Zaczęła się kolejna Wakacyjna Akcja Caritas. Z letniego wypoczynku skorzysta 16 tys. dzieci

Wraz z końcem roku szkolnego zaczęła się Wakacyjna Akcja Caritas. W tym roku z letniego wypoczynku organizowanego przez Caritas diecezjalne skorzysta 16 tys. dzieci, w tym 3 tys. dzieci ukraińskich. Dla wielu z nich będzie to jedyna okazja, aby spędzić część wakacji poza miejscem zamieszkania.

Pixabay
Wakacje dzieci

W organizację letniego wypoczynku dla dzieci zaangażowało się 40 Caritas diecezjalnych, które już od kilku miesięcy pracowały nad programem kolonii, kompletowaniem wykwalifikowanej kadry opiekunów, a także rezerwacją lub przygotowaniem do sezonu własnych ośrodków wypoczynkowych. Na kolonie z Caritas wyjedzie 10,5 tys. podopiecznych, a pozostałe 5,5 tys. skorzysta z innych form wypoczynku, tj. półkolonii i wycieczek.

Co na Górnym Śląsku?

W okresie letnim Caritas Archidiecezji Katowickiej organizuje lub dofinansowuje kolonie i wycieczki dla ponad 500 dzieci z uboższych rodzin. To podopieczni domów dziecka, świetlic środowiskowych i innych placówek. Wsparcie dla najmłodszych jest bardzo różnorodne. Jednym z podmiotów, który otrzymał dofinansowanie jest Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP woj. Śląskiego, który organizuje obóz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w miejscowości Jarosławiec dla 125 członków. Przekazane finanse pozwoliły pokryć koszty związane z biletami wstępów na różnorakie atrakcje i nagrody dla uczestników.

Z kolei Ośrodek Św. Elżbieta w Rudzie Śląskiej, prowadzący całodzienną m.in., świetlicę środowiskową w Wirku, zaprosił dzieci do afrykanarium we Wrocławiu.Pieniądze na wakacje dla dzieci pochodzą z... Wigilii

Ośrodki Caritas Archidiecezji Katowickiej są najczęściej podmiotami, które kwalifikują dzieci na kolonie i wycieczki, bo pracując na co dzień w lokalnych środowiskach najlepiej znają potrzeby rodzin. Caritas wspiera ich działania, przekazując na organizację wypoczynku środki pochodzące m.in. z dystrybucji świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i innych zbiórek. Bez tych środków letnia akcja Caritas nie mogłaby odbywać się na tak dużą skalę.

- Wakacyjna Akcja Caritas jest ogromnym przedsięwzięciem, organizowanym od wielu lat dzięki naszym darczyńcom. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy nas wspierają. „To w szczególności dzięki osobom, które co roku zapalają świecę Caritas na swoim wigilijnym stole, możemy wspierać najmłodszych z Górnego Śląska – mówi Ksiądz Łukasz Stawarz, Dyrektor katowickiej Caritas.

Tornister Pełen Uśmiechów

W realizacji programów Caritas dla najmłodszych można pomóc też, wchodząc na https://dobrodaj.pl/collection/tornister/

Tornister Pełen Uśmiechów to inicjatywa, której celem jest zakup tornistrów dla dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Akcja nie tylko zapewnia niezbędne wyposażenie szkolne, ale przede wszystkim niesie radość i nadzieję uczniom, dając im szansę na godne rozpoczęcie nowego roku szkolnego. W tej akcji współpracujemy z renomowaną firmą Semi Line, która aktywnie angażuje się w działania charytatywne i społeczne. Dzięki ich wsparciu i hojności, możemy liczyć na specjalne warunki zakupu tornistrów, co pozwala nam pomóc większej liczbie uczniów. W tym roku chcemy zakupić aż 1500 tornistrów dla dzieci potrzebujących. Zapraszamy do uczestniczenia w tym przedsięwzięciu.

Restauracja Przystań

Może Cię zainteresować:

Śląsk zrobi doskonale morskim opowieściom! Co mamy wspólnego z morzem? A bardzo dużo!

Autor: Tomasz Borówka

16/07/2023

Góra Zborów

Może Cię zainteresować:

Magiczna Góra Zborów. Skalne baszty i grzędy tworzą urzekający krajobraz. Z drona widać jeszcze lepiej

Autor: Redakcja

16/07/2023

Powitanie Jana Kiepury w Katowicach 14 lipca 1939

Może Cię zainteresować:

Historia na jednym zdjęciu. Ostatni koncert Kiepury w Katowicach przed wybuchem wojny

Autor: Tomasz Borówka

15/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon