Związkowcy z Sierpnia 80. znowu piszą do prezesa PGG. „Nie ma komu wydobywać węgla (...). Otwórzcie szkoły górnicze"

Związkowcy z Sierpnia 80. po raz kolejny wystosowali pismo do prezesa Polskiej Grupy Górniczej. Tym razem domagają się od Tomasza Rogali „uzupełnienia stanów zatrudnienia w kopalniach Spółki". Ich zdaniem brakuje po prostu rąk do pracy, szczególnie w dobie większego zapotrzebowania na węgiel.

Sierpień 80 chce zwiększenia zatrudnienia w kopalniach

Wolny Związek Zawodowy Sierpień 80. napisał list do prezesa PGG Tomasza Rogali. Związkowcy w liście domagają się „natychmiastowego podjęcia rozmów w sprawie uzupełnienia zatrudnienia w kopalniach spółki". Sierpień 80. twierdzi, że konieczne są natychmiastowe decyzje, które przywrócą stan zatrudnienia w kopalniach do poziomu „odpowiadającemu nakładanym zadaniom".

- Węgla jest za mało, a jego cena osiąga horrendalne poziomy. Od górnictwa wymaga się zwiększenia wydobycia. Kopalnie pracują już niemal w ruchu ciągłym, prowadząc wydobycie w soboty i niedziele. Niestety bez inwestycji i nowych przyjęć nie da się osiągnąć oczekiwanych efektów. Nie da się zwiększyć wydobycia bez wzmocnienia załóg górniczych. Nie można też tolerować sytuacji, w której zbyt małe zatrudnienie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy górników - czytamy w liście związkowców z Sierpnia 80.

- Już teraz dochodzi do sytuacji, w których nie ma kim wydobywać węgla. Już teraz pracownicy przygotówek przerzucani są na wydobycie, co będzie fatalne w skutkach już za kilka miesięcy. Tymczasem sytuacja na rynku węgla staje się dramatyczna. Najgorsze dopiero nadejdzie - pisze Sierpień 80.

Zdaniem związkowców konieczne są natychmiastowe inwestycje w górnictwo i zatrudnienie nowych pracowników. Co proponuje Sierpień 80? Przywrócenie... szkół górniczych.

- Straciliśmy wystarczająco dużo czasu - uważają związkowcy.

Węgiel w worku

Może Cię zainteresować:

Kwitnie spekulacja na rynku węgla. Sierpień 80 mówi o hakowaniu sklepu PGG

Autor: Michał Wroński

24/05/2022

Węgiel

Może Cię zainteresować:

Sierpień 80. pisze do premiera. „Trzeba uporządkować rynek handlu węglem. To co się teraz dzieje to skandal"

Autor: Arkadiusz Nauka

20/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon