Barbórka JSW z udziałem Andrzeja Dudy. Związkowcy będą protestować

Prezydent Andrzej Duda przyjedzie na Barbórkę Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przed budynkiem zamierzają protestować związkowcy z "Siepnia 80".

Fot. IPN
Andrzej duda

W poniedziałek, 4 grudnia, o godz. 15.00 w PreZero Arenie w Gliwicach rozpocznie się Akademia Barbórkowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Honorowym gościem będzie Andrzej Duda. Prezydent RP wręczy odznaczenia państwowe. Zaplanowane jest także jego wystąpienie.

Uroczystość mogą przyćmić jednak związkowcy z Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80", którzy zamierzają protestować przed budynkiem. Domagają się, aby do JSW weszła Najwyższa Izba Kontroli i zbadała, czy ze spółki nie są wyprowadzane pieniądze. Badają to już śledczy z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Chcą także wprowadzenia jasnych zasad alokacji pracowników z JSW Szkolenie i Górnictwo do innych gałęzi grupy kapitałowej. Jak twierdzą, są szykanowani, odkąd stworzyli tam komisję zakładową.

"Nożownik z JSW"

W ostatnich dniach związkowcy "Siepnia 80" protestowali przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Rozwiesili m.in. transparenty z czarnej folii. W piątek, 1 grudnia, doszło do niecodziennej sytuacji. Prezes JSW Tomasz Cudny własnoręcznie - przy użyciu - nożna usunął je sprzed wejścia.

- To utrudnianie wejścia do pracy, a za wejście do budynku ja jestem odpowiedzialny! - podkreślił Tomasz Cudny. - Proszę filmować wszystkich, którzy dewastują naszą elewację. Zabraniam korzystania z toalety. To nie jest szalet publiczny. Zrobienie czegokolwiek złego na zewnątrz ma być filmowane. Zabraniam takich rzeczy. Nie zgadzam się na takie rzeczy - powiedział, a nagranie udostępniono w mediach społecznościowych spółki.

Górnicy się tym nie przejęli i wywiesili nowe banery: "Nożownik z JSW", "Zakaz korzystania z WC".

Kopalnia Wujek. Katowice („Śmierć jak kromka chleba”)

Może Cię zainteresować:

Kiedyś wszyscy byliśmy górnikami. W śląskich kopalniach fedrowali aktorzy, muzycy, politycy i księża

Autor: Michał Wroński

03/12/2023

U2

Może Cię zainteresować:

Muzyczny świat wyrąbany kilofem. „Glück auf” na 70 tys. gardeł. U2 o górniczych strajkach

Autor: Adam Kowalski

03/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon