ZUS przypomina, że bon turystyczny można wykorzystać w listopadowy długi weekend

Jeszcze przez niespełna pięć miesięcy rodzice i opiekunowie dzieci będą mogli płacić za usługi turystyczne i hotelarskie przy pomocy bonu turystycznego. ZUS przypomina o tym w przeddzień listopadowego długiego weekendu. Przypomina zarazem, że tylko w województwie śląskim można w ten sposób uregulować rachunek w blisko 1700 różnego rodzaju podmiotach.

Miasto Ustroń/Adam Pszyk
Ustroń

Bony turystyczne wprowadzono w roku 2020. Prawo do nich zyskały wszystkie dzieci urodzone do końca roku 2021, o ile 18 lipca 2020 r. nie były jeszcze pełnoletnie. Wysokość bonu wynosi 500 zł, w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością -1000 zł. Bony przyznawane są w formie elektronicznej jako unikalny 16-cyfrowy numer, dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wykorzystania przyznanego limitu.

Ważność bonów kilkakrotnie już przedłużano. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami można będzie z nich korzystać do końca marca 2023 roku. Stąd też w przeddzień listopadowego długiego weekendu ZUS przypomina o takiej możliwości informując, że w całej Polsce jest ponad 28 tys. podmiotów turystycznych, w których można zrealizować płatność bonem (z czego 1689 w województwie śląskim).

Mieszkańcy województwa śląskiego na 485 tys. bonów całkowicie wykorzystali 319 tys. Wciąż można zrealizować płatność 166 tys. bonami. Kwota zrealizowanych płatności to ponad 329 mln zł. W Śląskim nieaktywnych bonów pozostało jeszcze 53 tys. - wylicza Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Jak tłumaczy, aby skorzystać z bonu turystycznego wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i następnie go aktywować.

- Otrzymamy drogą e-mail unikalny numer płatności. Bon można aktywować w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem – dodaje rzeczniczka.
Anna i Marcin Nowakowie

Może Cię zainteresować:

Śląscy blogerzy Anna i Marcin Nowakowie napisali nową książkę "W Polskę na weekend". Wydała ją, też śląska, oficyna Helion Bezdroża

Autor: Katarzyna Pachelska

22/05/2022

Rysianka (Beskid Żywiecki). Panorama

Może Cię zainteresować:

Pięć najpiękniejszych panoram w Beskidach. Tutaj warto wybrać się na weekend [ZDJĘCIA]

Autor: Patryk Osadnik

26/03/2022

Zamek Pilcza w Smoleniu

Może Cię zainteresować:

Jak dobrze znasz Jurę Krakowsko-Częstochowską? Quiz turystyczny. Pytania nie tylko o województwie śląskim

Autor: Tomasz Borówka

02/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon