Zaskakujące odkrycie zespołu badawczego naukowca UŚ. U mezozoicznego płaza wykryto nowotwór

Zespół badawczy, któremu przewodniczył dr Dawid Surmik z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dostarczył kolejnego ważnego dowodu na występowanie nowotworów już w okresie ery mezozoicznej. U płaza tarczogłowego odkrytego w Krasiejowie, wykryto narośl, której przyczyną był nowotwór złośliwy. To jeden z najstarszych przypadków występowania raka udokumentowanych przez naukowców.

Jakub Zalewski
Nowotwór u płaza z ery mezozoicznej

W artykule opublikowanym 13 grudnia 2022 roku międzynarodowy zespół badawczy pod przewodnictwem dr Dawida Surmika potwierdził tezę, że nowotwory złośliwe, zaliczane do chorób cywilizacyjnych występowały na naszej planecie co najmniej kilkaset milionów lat temu. U Metopozaura odkrytego w Krasiejowie (województwo opolskie) zaliczanego do przedstawicieli płazów tarczogłowych żyjącego około 210 mln lat temu wykryto narośl w przednio-piersiowej części kręgosłupa.

- Badacze we współpracy z Wydziałowym Laboratorium Mikrotomografii Komputerowej Uniwersytetu Śląskiego wykorzystali promieniowanie rentgenowskie, aby poznać wewnętrzną strukturę owej skamieniałości. Skany ujawniły, że patologiczna tkanka nie tylko obrasta kręg z zewnątrz, ale także wnika do jego wnętrza - czytamy w opisie odkrycia opublikowanego przez Uniwersytet Śląski.

Nowotwór ograniczał funkcje motoryczne u płaza

Na podstawie powyższych badań udało się ustalić, że przyczyną powstania patologicznej tkanki był nowotwór złośliwy. Dzięki dalszej analizie skanów potwierdzono, że znaczna część struktury kręgu została zniszczona w wyniku rozrostu patologicznej tkanki. Oprócz tego naukowcy wykorzystali fragmenty kości do badań pod mikroskopem. Bazując na tych obserwacjach, naukowcy orzekli, że nowotworem, który wystąpił u kopalnego płaza, był kostniakomięsak (osteosarcoma).

Złośliwy nowotwór zidentyfikowany przez polsko-niemiecko-amerykański zespół naukowców u metopozaura jest obecnie jednym z najstarszych przykładów raka w zapisie kopalnym i jedynym potwierdzonym, odnoszącym się do kopalnego płaza. Jest także najlepiej udokumentowanym świadectwem występowania nowotworów u prehistorycznych zwierząt, popartym solidnymi dowodami badań mikrostrukturalnych. Inne dokonywane odkrycia przypadków tej choroby przykładowo u dinozaurów nie posiadały tak szczegółowo prowadzonej dokumentacji.

Nowotwory złośliwe a choroby cywilizacyjne

Guz odkryty u mezozoicznego płaza potwierdza tezę, że nowotwory złośliwe występowały na ziemi już kilkaset milionów lat temu. Zatem proces powstawania nowotworów jest cechą ewolucyjnie pierwotną i występuje od początków życia zwierzęcego na Ziemi.

- Nowotworzenie leży u podstaw ewolucji i rozwoju wielokomórkowości klonalnej. Zwierzęta wielokomórkowe eksponują naturalne dążenie do ciągłego dzielenia się i różnicowania komórek swojego ciała - wyjaśnia Uniwersytet Śląski.

Przebieg podziałów komórkowych jest ściśle kontrolowany i regulowany przez genetyczne mechanizmy zarządzające organizmem zwierzęcia. W przypadku utraty tej kontroli, do której dochodzi w wyniku mutacji, następuje nieskoordynowany podział komórek, skutkujący nadmiernym rozrostem masy tkanki.

Poznanie historii ewolucyjnej nowotworów, może pomóc w zrozumieniu historii ewolucyjnej nowotworów, co pośrednio może też przyczynić się do powstawania nowych metod terapeutycznych. Cały artykuł jest dostępny tutaj.

Katowice

Może Cię zainteresować:

Metropolia musi poprawić planowanie przestrzenne, ofertę edukacyjną i wizerunek

Autor: Michał Wroński

13/12/2022

Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku Szpitala im. Mielęckiego

Może Cię zainteresować:

Rewolucyjna metoda leczenia nowotworów dostępna już w Katowicach, w szpitalu im. Mielęckiego przy Francuskiej

Autor: Redakcja

26/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon