ZUS przypomina, że bon turystyczny można wykorzystać w listopadowy długi weekend

Jeszcze przez niespełna pięć miesięcy rodzice i opiekunowie dzieci będą mogli płacić za usługi turystyczne i hotelarskie przy pomocy bonu turystycznego. ZUS przypomina o tym w przeddzień listopadowego długiego weekendu. Przypomina zarazem, że tylko w województwie śląskim można w ten sposób uregulować rachunek w blisko 1700 różnego rodzaju podmiotach.

Miasto Ustroń/Adam Pszyk
Ustroń

Bony turystyczne wprowadzono w roku 2020. Prawo do nich zyskały wszystkie dzieci urodzone do końca roku 2021, o ile 18 lipca 2020 r. nie były jeszcze pełnoletnie. Wysokość bonu wynosi 500 zł, w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością -1000 zł. Bony przyznawane są w formie elektronicznej jako unikalny 16-cyfrowy numer, dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wykorzystania przyznanego limitu.

Ważność bonów kilkakrotnie już przedłużano. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami można będzie z nich korzystać do końca marca 2023 roku. Stąd też w przeddzień listopadowego długiego weekendu ZUS przypomina o takiej możliwości informując, że w całej Polsce jest ponad 28 tys. podmiotów turystycznych, w których można zrealizować płatność bonem (z czego 1689 w województwie śląskim).

Mieszkańcy województwa śląskiego na 485 tys. bonów całkowicie wykorzystali 319 tys. Wciąż można zrealizować płatność 166 tys. bonami. Kwota zrealizowanych płatności to ponad 329 mln zł. W Śląskim nieaktywnych bonów pozostało jeszcze 53 tys. - wylicza Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Jak tłumaczy, aby skorzystać z bonu turystycznego wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i następnie go aktywować.

- Otrzymamy drogą e-mail unikalny numer płatności. Bon można aktywować w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem – dodaje rzeczniczka.
Anna i Marcin Nowakowie

Może Cię zainteresować:

Śląscy blogerzy Anna i Marcin Nowakowie napisali nową książkę "W Polskę na weekend". Wydała ją, też śląska, oficyna Helion Bezdroża

Autor: Katarzyna Pachelska

22/05/2022

Rysianka (Beskid Żywiecki). Panorama

Może Cię zainteresować:

Pięć najpiękniejszych panoram w Beskidach. Tutaj warto wybrać się na weekend [ZDJĘCIA]

Autor: Patryk Osadnik

26/03/2022

Zamek Pilcza w Smoleniu

Może Cię zainteresować:

Jak dobrze znasz Jurę Krakowsko-Częstochowską? Quiz turystyczny. Pytania nie tylko o województwie śląskim

Autor: Tomasz Borówka

12/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Narty

Tysiące niewykorzystanych bonów. ZUS przypomina rodzicom

Kalety stanica rowerowa

Kalety zapraszają na wspólne wycieczki rowerowe

Mikael Colville Andersen

Zbierał na antykatowicki tour po Polsce. Coś jakby nie pykło

Stacja Cieszyn

Dwie wieści od kolejarzy. Niestety dobra jest tylko jedna

Industriada 2022

Już w sobotę 13. edycja Industriady. Co nas czeka? Zobaczcie

Park w Świerklańcu

Zabytkowe parki miejskie w aglomeracji śląskiej

Wille na Knajfeldzie w Bytomiu

Knajfeld. Najpiękniejsza dzielnica willowa na Śląsku?