieg odbył się 10 maja 2025 roku na wiślańskim rynku, czyli placu Hoffa. Uczestnicy zostali podzieleni na 4-osobowe grupy. Każdy do przejścia miał 1000 metrów w stylu nordic walking. Zawodnicy wystartowali o godzinie 15.00. Wyścig poprzedziła rozgrzewka, a imprezę uświetnił koncert zespołu Łzy.
- Nie ma większej przyjemności w życiu, jak zobaczyć człowieka po przeszczepie. Wyleczonego człowieka, który dzisiaj potrafi z nami równorzędnie biec, iść, jest wydolny, chodzi, pracuje. Nie ma większej radości w życiu dla chirurga transplantologa - mówił podczas biegu Maciej Romanowski, chirurg transplantolog ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.
Bieg po Nowe Życie od 14 lat wspiera i promuje transplantologię. Tegoroczna edycja była wyjątkowa! Jak informuje Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji “Poltransplant”, w 2024 roku w Polsce wykonano 2151 transplantacji narządów od zmarłych dawców - to rekord polskiej transplantologii!
W przededniu Biegu podczas Gali Polskiej Transplantologii tradycyjnie odbywającej się w Hotelu Gołębiewski rozdano nagrody „Drugiego Życia”. W kategorii „Aktywni po transplantacji” wyróżniony został Mariusz Mroziewicz. Mężczyzna urodził się z wrodzonym blokiem przedsionkowo-komorowym, a w 2011 roku w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dostał nowe serce i nowe życie. W kategorii "Aktywni dla transplantacji" nagrodzony został dr Zygmunt Kaliciński. W kategorii "Rok w polskiej transplantacji" doceniono Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka". Z kolei osobowością polskiej transplantologii został profesor Michał Grąt. Nagroda specjalna Biegu po Nowe Życie trafiła do firmy TELBUD SA.
Zobaczcie naszą relację z Biegu po Nowe Życie:

Może Cię zainteresować:
Wojskowe klimaty na tarnogórskim rynku. To z okazji sobotniej Nocy Muzeów 2025

Może Cię zainteresować: