ZUS skontrolował pracowników na L4. W województwie śląskim setki osób musiały oddać zasiłek

Co piąty „chory” na zwolnieniu lekarskim skontrolowany przez ZUS w województwie śląskim został pozbawiony prawa do zasiłku. Powód? Traktowanie L4 jako dodatkowego urlopu czy okazji, by sobie dorobić.

mat. ZUS
ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych w pierwszym kwartale roku. Kontrolujący sprawdzali, czy przebywający na L4 pracownicy nie traktowali tego jako dodatkowego urlopu, czy okazji, by sobie dorobić. W razie stwierdzenia, że tak właśnie jest przyłapany musiał oddać zasiłek chorobowy za cały okres zwolnienia. W całym kraju kwota takich zwróconych świadczeń przekroczyła 8,2 mln zł, zaś w województwie śląskim sięgnęła 1,4 mln zł.

Ponad 800 osób musiało zwrócić wypłacony zasiłek

W sumie, na ok. 4100 skontrolowanych osób 839 osób musiało zwrócić do ZUS wypłacony zasiłek. Najczęściej do takich sytuacji dochodziło na terenie podległym chorzowskiemu oddziałowi ZUS.

- Na 467 osób poddanych kontroli aż 234 osoby musi zwrócić zasiłek do ZUS. Można powiedzieć, że w tym przypadku co drugi kontrolowany nieprawidłowo wykorzystywał zwolnienie lekarskie. Kwotę jaką muszą zwrócić do ZUS te osoby to ponad 315 tys. zł – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Pod względem liczby przeprowadzonych kontroli liderem byli pracownicy oddziału ZUS w Rybniku. Skontrolowali oni ponad 1,5 tys. osób. 197 osób z nich musiało zwrócić wypłacony zasiłek chorobowy na sumę 427 tys. zł.

- Zwolnienie lekarskie jest zwolnieniem od wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej oraz wszelkich czynności, które mogą utrudnić powrót do zdrowia i wydłużyć czas rekonwalescencji. Zwolnienie nie może pełnić roli swoistego urlopu. Jeśli w wyniku kontroli zostanie stwierdzone, że ubezpieczony wykonuje pracę zarobkową w okresie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystuje zwolnienie lekarskie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, traci on prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia – tłumaczy Kopczyńska.

W ramach prowadzonych kontroli orzekania o czasowej niezdolności do pracy lekarze orzecznicy z ZUS podjęli też decyzje o skróceniu 426 osobom w woj. śląskim zwolnienia lekarskiego na łączny czas 2731 dni. Wstrzymana kwota świadczenia chorobowego przekroczyła 299 tys. zł.

Seniorzy starosc

Może Cię zainteresować:

ZUS policzył 100-latków w województwie śląskim. Najdłużej żyją nad Odrą

Autor: Michał Wroński

04/04/2024

Paweł Jaroszek wiceprezes ZUS

Może Cię zainteresować:

„Nasza emerytura będzie całkiem zadowalająca”: deklaruje wiceprezes ZUS. Są jednak warunki

Autor: Michał Wroński

24/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon