Arkadiusz Chęciński o województwie śląsko-małopolskim: "Zagłębie nie ma powiązań z woj. małopolskim, bliżej mu do śląskiego"

Gościem programu Rozmowa Dnia w Radiu Piekary był Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Polityk poruszył problem przynależności mieszkańców Sosnowca i Zagłębia do województwa śląskiego, którzy chcą utworzenia woj. śląsko-małopolskiego. "Rodzinnie, gospodarczo i w każdy inny sposób samorządowo jesteśmy związani z miastami Górnego Śląska, Podbeskidzia, regionem częstochowskim i to jest nasz główny związek."

FB: Arkadiusz Chęciński
Arkadiusz Checiński prezydent Sosnowca jpg

Regionaliści z Zagłębia, Beskidów i Częstochowy chcą zmiany nazwy naszego województwa. Ich zdaniem odpowiednia byłaby nazwa województwo śląsko-małopolskie. Arkadiusz Chęciński tłumaczy, że problem wraca od dłuższego czasu.

- Ta dyskusja trwa od lat, i myślę, że był to problem pierworodny w nazwie województwa śląskiego. Dzisiaj gdy za rok mamy wybory parlamentarne, a za dwa samorządowe to nie jest najważniejszy problem przy 20 procentach inflacji i szalejących cenach energii energetycznej, cieplnej i paliwa. Dzisiaj jest to temat poboczny - tłumaczy Chęciński.

Pomimo innych ważnych nakładających się problemów, prezydent Sosnowca podkreśla, że jest to temat pomimo wszystko ważny, ponieważ dla regionalistów poczucie przynależności do odpowiedniego województwa może być nadrzędnym celem. - Czuję się dobrze, gdy nikt mi nie mówi, że mieszkam na Śląsku, tylko w woj. śląskim.

Zamiast śląsko-małopolskiego województwo katowickie

Zdaniem włodarza odpowiednią nazwą naszego województwa byłoby... województwo katowickie. Polityk tłumaczy, że poprzedni podział administracyjny mógłby zakończyć spór regionalistów o odpowiednią nazwę regionu.

- Kiedyś mówiłem, że najlepszym rozwiązaniem byłoby tak, jak w łodzi - łódzkie, u nas odpowiednio województwo katowickie. Było takie województwo i przez wiele lat nie wywoływało kontrowersji - zaznacza Chęciński.

Zdaniem prezydenta Sosnowca społeczeństwo wówczas zaakceptowało nazwę województwa i nie wyrażało niepochlebnych opinii. Pomimo ciągłej walki o dobrobyt i lepsze czasy nazwa nie stanowiła problemu.

Brak konkretnych powiązań z małopolską

Jak podkreśla Arkadiusz Chęciński w Sosnowcu trudno mówić o konkretnych powiązaniach z województwem małopolskim. - Rodzinnie, gospodarczo i w każdy inny sposób samorządowo jesteśmy związani z miastami Górnego Śląska, Podbeskidzia, regionem częstochowskim i to jest nasz główny związek.

Oprócz powiązań historycznych, w tym m.in. powstań śląskich, prezydent Sosnowca wskazuje na bliższe przykłady powiązań. Jego zdaniem losy Sławkowa, leżącego w Zagłębiu Dąbrowskim odwzorowuje przynależność regionu. Miejscowość przez pewien czas należała do woj. małopolskiego, jednak przeprowadzone referendum wśród mieszkańców zadecydowało o powrocie do woj. śląskiego. - Nic ich z woj. małopolskim nie łączyło, tylko z śląskim.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon