Magiczna Góra Zborów. Skalne baszty i grzędy tworzą urzekający krajobraz. Z drona widać jeszcze lepiej

Góra Zborów to magiczne miejsce Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zborów jest nieomal Jurą w miniaturze, naturalną kompozycją wapiennych skał, lasów i jaskiń. Jura pierwotną - ponad to wzgórze, mimo iż dominuje ono nad okolicą, nie wyrastają wieże i blanki jurajskich warowni, a widok ze szczytu chwilami pozwala przenieść się w przeszłość, gdy człowiek nie odcisnął jeszcze swego piętna na krajobrazie.

Góra Zborów jest wyśmienitym punktem widokowym. Panorama z jej kulminacji jest imponująca, obejmując nie tylko pobliskie grupy skalne - jak Góra Kołoczek, Góra Apteka i skała Apteka czy skała Biblioteka - ale także rozległe kompleksy leśne na ciągnących się po horyzont jurajskich wzgórzach. Lasy - typowe dla Jury las sosnowe, liściaste (głównie leszczyny, rzadziej jarzebiny, klony, dęby i brzozy) i mieszane porastają także sam Zborów. Ale w jego szczytowych partiach wznoszą się nad nimi imponujące swymi fantastycznymi nieraz formami skały.

Dzika przyroda Góry Zborów

Napotkamy tam też krzaki jałowców i rzadziej głogu, bogate trawy (cieszą oczy dziewięćsiły) i urozmaiconą roślinność naskalną (m.in. goździk siny). Na Zborowie występują też mącznica lekarska (a to rzadkość!), borówki brusznice i poziomki, zawilce, pierwiosnki, przylaszczki i konwalie., a także wawrzynek wilczełyko. Dodajmy liczne gatunki grzybów (maślaki, rydze, kanie, gąski, podgrzybki) i bogatą faunę, obejmującą nawet dziki, sarny, lisy, borsuki i żmije zygzakowate. To wprawdzie rzadsi goście, ale z tych powszechniejszych spotkać nietrudno zające, wiewiórki, kuny, łasice, jaszczurki i zaskrońce.

Skałki Góry Zborów

Zborów ma jeszcze drugą nazwę - Berkowa Góra. Pochodzi ona najpewniej od jakowegoś Berka, który był właścicielem tamtejszych gruntów. Jednak wśród licznych ostańców Zborowa autentycznie można godzinami i z powodzeniem grać w berka. Tworzacyh zawikłane nieraz labirynty skalnych turni i grzęd jest tam mnóstwo i już samo ich podziwianie z poziomu gruntu może nam zapewnić atrakcyjny spacer. Zborów jest więc popularnym celem weekendowych czy wakacyjnych turystów, ale zazwyczaj to nie oni na nim dominują. Od wiosny do jesieni, a latem szczególnie najwięcej jest na Górze Zborów wspinaczy. Tutejsze skały oferują mnóstwo możliwości wspinaczkowych. Stopień trudności dróg wspinaczkowych Zborowa jest zróżnicowany - wyzwania dla siebie znajdą tu zarówno uprawiający wspinaczkę weekendową, jak i profesjonalną; tak poczatkujący, jak i zaawansowani. Skałki Zborowa przeważnie są oblegane, a do dróg tworzą się nieformalne kolejki.

Góra Zborów to także jaskinie, z udostępnioną turystycznie Głęboką na czele), schroniska skalne (jak Skośne i Sadek) oraz ciekawa szczelina skalna Wielki Kanion.

Wszystkim przybywającym tam - spacerowiczom, turystom, biegaczy, rowerzystom, wspinaczom czy speleologom - Góra Zborów ma do zaoferowania wspaniałe widoki. Zauroczyła nimi i nas, tym bardziej, że korzystając z okazji - i posiadanego drona - "podskoczyliśmy" poziom wyżej. Zdjęcia z Góry Zborów, z powietrza do tego - to coś naprawdę pięknego. Zobaczcie!

Podzamcze

Może Cię zainteresować:

Szlaki piesze, rowerowe, konne, stare zamczyska... Jura Krakowsko-Częstochowska przyciąga fanów wspinaczki, turystyki i historii

Autor: Michał Wroński

14/08/2022

Zamek w Siewierzu latem 2022

Może Cię zainteresować:

Zamek w Siewierzu: jesień średniowiecza dawnej rezydencji biskupów krakowskich zrobił Sejm Wielki

Autor: Tomasz Borówka

08/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon