Brutale z Mikołowa. Miały być jak katowickie Tysiąclecie. Skończyło się na dwóch blokach. Life is brutal

Ten widok z pewnością nie jest wam obcy. Jeśli jechaliście kiedyś przez Mikołów, czy to trasą na Gliwice czy na Skoczów, mogliście dostrzec wysokie betonowe bloki wyrastające ponad niską zabudowę tego śląskiego miasteczka. Mikołowski „Manhattan" (tak na to miejsce mawiają miejscowi) wygląda jak skrzyżowanie piramid Majów ze statkiem kosmicznym. Ale co zrobić, lajf is brutal. Zobaczcie ten architektoniczny cud natury, który na zdjęciach uwiecznił Tymoteusz Staniek.

To nie miało tak wyglądać. W zamyśle projektantów dwa bloki, które dziś stoją zaniedbane w Mikołowie, miały być tylko zalążkiem potężnego modernistycznego osiedla "Reta" (nazwa pochodzi od nieformalnej dzielnicy Mikołowa). Według śmiałych planów, na mikołowskich polach miało powstać założenie mieszkalne, które powierzchnią dorównywałoby katowickiemu Osiedlu Tysiąclecia.

Pomysł był genialny. Każde mieszkanie z ogrodem albo tarasem

Osiedle zaprojektowali słynni architekci - Henryk Buszko i Aleksander Franta, twórcy m.in. wspomnianego katowickiego Tysiąclecia.

Pierwsze koncepcje osiedla "Reta" pochodzą z lat 1974-1975. Mikołowskie osiedle miało składać się z wielorodzinnych obiektów w układzie tarasowym. Według planów, każdy mieszkaniec miał mieć bezpośredni dostęp do ogrodu lub tarasu. Idea, jak na lata złotej dekady PRL-u, rewolucyjna.

Dwa 9-piętrowe (do dziś najwyższe w Mikołowie) bloki osiedla przy ul. Skalnej zbudowano w latach 1991-1993. Na nich się skończyło.

Dlaczego nie zrealizowano osiedla w całości? - Najprawdopodobniej miał na to wpływ czynnik ekonomiczny - mówi Dominika Śliwińska z Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej.

Budynki osiedla "Reta" brzydko się zestarzały i dziś straszą zamiast zachwycać. - Materiały dostępne w tamtym okresie nie były wysokiej jakości i skutkiem tego jest złe starzenie się obiektów. Istotna jest kwestia opieki właściciela i jego dbałość o obiekt - przyznaje Dominika Śliwińska.

Spotkanie na Śląskim Festiwalu Nauki

Właśnie temu nieukończonemu osiedlu będzie poświęcone było jedno ze spotkań w ramach 6. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki.

Ci którzy wybrali się na wydarzenie na pewno nie żałują, bo mogli posłuchać ciekawego wykładu wzbogaconego o prezentację wczesnych szkiców koncepcyjnych, oryginalnej dokumentacji projektowej oraz makiety, która służyła projektantom za podkład podczas projektowania osiedla.

Śląski Festiwal Nauki

Może Cię zainteresować:

Śląski Festiwal Nauki już 4 i 5 grudnia. Wielka impreza w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

01/12/2022

Mikołów starówka

Może Cię zainteresować:

Mikołów: Nastrojowe miasteczko, które nie załapało się na rewolucję przemysłową. Zobaczcie zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

09/10/2023

Osiedle Nad Jamną w Mikołowie

Może Cię zainteresować:

Cud w Mikołowie. Osiedle "poza czasem i regionem", gdy bankrutowała PRL i konała architektura

Autor: Marcin Zasada

02/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon