Zmiany w śląskiej policji. Na stanowisku komendanta wojewódzkiego nadinsp. Romana Rabsztyna zastąpił inspektor Mariusz Krzystyniak

Zmiana rządu pociągnęła za sobą też zmiany w służbach, w tym w policji. Ze stanowiska Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach został odwołany nadinspektor Roman Rabsztyn, który przeszedł w stan spoczynku. Jako nowego komendanta śląskiego garnizonu minister spraw wewnętrznych i administracji wyznaczył inspektora Mariusza Krzystyniaka.

W piątek 12 stycznia 2024 r. w śląskim garnizonie policji odbyła się uroczystość pożegnania nadinspektora Romana Rabsztyna odchodzącego ze stanowiska komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach oraz - od razu - ze służby w policji. Z dniem 12 stycznia 2024 roku minister spraw wewnętrznych i administracji odwołał go z tego stanowiska.

Pożegnanie nadinsp. Romana Rabsztyna, odchodzącego na emeryturę

Rabsztyn jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Uniwersytetu Śląskiego. Służbę w Policji rozpoczął 3 listopada 1989 roku jako policjant Kompanii Pogotowia Policyjnego i Patrolowania Komendy Rejonowej Policji w Piekarach Śląskich. Po pracy w Piekarach Śląskich, zaczął służbę w Zabrzu, gdzie był m.in. komendantem Komendy Miejskiej Policji. W 2012 r. awansował na stanowisko zastępcy komendanta wojewódzkiego Policji w Katowicach, a w lutym 2021 r. został komendantem wojewódzkim.

Nadinspektor Rabsztyn po 34 latach służby odszedł na emeryturę.

- To, że mogę dzisiaj odejść stąd z podniesioną głową, zawdzięczam Wam. Garnizon śląski skończył rok z rekordowymi sukcesami w wielu kategoriach i jest to przede wszystkim Wasza zasługa. Bez Was ta instytucja nie istnieje. Dziękuję za Waszą heroiczną pracę - mówił Rabsztyn.

Jego zastępca, insp. Marek Nowakowski także pożegnał się z policyjnym mundurem po 32 latach pracy w policji. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Służbę w policji rozpoczął 14 marca 1991 roku w Batalionach Oddziałów Prewencji KWP w Katowicach. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Nowy komendant wojewódzki śląskiej policji to inspektor Mariusz Krzystyniak

Kierowanie śląskim garnizonem policji powierzono inspektorowi Mariuszowi Krzystyniakowi, który od 13 stycznia 2024 r. pełni obowiązki na tym stanowisku. Wcześniej zajmował on stanowisko pierwszego zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach.

Urodził w 1971 r. Służbę w policji pełni od 1991 roku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Ukończył również Studia Podyplomowe w Wyższej Szkole Humanitas z zakresu Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz szkolenie w ramach programu Basic Investigation of Computer and Electronic Crimes Program (BICEP) prowadzone przez United States Secret Service U.S. Departament of Homeland Security. Służbę w formacji rozpoczął 16 września 1991 r. w Komisariacie III Policji KRP Bytom, zarówno w pionie prewencji jak i kryminalnym. Po 8 latach pracy objął funkcji specjalisty w Wydziale Kryminalnym. W roku 2002 awansował na stanowisko specjalisty Wydziału Kryminalnego, ale już w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Przez 5 lat pełnił służbę także w Wydziale d/w z Przestępczością Przeciwko Mieniu na stanowiskach specjalisty, a później eksperta. W roku 2012 został powołany na stanowisko zastępcy naczelnika Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a później naczelnika kryminalnych. Przełomowym okazał się dla niego rok 2016, kiedy został zastępcą komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach, a w roku 2021 już pierwszym zastępcą komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach.

Wśród zaproszonych na uroczystość gości nie zabrakło przedstawicieli władz rządowych oraz samorządowych. Na sali obecny był wojewoda śląski Marek Wójcik, dyrektor generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Katarzyna Błaszczyk-Domańska, prezydent Katowic Marcin Krupa, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Kajdan, zastępca komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości insp. Michał Pudło, prokurator regionalny w Katowicach Tomasz Pietreczek, Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Jacek Kleszczewski, komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu Adam Jopek, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach mł. insp. Mariusz Cupiał, pełniąca obowiązki komendanta Szkoły Policji w Katowicach insp. dr Gabriela Socha oraz inni przedstawiciele służb i instytucji współpracujących z policją, kadra kierownicza śląskiego garnizonu oraz przedstawiciele związków zawodowych.

Wypadek pilchowice slaskie 03

Może Cię zainteresować:

Tragiczny sylwester na drogach w województwie śląskim. W wypadkach tego dnia zginęło 5 osób

Autor: Katarzyna Pachelska

01/01/2024

Policjant śląskiej drogówki

Może Cię zainteresować:

Zmniejsza się liczba osób, które straciły życie w wypadkach. Śląska drogówka podsumowała 2023

Autor: Redakcja

08/01/2024

Bronislaw komorowski marcin zasada

Może Cię zainteresować:

Śląska Bzdura Roku 2023. Redakcja i Czytelnicy ŚLĄZAGA wybrali Bronisława Komorowskiego za "język śląski nie istnieje"

Autor: Marcin Zasada

12/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon