Barania Góra na zdjęciach sprzed niemal 100 lat. Zrobił je mistrz fotografii krajoznawczej

Barania Góra to drugi pod względem wysokości szczyt Beskidu Śląskiego i jedno z ulubionych miejsc górskich wycieczek. Nic dziwnego, bo widoki są piękne, a na jej zboczach swój początek ma rzeka Wisła. W okresie międzywojennym wędrował tam m.in. Henryk Poddębski, mistrz fotografii krajoznawczej. W naszej galerii prezentujemy jego zdjęcia.

Kopulasty, widokowy szczyt o wysokości 1220 m n.p.m. - to Barania Góra, drugi pod wzlędem wysokości szczyt Beskidu Śląskiego (najwyższe jest Skrzyczne - 1257 m n.p.m). Wejście na szczyt nie jest zbyt trudne, więc cieszy się on sporą popularnością. Jak podaje wiślański oddział PTTK pierwsza udokumentowana wycieczka na Baranią Górę odbyła się 1810 roku.

- Inicjatorem tej wyprawy był książę Ludwik Anhalt-Coethen, właściciel Pszczyny. Z tej wędrówki pochodzą pierwsze szczegółowe zapiski turystyczne oraz nazwiska pierwszych góralskich przewodników. Wycieczki na Baranią Górę, Stożek i okoliczne szczyty stawały się coraz bardziej popularne również wśród miejscowej ludności – czytamy na stronie PTTK.

Na zboczach Baraniej Góry swoje źródła ma rzeka Wisła. Tam wypływają dwa z trzech potoków źródłowych Wisły – Biała i Czarna Wisełka, które po połączeniu z potokiem Malinka noszą nazwo Wisła. Szczytowe partie góry, wraz z obszarem źródliskowym Wisły tworzą rezerwat przyrody „Barania Góra”. Przez szczyt przebiega także Główny Szlak Beskidzki, a pod szczytem (na wysokości 900 m n.p.m.) działa schronisko Przysłop.

Mistrz fotografii krajoznawczej na Baraniej Górze

W okresie międzywojennym na Baranią Górę przynajmniej raz wybrał się Henryk Poddębski, mistrz fotografii krajoznawczej. Był on członkiem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, w którym pełnił funkcję sekretarza w komisji fotograficznej. Zajmował się przede wszystkim fotografią dokumentalna, krajoznawczą i pejzażową. W okresie międzywojennym był jednym z najwybitniejszych w swoim fachu. Miał dobre oko i najlepszy sprzęt.

W latach 20. i 30. XX wieku odbył z apartem fotograficznym wiele podróży po terenach II Rzeczpospolitej, podczas których dokumentował najważniejsze zabytki miast, krajobrazy miast i wsi oraz codzienne życie ludzi. Odwiedził m.in. Beskid Śląski i w 1935 r. wybrał się na wycieczkę na Baranią Górę, a jej efekty udokumentował na fotograficznej kliszy.

Wieża widokowa na Baraniej Górze

Może Cię zainteresować:

Symbol Beskidów został zamknięty. Co dalej z wieżą widokową na Baraniej Górze? „Musimy w tej sprawie wszyscy dojść do porozumienia”

Autor: Grzegorz Lisiecki

27/04/2024

Wisła na archiwalnej fotografii

Może Cię zainteresować:

Beskidy 100 lat temu. Wycieczka w góry retro. Na początek Barania Góra. Bez schronisk i bufetów

Autor: Tomasz Borówka

16/04/2022

Z widokiem na Skrzyczne

Może Cię zainteresować:

Pięć wycieczek w Beskid Śląski i Mały: na znane szczyty niezbyt znanymi drogami? Oto nasze propozycje

Autor: Grzegorz Lisiecki

01/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon