Zmarła szósta ofiara wybuchu metanu w KWK "Pniówek". Górnik przebywał w "oparzeniówce" w Siemianowicach

W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich 24 kwietnia 2022 r. wieczorem zmarł górnik, ofiara wybuchu metanu w KWK "Pniówek". To szósty górnik, który zginął w tej katastrofie.

Dwaid Lach/JSW
KWK "Pniówek"

Dziś, czyli 24 kwietnia 2022 r. wieczorem zmarł jeden z pięciu górników przebywających na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, poszkodowany w wyniku wybuchu metanu w KWK "Pniówek".

Miał poparzone 90 proc. powierzchni ciała

Jak informują lekarze z siemianowickiej "oparzeniówki", stan pacjenta był skrajnie ciężki – miał oparzenia 90% powierzchni ciała, w tym 35% oparzeń III stopnia wraz z oparzeniem dróg oddechowych.

Szósta ofiara wybuchu metanu w "Pniówku" miała 31 lat.

W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich przebywa nadal 20 górników – ofiar wypadku w kopalni Pniówek, w tym 4 na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii i 16 na innych oddziałach szpitala.

Dziewięć wybuchów w KWK "Pniówek"

W kopalni "Pniówek" w Pawłowicach doszło od 20 kwietnia 2022 r. do dziewięciu wybuchów metanu. Ich skutkiem do 24 kwietnia była śmierć 4 górników pod ziemią i jednego - poparzonego - w szpitalu. Dzisiaj bilans tej tragedii zwiększył się do sześciu osób.

Wciąż nie odnaleziono siedmiu pracowników tej kopalni uwięzionych tysiąc metrów pod ziemią.

Akcja ratownicza trwa. Ratownicy pracują nad zabudową dwóch tam przeciwwybuchowych, które czasowo odizolują zagrożony rejon od pozostałej części kopalni. Jedna tama jest już zalewana spoiwem cementowo-mineralnym. W przypadku drugiej tamy gotowa jest konstrukcja. Dzisiaj ratownicy rozpoczną jej zalewanie. Zalewanie jednej tamy trwa około dwie doby.

Wstrząs w Ruchu "Zofiówka"

Do kolejnej katastrofy górniczej doszło 23 kwietnia o godz. 3:40 w nocy w innej kopalni należącej do JSW - Borynia-Zofiówka, Ruch "Zofiówka" w przodku D4a na poziomie 900. Doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego połączonego z intensywnym wypływem metanu. W rejonie zdarzenia przebywało 52 pracowników oddziału górniczych robót przygotowawczych. 42 udało się wydostać z rejonu wstrząsu o własnych siłach, wyjechali na powierzchnię bez żadnych urazów. Z 10 górnikami, którzy przebywali w momencie wstrząsu na przodku, nie było kontaktu. Trwa akcja ratownicza. Na powierzchnię wydobyto ciała 4 górników.

Aktualizowany przebieg akcji ratunkowej w "Zofiówce": Kolejny wypadek w górnictwie. Trudna akcja ratownicza w KWK "Zofiówka". Nie ma kontaktu z 10 górnikami na przodku

Więcej:

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon