Zobaczcie jak zmieniły się Tychy. Porównaliśmy stare fotografie Zygmunta Kubskiego z dzisiejszymi

Tychy w XX wieku i dzisiaj. Zobaczcie jak zmieniło się miasto. Porównaliśmy stare fotografie Zygmunta Kubskiego z dzisiejszymi. Zrobiliśmy zdjęcia dokładnie w tych samych miejscach. Zobaczcie efekty.

Jakiś czas temu w Muzeum Miejskim w Tychach dostępna była wystawa „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony“. Wystawę przygotowała wnuczka Zygmunta Kubskiego, która w zaprezentowanych zdjęciach zwraca uwagę na człowieka, patrzy na miasto jak na dom, a nie tylko jak na projekt urbanistyczno-architektoniczny. Wybór zdjęć przedstawia twórczość Zygmunta Kubskiego, która nie ma znamion dokumentacji technicznej.

Przypomnijmy, że Zygmunt Kubski to budowniczy i fotograf, który dokumentował budowę Tychów w latach 1954-1981. Jego zdjęcia do dzisiaj są jedynym, tak obszernym zbiorem fotografii miasta z ubiegłego wieku.

Kontrast jest duży

Postanowiliśmy udać się tropem zdjęć Zygmunta Kubskiego i sprawdzić, jak zmieniły się Tychy przez kilkadziesiąt lat. Na dzisiejszych zdjęciach można zauważyć o wiele więcej zieleni, niż było jej na początku budowy miasta. Dziś drzewa zasadzone w XX wieku pięknie wpisują się w tyskie ulice, budynki i osiedla. Zmieniły się też kolory i nie chodzi tylko o kontrast z czarno-białą fotografią.

Niektóre miejsca mocno zmieniły swoje oblicze. Tak jest w przypadku dawnego placu Bieruta, a dzisiejszego placu Baczyńskiego. Kiedyś przez plac przejeżdżały samochody, teraz stoją tam ogródki piwne, a plac stanowi centrum weekendowych, rodzinnych spacerów i spotkań ze znajomymi. W lekko zmienionej formie możemy zobaczyć Teatr Mały; zmianie na pewno uległo jego otoczenie. Ale czy sam budynek? Oceńcie sami.

Przygotowaliśmy fotografie z dzisiaj i fotografie z ubiegłego wieku porównując te same miejsca. Zobaczcie.

Tychy - wyjątkowe śląskie miasto

Może Cię zainteresować:

Socrealizm i socmodernizm wracają do łask. Szukajcie ich w Tychach. I szanujcie jak szanujecie miasta renesansu

Autor: Tomasz Borówka

20/04/2023

Tychy w latach 60

Może Cię zainteresować:

Amerykański fotograf przyjechał na Śląsk i uwiecznił rodzące się Tychy w latach 60. W kolorze!

Autor: Redakcja

16/05/2024

Wyścig kolarski w Tychach

Może Cię zainteresować:

W Tychach marzenia stawały się rzeczywistością. Unikalne zdjęcia z budowy miasta w erze PRL-owskiej propagandy

Autor: Tomasz Stankiewicz

27/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon