Aż 28 milionów złotych dofinansowania
2 lipca 2025 roku Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego opublikował listę projekty do dofinansowania w ramach projektu "Ochrona przyrody i bioróżnorodność - ZIT". W ramach dwóch naborów wybrano 17 projektów w 15 gminach. Wartość przyznanych dofinansowań to ponad 28 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z Programu "Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027" i posłużą do wspierania proprzyrodniczych praktyk w miastach i gminach centralnego subregionu województwa śląskiego.
Beneficjentami dofinansowania są:
- Gmina Ciasna
- Gmina Świerklaniec
- Gliwice
- Zawiercie
- Świętochłowice
- Gmina Wyry
- Będzin
- Łaziska Górne
- Gmina Psary
- Zabrze
- Pyskowice
- Ruda Śląska
- Czeladź
- Gmina Poręba
- Bielsko-Biała
Śląskie będzie bardziej zielone
Większość dofinansowanych projektów dotyczy rozwoju lokalnych terenów zielonych. Zrewitalizowane zostaną miejskie parki i miejsca wypoczynku mieszkańców.
W Gminie Psary powstanie na przykład Leśny Park Przygód. Mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się w nim różnych ciekawostek na temat otaczającej ich przyrody. Gmina zagospodarowała pod tę inwestycję Park Reymonta. w parku pojawi się ścieżka dydaktyczna wyposażona w leśną skocznię, dendrofon i grę terenową – tropy zwierząt. Do tego zainstalowane zostaną zadaszone ławostoły, budki lęgowe dla ptaków, nietoperzy i wiewiórek oraz hotel dla owadów. Przebudowane zostaną też alejki spacerowe. Pojawią się ławki i kosze na śmieci.
W Gliwicach wsparcie otrzymają aż dwie inwestycje: zagospodarowanie terenu przy ul.
Sikorskiego w Gliwicach na ogród terapeutyczny i rewitalizacja terenu po ROD
"Radość" wraz z modernizacją lokalnego stawu. Teren wokół stawu zostanie odnowiony także w Świętochłowicach - chodzi o zbiornik Matylda zlokalizowany w dawnym Ogrodzie Jordanowskim.
W Wyrach powstanie nowy Ekopark. Inwestycja zlokalizowana będzie w dolinie przepływającej przez gminę rzeki Gostynki.
Naturalne miejsce wypoczynku i zabaw dla dzieci
Największe dofinansowanie otrzyma Bielsko-Biała. W mieście postawnie inwestycja, która otrzymała niemal 5 milionów złotych wsparcia z Funduszy Europejskich. W dzielnicy Aleksandrowice - u zbiegu ulic Stawowej i Spółdzielców, pomiędzy osiedlami Wojska Polskiego oraz Kopernika powstanie tzw. park naturalistyczny. Będzie się mieścił na terenie, który kiedyś pełnił funkcję ogródków działkowych. Pozostałości po działalności mieszkańców przez lata utworzyły charakterystyczny mikroklimat. W parku naturalistycznym znajdziemy oddane Matce Naturze drzewka owocowe i rośliny ogrodowe, ale także naturalnie występujące gatunki drzew i krzewów. Park jest także miejscem występowania dzikiej fauny. Miasto zdecydowało się na park naturalistyczny, by nie ingerować nadmiernie w lokalną przyrodę. Zabiegi pielęgnacyjne będą celowo ograniczane, wykonywane przede wszystkim, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników. Dodatkowo stworzona zostanie bogata oferta edukacyjna: ścieżki wytyczone w terenie, pomosty, nośniki informacyjne oraz tarasy obserwacyjne.
Materiał dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.