Związkowcy napisali do premiera i... subtelnie donieśli na członków zarządu Węglokoksu

Związkowcy z Sierpnia 80. napisali do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie przyszłości hutnictwa i... subtelnie donieśli na członków zarządu Węglokoksu. - W działaniach niektórych członków zarządu spółki nie widzimy odpowiedniego zaangażowania w realizację Pana założenia - wytknęli.

Huta Pokój
Huta Pokój

Prawdopodobnie żadna grupa zawodowa w Polsce nie ma tak doświadczonych w walce o każdą złotówkę związkowców jak górnicy i hutnicy na Górnym Śląsku. Palenie opon, zamurowywanie drzwi i starcia z mundurowymi - to raczej obrazki z przeszłości, choć niedawno Sierpień 80. próbował zamurować drzwi do biura premiera Mateusza Morawieckiego (PiS), co skończyło się... starciem z mundurowymi, choć szybko zakończonym w pokojowy sposób. Mimo to, związkowcy częściej siadają z politykami przy stołach, niż stają z megafonami na barykadach.

Tym razem przedstawiciele Sierpnia 80. - w imieniu załóg Walcowni Batory, Huty Pokój Profile, Huty Pokój Konstrukcje i Huty Pokój S.A. - zwrócili się bezpośrednio do premiera o pomoc i szybką interwencję. Ich zdaniem, trudna sytuacja na rynku może doprowadzić do likwidacji polskiego hutnictwa.

- Trudna sytuacja na rynku, napływ tanich, gotowych produktów hutniczych oraz taniego wsadu powoduje, że nasze zakłady hutnicze nie są w stanie konkurować na rynku. Takie kraje jak Włochy czy Belgia korzystają z państwowych dopłat do hutnictwa. Pozostałe kraje bez problemu kupują i produkują z tanich surowców niewiadomego pochodzenia - mamy tu na myśli przede wszystkim surowce z Rosji. Unia Europejska nie zabrania kupowania tanich surowców z Rosji, uwalniając kolejny limity zakupów. My jednak jako spółki Skarbu Państwa nie możemy w równy sposób konkurować na rynku, gdyż nam z tych limitów korzystać nie wolno. Rozumiemy powody, dla których niemoralne jest wspieranie gospodarki rosyjskiej, jednak oczekujemy pomocy i wsparcia skoro w sposób uczciwy nie jesteśmy w stanie konkurować na rynkach - napisał Sierpień 80.

Jak podkreślili, cieszy ich wiadomość o planowanej konsolidacji wyżej wymienionych spółek, ale...

- Bez odpowiedniego dokapitalizowania nowego podmiotu taka konsolidacja nie ma najmniejszego sensu i nie będzie na nią zgody. Na spotkaniu z zarządem Węglokoks S.A. mimo licznych pytań nie usłyszeliśmy żadnej odpowiedzi na temat dokapitalizowania. Wiemy też w jakiej sytuacji znajduje się obecnie Węglokoks S.A., w związku z obrotem węglem. Środków na takie dokapitalizowanie Węglokoks S.A raczej mieć nie będzie - wskazał Sierpień 80.

Nie wymieniając imion i nazwisk, związkowcy postanowili także w subtelny sposób donieść Mateuszowi Morawieckiego na członków zarządu spółki.

- Podczas wizyty Pana Premiera w Hucie Pokój zapewniano nas, że Węglokoks S.A. ma zostać spółką zajmującą się typowo działalnością hutniczą. W działaniach niektórych członków zarządu spółki nie widzimy odpowiedniego zaangażowania w realizację Pana założenia - wytknął Sierpień 80.

Pismo skierowano do wiadomości Jarosława Kaczyńskiego - prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jacka Sasina - szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych, Marka Wesołego - sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Stereotypowy slazak

Może Cię zainteresować:

Dariusz Zalega: Typowy Ślązak musi wpisywać się w określony wzór, bo inaczej jest gorolem?

Autor: Dariusz Zalega

28/05/2023

Mariusz Kałamaga

Może Cię zainteresować:

Zlot Superbohaterów w Bytomiu. Mariusz Kałamaga: "Taki jest mój cel, żeby zorganizować jeszcze jedną edycję"

Autor: Patryk Osadnik

27/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon