Magiczna Góra Zborów. Skalne baszty i grzędy tworzą urzekający krajobraz. Z drona widać jeszcze lepiej

Góra Zborów to magiczne miejsce Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zborów jest nieomal Jurą w miniaturze, naturalną kompozycją wapiennych skał, lasów i jaskiń. Jura pierwotną - ponad to wzgórze, mimo iż dominuje ono nad okolicą, nie wyrastają wieże i blanki jurajskich warowni, a widok ze szczytu chwilami pozwala przenieść się w przeszłość, gdy człowiek nie odcisnął jeszcze swego piętna na krajobrazie.

Góra Zborów jest wyśmienitym punktem widokowym. Panorama z jej kulminacji jest imponująca, obejmując nie tylko pobliskie grupy skalne - jak Góra Kołoczek, Góra Apteka i skała Apteka czy skała Biblioteka - ale także rozległe kompleksy leśne na ciągnących się po horyzont jurajskich wzgórzach. Lasy - typowe dla Jury las sosnowe, liściaste (głównie leszczyny, rzadziej jarzebiny, klony, dęby i brzozy) i mieszane porastają także sam Zborów. Ale w jego szczytowych partiach wznoszą się nad nimi imponujące swymi fantastycznymi nieraz formami skały.

Dzika przyroda Góry Zborów

Napotkamy tam też krzaki jałowców i rzadziej głogu, bogate trawy (cieszą oczy dziewięćsiły) i urozmaiconą roślinność naskalną (m.in. goździk siny). Na Zborowie występują też mącznica lekarska (a to rzadkość!), borówki brusznice i poziomki, zawilce, pierwiosnki, przylaszczki i konwalie., a także wawrzynek wilczełyko. Dodajmy liczne gatunki grzybów (maślaki, rydze, kanie, gąski, podgrzybki) i bogatą faunę, obejmującą nawet dziki, sarny, lisy, borsuki i żmije zygzakowate. To wprawdzie rzadsi goście, ale z tych powszechniejszych spotkać nietrudno zające, wiewiórki, kuny, łasice, jaszczurki i zaskrońce.

Skałki Góry Zborów

Zborów ma jeszcze drugą nazwę - Berkowa Góra. Pochodzi ona najpewniej od jakowegoś Berka, który był właścicielem tamtejszych gruntów. Jednak wśród licznych ostańców Zborowa autentycznie można godzinami i z powodzeniem grać w berka. Tworzacyh zawikłane nieraz labirynty skalnych turni i grzęd jest tam mnóstwo i już samo ich podziwianie z poziomu gruntu może nam zapewnić atrakcyjny spacer. Zborów jest więc popularnym celem weekendowych czy wakacyjnych turystów, ale zazwyczaj to nie oni na nim dominują. Od wiosny do jesieni, a latem szczególnie najwięcej jest na Górze Zborów wspinaczy. Tutejsze skały oferują mnóstwo możliwości wspinaczkowych. Stopień trudności dróg wspinaczkowych Zborowa jest zróżnicowany - wyzwania dla siebie znajdą tu zarówno uprawiający wspinaczkę weekendową, jak i profesjonalną; tak poczatkujący, jak i zaawansowani. Skałki Zborowa przeważnie są oblegane, a do dróg tworzą się nieformalne kolejki.

Góra Zborów to także jaskinie, z udostępnioną turystycznie Głęboką na czele), schroniska skalne (jak Skośne i Sadek) oraz ciekawa szczelina skalna Wielki Kanion.

Wszystkim przybywającym tam - spacerowiczom, turystom, biegaczy, rowerzystom, wspinaczom czy speleologom - Góra Zborów ma do zaoferowania wspaniałe widoki. Zauroczyła nimi i nas, tym bardziej, że korzystając z okazji - i posiadanego drona - "podskoczyliśmy" poziom wyżej. Zdjęcia z Góry Zborów, z powietrza do tego - to coś naprawdę pięknego. Zobaczcie!

Podzamcze

Może Cię zainteresować:

Szlaki piesze, rowerowe, konne, stare zamczyska... Jura Krakowsko-Częstochowska przyciąga fanów wspinaczki, turystyki i historii

Autor: Michał Wroński

14/08/2022

Zamek w Siewierzu latem 2022

Może Cię zainteresować:

Zamek w Siewierzu: jesień średniowiecza dawnej rezydencji biskupów krakowskich zrobił Sejm Wielki

Autor: Tomasz Borówka

08/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Nieodkryte perły województwa śląskiego: Jura Krakowsko-Częstochowska

Jurajskie wyspy outdoorowego morza, czyli raj dla aktywnych

Obraz Karla Friedricha Lessinga, "Powrót z krucjaty"

Kto sprowadził Krzyżaków? Śląski trop

Park był dzieckiem swoich czasów

Od Parku Ludowego do WPKiW. Jak powstał Park Śląski?

Szyb Franciszek Budynek administracji

Dlaczego właściwie nie dbamy o zabytki na Śląsku?

Dlaczego herb Niemcewicza stał sie godłem burmistrza

Tajemniczy herb burmistrza. Oto rozwiązanie zagadki

Katowice, Gmach Województwa. Podczas okupacji siedziba gauleitera, czyli Gauleitung

„Przygwożdżony kłamca”, czyli katowicki proces dr. Fausta

Chorzow lata 90 1

Chorzów na zdjęciach sprzed 30 lat. Z archiwum w Szwajcarii