Ziętek: Posłów ze Śląska trzeba pogonić. Są winni bardziej niż Morawiecki

Cały rząd wisi na trzech posłach. Jest 30 posłów ze Śląska. Gdyby walnęli pięścią w stół i powiedzieli „albo inwestycje, albo was nie ma", to te inwestycje by były. Tylko wszyscy robią „oczko" do pana premiera i mówią „odpuścimy inwestycje w stalownie, w nowoczesne technologie spalania węgla, tylko załatwcie dla nas posady w spółkach Skarbu Państwa - powiedział Bogusław Ziętek, szef „Sierpnia 80".

Polska Grupa Górnicza
Górnicy

Posłowie ze Śląska mają wielką rolę do odegrania, gdy będą przy okazji najbliższych wyborów rozmawiali z mieszkańcami i tłumaczyli się, dlaczego zarzynano polskie górnictwo. Dlaczego milczeli, kiedy nie realizowano inwestycji - mówił Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80. Dodawał, że to właśnie śląscy posłowie ponoszą odpowiedzialność za stan polskiego górnictwa, bo premier Morawiecki „przyleciał tu na miotle i na miotle odleci".

- Te ofiary, które milczą przez cały czas, które nie widzą, co się z Polską i ze Śląskiem dzieje, będą kandydować - dodawał przewodniczący Sierpnia 80.

Węgla nie ma, a górnicy dostają premie

6400 złotych dwa razy i trzeci dodatek w drodze. Tak wyglądają premie dla górników w ostatnim czasie. I to w czasach, gdy węgiel jest piekielnie drogi albo zupełnie go brakuje. O takim „wyrównaniu inflacyjnym" pracownicy innych branż mogliby tylko pomarzyć. Przewodniczący Sierpnia 80. broni jednak tych dodatków i uważa, że zarobki górników są w tym momencie najmniejszym problemem.

- Taka narracja to szukanie winnego, tam gdzie go nie ma. My się nie oburzamy, że pracownicy KGHM-u zarabiają 10 tysięcy złotych miesięcznie. Chcemy tyle samo zarabiać i do tego dążymy - odpowiada Ziętek.

- Dzisiaj, żeby przykryć gigantyczną aferę i nieudolność, mówię tu o sprowadzaniu błota z Indonezji, naczelnym chłopcem do bicia stali się górnicy. Podkreślę, dzisiaj to górnicy ratują polski system energetyczny - dodaje Bogusław Ziętek. - Jeśli polskie elektrownie zaczną spalać znacznie droższy węgiel z Kolumbii czy Indonezji, energia w kraju zdrożeje 10-krotnie. Tu nie ma co bronić tej szalonej polityki, w której rząd zachowuje się jak pijana małpa z brzytwą latająca po zatłoczonym autobusie. W Polsce nadal dzieją się rzeczy karygodne i o nich chcemy rozmawiać z premierem: o głupocie i zwykłym złodziejstwie, do jakiego dochodzi przy okazji kupowania przez rząd zagranicznego węgla.

Jak ten system jeszcze ratować?

Związkowiec w Rozmowie Dnia podkreślał, że od wybuchu wojny w Ukrainie nie podjęto ani jednej decyzji w górnictwie, która posunęłaby sektor energetyczny do przodu.

- A można wiele zrobić. Jest otwarte pole za Rowem Bełckim dla kopalni Bolesław Śmiały. Jest też złoże Imielin-Północ. 100 milionów ton węgla energetycznego. Można wykorzystać też złoża kopalni Makoszowy, doinwestować kopalnię Sośnica - wyliczał Bogusław Ziętek.

Protest związkowców w Warszawie 4 listopada

Na piątek, 4 listopada związkowcy z „Solidarności" organizują wielką manifestację w Warszawie.

- Będziemy protestować przeciwko temu złodziejskiemu procederowi. Ludzie, którzy sprowadzili do Polski taki felerny węgiel, powinni siedzieć. To czyste złodziejstwo - mówił Ziętek.

Cała rozmowa do zobaczenia i posłuchania poniżej


Bogusław Ziętek

Może Cię zainteresować:

Bogusław Ziętek o proteście związkowców przed biurem premiera. "Gdyby polała się krew, winny byłby rząd"

Autor: Martyna Urban

25/10/2022

Premier i związkowcy

Może Cię zainteresować:

„Premier" odwiedził związkowców protestujących pod jego biurem w Katowicach

Autor: Arkadiusz Nauka

10/10/2022

Rafał Jedwabny

Może Cię zainteresować:

Rafał Jedwabny: Wysokie premie dla górników? Dlatego trzeba zakładać związki zawodowe

Autor: Arkadiusz Nauka

29/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Sierpień 80

Będzie protest w Warszawie w sprawie przyszłości górnictwa

Kopalnia

Czwarty wiceminister. "Przed wyborami niczego nie zmieni"

Frans Timmermans

Timmermans przyjeżdża na Śląsk. Czy to oznacza... pieniądze?

Głowa świni sierpień 80

Protest związkowców "Sierpnia 80" pod siedzibą PGE [ZDJĘCIA]

Protest przed biurem premiera Mateusza Morawieckiego

Premier nie przyjedzie do Katowic? „Zlikwidujemy mu biuro"

Protest przed biurem premiera Mateusza Morawieckiego

Związkowcy: "Mateusz Morawiecki schował głowę w piasek"

Janusz Kowalski

Gdzie powinien fedrować Janusz Kowalski? Mamy listę kopalń