Andrzej Bargiel chce zjechać na nartach z Mount Everestu. Pomóc ma mu Janusz Gołąb

Gliwicki himalaista Janusz Gołąb wspólnie z Andrzejem Bargielem rusza na Mount Everest. Celem zakopiańczyka będzie pierwszy w historii zjazd na nartach z najwyższej góry świata.

https://www.facebook.com/JanuszGolabAlpinist
Janusz Gołąb

- Wracamy w wysokie góry, wracamy w Himalaje. Everest jest najbliższym planem – ogłosił w środę (24 sierpnia) Andrzej Bargiel, najsłynniejszy polski narciarz wysokogórski. Zakopiańczyk jako pierwszy człowiek w historii zjechał już na nartach z Broad Peaku i K2 (zjechał także z dwóch innych ośmiotysięczników - Shishapangma i Manaslu). Teraz jego celem będzie Mount Everest - najwyższa góra świata (8848 m. n.p.m.).

Razem z Bargielem w Himalaje pojedzie gliwicki alpinista Janusz Gołąb, członek Klubu Wysokogórskiego Gliwice, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gasherbrum I (wspólnie z Adamem Bieleckim) oraz K2 (latem), członek słynnego na przełomie XX i XXI w. wspinaczkowego „Dream Teamu” oraz autor wielu wybitnych przejść wspinaczkowych w górach wysokich całego świata. Gołąb ma pomóc Andrzejowi Bargielowi w aklimatyzacji, będąc dla niego partnerem wspinaczkowym w rejonie Everestu.

- Chciałbym, aby po tej aklimatyzacji ten Everest poszedł nam gładko, w stylu alpejskim. Trzeba mieć jednak świadomość, że tam karty rozdaje natura i warunki pogodowe – stwierdził podczas konferencji prasowej Gołąb.

W skład wspierającej Andrzeja Bargiela ekipy wchodzić będą ponadto: Bartek Bargiel (operator drona), Carlos Llerandi (filmowiec) i Bartek Pawlikowski (fotograf)

Wyprawa wyleciała do Nepalu w czwartek (25 sierpnia) z Warszawy. Zdaniem Andrzeja Bargiela optymalnym terminem do zaatakowania szczytu Everestu ma być wrzesień, ewentualnie początek października. Wspinacze nie będą korzystać ze wsparcia tlenem. Przypomnijmy, że Bargiel już raz, w 2019 roku, próbował zmierzyć się z Mount Everestem, ale z powodu bardzo niekorzystnych warunków pogodowych musiał odpuścić.

Podzamcze

Może Cię zainteresować:

Szlaki piesze, rowerowe, konne, stare zamczyska... Jura Krakowsko-Częstochowska przyciąga fanów wspinaczki, turystyki i historii

Autor: Michał Wroński

14/08/2022

Wzgórze Wandy

Może Cię zainteresować:

Co tam Everest... W Dąbrowie Górniczej mamy Łeverest! Powstała Korona Województwa Śląskiego

Autor: Patryk Osadnik

19/06/2022

Stonehenge

Może Cię zainteresować:

Archeologiczna sensacja w Dąbrowie Górniczej. Czy tajemnicze głazy na szczycie Bukowej Góry to megality?

Autor: Tomasz Borówka

11/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon