Odbiorcy 800 plus na celowniku. ZUS ostrzega przed oszustami i próbą wyłudzenia danych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami, którzy próbują wyłudzić dane rozsyłając do osób pobierających świadczenie 800 plus fałszywe wiadomości z linkiem. W poniedziałek (22 stycznia) sygnały o takiej próbie zgłosili klienci ZUS z Żywca.

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki
500 plus

Jeśli pobierasz 500 plus (obecnie zwaloryzowane już do 800 zł) i otrzymałeś maila z prośbą o uaktualnienie swoich danych celem wypłaty świadczenia wychowawczego w wyższej wysokości, to wiedz, że jesteś na celowniku oszustów. W żadnym razie nie otwieraj zawartych w korespondencji załączników czy linków, nie odpowiadaj też na taką wiadomość.

Oszuści nabierają ludzi na 800 plus

Najlepiej powiadom o sprawie ZUS (najbliższą placówką lub przekaż informację pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl). Tak właśnie zrobiły osoby, które w poniedziałek (22 stycznia 2024 r.) poinformowały o takiej sytuacji placówkę ZUS w Żywcu. Otrzymały one maile z linkiem, poprzez który jakoby należało przełączyć się do formularza celem aktualizacji swoich danych.

- Na szczęście nasi klienci, którzy zgłosili się do ZUS, nie dali się nabrać na to oszustwo. Zazwyczaj taki email ma na celu wyłudzenie naszych danych z formularza, zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci – ostrzega Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

ZUS podkreśla, że nie kieruje drogą mejlową takich informacji z linkiem, a świadczenie wychowawcze od stycznia 2024 r. jest podnoszone do kwoty 800 zł automatycznie przez ZUS, więc nie trzeba składać wniosku.

- Rodzice, którzy mają prawo do świadczenia na obecnie trwający okres świadczeniowy, czyli od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., od stycznia bieżącego roku ich świadczenie jest podniesione przez ZUS do kwoty 800 zł, bez jakiegokolwiek wniosku, automatycznie. Natomiast wnioski na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2024 r. do końca maja 2025 r. będzie można składać dopiero od 1 lutego – dodaje rzeczniczka.

Dzieci 500 plus

Może Cię zainteresować:

Pieniądze od państwa nie pomogły. Dzieci na Śląsku rodzi się mniej niż przed 500 plus

Autor: Michał Wroński

19/05/2023

Paweł Jaroszek wiceprezes ZUS

Może Cię zainteresować:

„Nasza emerytura będzie całkiem zadowalająca”: deklaruje wiceprezes ZUS. Są jednak warunki

Autor: Michał Wroński

24/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon