Bizancjum w Katowicach. Na Uniwersytecie Śląskim reaktywowano Centrum Badań nad Bizancjum

Bizancjum w Katowicach? Na to wygląda. Na Uniwersytecie Śląskim reaktywowano Centrum Badań nad Bizancjum. Naukowcy będą korzystać m.in. z narzędzi animal studies i badań nad środowiskiem.

Przemysław Marciniak/UŚ
Hagia sophia fot uniwersytet slaski

Na Uniwersytecie Śląskim reaktywowano Centrum Badań nad Bizancjum

Na Uniwersytecie Śląskim ponownie rozpoczęło działalność Centrum Badań nad Bizancjum. Jest reaktywacją powstałego niegdyś Centrum Badań nad Literaturą i Recepcją Bizancjum, zawieszonego na skutek reformy uczelnianej, w tym zmiany struktury jednostek naukowych i dydaktycznych. Przedmiotem badań Centrum jest historia, kultura i literatura Cesarstwa Bizantyńskiego (330–1453) - państwa, które było polityczną i kulturową kontynuacją Cesarstwa Rzymskiego i grecko-rzymskiej kultury. Opiekunem centrum badawczego w nowej odsłonie został prof. dr hab. Przemysław Marciniak - bizantynolog, filolog klasyczny, literaturoznawca z Wydziału Humanistycznego UŚ.

- Bizancjum (sami nazywali się po prostu Rzymianami) trwało ponad tysiąc lat. Niemal od średniowiecza (dokładnie od czasów, kiedy w Konstantynopolu pojawili się pierwsi krzyżowcy) Bizancjum padło ofiarą czarnego PR-u. Bizantynizm stał się synonimem zbędnego luksusu (dzisiaj ciągle słychać w mediach o „Bizancjum” w różnych instytucjach państwowych), a sami Bizantyńczycy byli przedstawiani jako podstępni ludzie, pogrążenie w bezsensownych teologicznych dysputach. Tymczasem bizantyńska kultura jest fascynująca – mówi prof. dr hab. Przemysław Marciniak.

Wiele osób na hasło „Bizancjum” ma przed oczami ikony i religię. Profesor Marciniak tłumaczy, że za takie uproszczone postrzeganie Cesarstwa odpowiada właściwie przypadek. Po Bizancjum została głównie architektura sakralna, a dziedzictwo religijne (ortodoksja) zdominowało wszelkie inne aspekty kultury bizantyńskiej. Badacze z nowo powołanego Centrum mają nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu uda się im przyczynić do odkłamania tego ,,czarnego PR" Bizancjum.

Mozaiki w świątyni Hagia Sophia, fot. Przemysław Marciniak
Mozaiki w świątyni Hagia Sophia, fot. Przemysław Marciniak

Cel? Dalszy rozwój badań

Bizantynistyka jako nauka interdyscyplinarna obejmuje tematy badane m.in. przez literaturoznawców, historyków sztuki czy zooarcheologów. Jak zapowiedziano, zespół będzie dążył do włączenia w swoje szeregi przedstawicieli także innych dyscyplin.

Powstanie centrum ma na celu zwiększenie międzynarodowej widzialności naukowców zajmujących się Bizancjum oraz umożliwić dalszy rozwój prowadzonych badań na Uniwersytecie Śląskim. W ostatnich latach na uczelni organizowano konferencje międzynarodowe poświęcone temu zagadnieniu, w których uczestniczyli również zagraniczni eksperci.

- W centrum naszego zainteresowania będzie próba odtworzenia bizantyńskiego stosunku do przyrody i zwierząt, Katowice są już wiodącym ośrodkiem jeśli chodzi o badania nad tym aspektem bizantyńskiego świata - dodaje prof. Marciniak.
Politechnika Slaska Gliwice

Może Cię zainteresować:

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2024 pokazał miejsce uczelni wyższych z woj. śląskiego

Autor: Michał Wroński

27/06/2024

Malgorzata Mysliwiec

Może Cię zainteresować:

Zmiany na Uniwersytecie Śląskim: awanse dla prof. Małgorzaty Myśliwiec i prof. Agnieszki Turskiej-Kawy

Autor: Michał Wroński

21/06/2024

Uniwersytet Śląski

Może Cię zainteresować:

Czy po UŚ zrobisz karierę jak Szczepan Twardoch lub Tomasz Rożek? Uniwersytet Śląski rozpoczyna nabór

Autor: Arkadiusz Szymczak

05/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon