Antypisowska gazetka, przypominająca „Fakt”, jest kolportowana w Rudzie Śląskiej. To początek ostrej walki wyborczej?

W Rudzie Śląskiej ktoś kolportuje 8-stronicową bezpłatną gazetę, która wyglądem przypomina dziennik „Fakt”. Tylko że wszystkie teksty w niej mają wymowę antypisowską. Kto za tym może stać?

ARC
Gazeta Ruda Śląska

W Rudzie Śląskiej (ale jak donoszą nasi Czytelnicy również w innych miejscowościach regionu, np. Lędzinach) ktoś kolportuje 8-stronicową bezpłatną gazetę, która wyglądem przypomina dziennik „Fakt”. Te same wielkie tytuły białą czcionką na czerwonym tle lub czarną na żółtym (krój czcionki też do złudzenia przypomina ten bulwarowy dziennik), olbrzymia głowa na okładce. Tylko tytuł gazetki inny, bo zamiast „Fakt” jest: „Polska ma być sprawiedliwa!”. Obok hasło: „Chronimy seniorów przed oszustami”. No i każdy artykuł ma wymowę antypisowską. „Dla baronów PiS miliony, a dla ciebie drożyzna! Nie tak miało być!” – krzyczy główny tytuł na pierwszej stronie tego wydawnictwa. „Jego ludzie pomiatają Polakami!” – twierdzi kolejny, okraszony zdjęciem twarzy Jarosława Kaczyńskiego. Pomniejszą czcionką wybito kolejne stwierdzenia: „To PiS zabiera moje 500+!”, „Rolnicy: rząd chce nas zrujnować!”.

W gazecie nie ma tradycyjnej stopki redakcyjnej, a teksty nie są podpisane nazwiskami. Nie wiadomo więc, kto stoi za tym wydawnictwem. Widać jednak, że to ktoś, kto świetnie zna specyfikę „Faktu” i potrafi pisać tak, jak są redagowane teksty w tym dzienniku.

Czyżby ta gazetka była mocnym początkiem kampanii wyborczej w Rudzie Śląskiej środowisk antypisowskich, i zapowiadała zdecydowaną kampanię takich ugrupowań przed przyszłorocznymi wyborami do parlamentu? Kto może za nią stać? Platforma Obywatelska, Konfederacja, Polska 2050 Szymona Hołowni czy jeden z ruchów bezpartyjnych, wywodzących się z samorządów? Na razie nikt się do niej nie przyznaje.

Jedno jest pewne, Ruda Śląska, w której wybory prezydenta po śmierci dotychczasowej prezydent, Grażyny Dziedzic, odbędą się 11 września, będzie poligonem doświadczalnym dla wszystkich liczących się sił politycznych przed wyborami w 2023 roku.

Już wiadomo oficjalnie, że na stanowisko prezydenta Rudy Śląskiej kandydują: Krzysztof Mejer, dotychczasowy wiceprezydent miasta oraz Bożena Modzelewska, przedsiębiorczyni wystawiona przez Konfederację. Nieoficjalnie wiadomo, że start w wyborach rozważa także inny były wiceprezydent Rudy Śląskiej – Michał Pierończyk. Na liście kandydatów prawdopodobnie znajdą się także: Łukasz Mol związany ze Strajkiem Przedsiębiorców oraz Marek Wesoły, poseł Prawa i Sprawiedliwości

ZOBACZ TEŻ:

Część terytorium obecnej Rudy Śląskiej w okresie międzywojennym

Może Cię zainteresować:

Ruda, największy patchwork Śląska. Miasto pozszywane z wsi, przysiółków, osad i... miast

Autor: Tomasz Borówka

10/07/2022

Ul Dobrego Jana

Może Cię zainteresować:

Ruda Śląska w latach 50. Czarno-białe pocztówki z popularnych miejsc. Poznajecie je?

Autor: Martyna Urban

10/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon