Brutale z Mikołowa. Miały być jak katowickie Tysiąclecie. Skończyło się na dwóch blokach, które pasują do Mikołowa jak pięść do nosa

Pewnie nie raz je widzieliście, jadąc przez Mikołów, czy to trasą na Gliwice czy na Skoczów. Betonowe bloki wyrastają nagle, wysokie (dodatkowo jeszcze położone na wzgórzu i nazywane przez miejscowych "Manhattanem"), wśród niskiej zabudowy tego śląskiego miasteczka. Wyglądają jak skrzyżowanie piramid Majów ze statkiem kosmicznym. Statkiem tych złych raczej ufoludków. Mikołowskim Tarasom będzie poświęcone spotkanie na Śląskim Festiwalu Nauki 5 grudnia. Zobaczcie zdjęcia tych charakterystycznych budynków. Wykonał je Tymoteusz Staniek.

To nie miało tak wyglądać. W zamyśle projektantów dwa bloki, które dziś stoją zaniedbane w Mikołowie, miały być tylko zalążkiem potężnego modernistycznego osiedla "Reta" (nazwa pochodzi od nieformalnej dzielnicy Mikołowa). Według śmiałych planów na mikołowskich polach miało powstać założenie mieszkalne, które powierzchnią dorównywałoby katowickiemu Osiedlu Tysiąclecia.

Pomysł był genialny. Każde mieszkanie z ogrodem albo tarasem

Osiedle zaprojektowali słynni architekci - Henryk Buszko i Aleksander Franta, twórcy m.in. wspomnianego katowickiego Tysiąclecia.

Pierwsze koncepcje osiedla "Reta" pochodzą z lat 1974-1975. Mikołowskie osiedle miało składać się z wielorodzinnych obiektów w układzie tarasowym. Według planów, każdy mieszkaniec miał mieć bezpośredni dostęp do ogrodu lub tarasu. Idea, jak na lata złotej dekady PRL-u, rewolucyjna.

Dwa 9-piętrowe (do dziś najwyższe w Mikołowie) bloki osiedla przy ul. Skalnej zbudowano w latach 1991-1993. Na nich się skończyło.

Dlaczego nie zrealizowano osiedla w całości? - Najprawdopodobniej miał na to wpływ czynnik ekonomiczny - mówi Dominika Śliwińska z Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej.

Budynki osiedla "Reta" brzydko się zestarzały i dziś straszą zamiast zachwycać. - Materiały dostępne w tamtym okresie nie były wysokiej jakości i skutkiem tego jest złe starzenie się obiektów. Istotna jest kwestia opieki właściciela i jego dbałość o obiekt - przyznaje Dominika Śliwińska.

Spotkanie na Śląskim Festiwalu Nauki

Właśnie temu nieukończonemu osiedlu będzie poświęcone spotkanie w ramach 6. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki. Odbędzie się ono w poniedziałek, 5 grudnia o godz. 17.25 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wstęp jest wolny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja przez stronę www.slaskifestiwalnauki.pl

Wydarzenie będzie miało formę wykładu wzbogaconego o prezentację wczesnych szkiców koncepcyjnych, oryginalnej dokumentacji projektowej oraz makiety, która służyła projektantom za podkład podczas projektowania osiedla.

Wykład poprowadzą Dominika Śliwińska oraz Jakub Bródka - pracownicy Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej.

Śląski Festiwal Nauki

Może Cię zainteresować:

Śląski Festiwal Nauki już 4 i 5 grudnia. Wielka impreza w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

01/12/2022

Mikołów starówka

Może Cię zainteresować:

Mikołów: kiedyś potęga, a dziś? Miasteczko, które nie załapało się na rewolucję przemysłową. Zobaczcie zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

03/11/2022

Osiedle Nad Jamną w Mikołowie 12

Może Cię zainteresować:

Cud w Mikołowie. Osiedle "poza czasem i regionem", gdy bankrutowała PRL i konała architektura

Autor: Marcin Zasada

29/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dyrekcja Parku Śląskiego

Dyrekcja Parku Śląskiego - klasyczna architektura WPKiW

Zabrze, osiedle Zandka

Zabrze. Sandkolonie czyli Zandka. Wzorcowe osiedle

Dom Weichmanna

Rafał Drobczyk: Dom tekstylny to wizjonerski projekt

Promenada nad Rawą

Budujący Katowice wiedzieli, że mieszczuchy pragną zieleni

Pałac Rheinbabenów

Zameczek w Michałkowicach z bajeczną oranżerią

Początki Stadionu Śląskiego

Jak powstawał Stadion Śląski. Nieznane zdjęcia z budowy

Kosciol jozefa katowice schneider

Zapomniany śląski architekt. A jego kościół w każdym mieście