Centrum Ekonomii Zmian Klimatu powstało na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Badania nad "zieloną ekonomią", transformacją regionu czy ryzykiem klimatycznym

Centrum Ekonomii Zmian Klimatu to pierwsze Centrum Doskonałości Naukowej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. - Mam nadzieję, że badania i projekty Centrum Ekonomii Zmian Klimatu przyczynią się do tego, by drugi Wałbrzych nie wydarzył się na Górnym Śląsku - mówiła w czasie inauguracji Centrum prof. Marzena Czarnecka, minister przemysłu i pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Pierwsze Centrum Doskonałości Naukowej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach zostało zainaugurowane dziś, 23 maja 2025 r. To Centrum Ekonomii Zmian Klimatu.

Centrum Ekonomii Zmian Klimatu powstało na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach

Jednostka ma stanowić platformę naukowo-badawczą skupiającą ekspertów wokół problemów i wyzwań związanych ze zmianami klimatu oraz transformacjami ekonomicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem regionów węglowych Polski, Czech i Słowacji.

Działalność Centrum będzie obejmować m.in. badania nad:

  • "zieloną rewolucją",
  • ryzykiem klimatycznym,
  • inwestycjami w nowe technologie,
  • postawami behawioralnymi.

Centrum ma za zadanie przede wszystkim współpracować na międzynarodową skalę z podobnymi podmiotami z zagranicy.

- Sama nazwa Centrum pokazuje, że widzimy potrzebę, a wręcz jest to to nasz obowiązek wchodzenia w tematy związane z ekologią, transformacją energetyczną. Uczestniczenie w świadomej transformacji naszego regionu przez edukację, uświadamianie, współpracę, tworzenie pewnych rekomendacji, jak można by było nasz region zmienić. - mówi prof. Celina Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - Jestem osobiście bardzo szczęśliwa, że po długim procesie tworzenia tego projektu udało nam się oficjalnie ogłosić powstanie Centrum Ekonomii Zmian Klimatu. Myślę, że to jest też przykład dla innych pracowników, którzy może zechcą pochylić się nad bardzo trudnymi tematami, bo nie jest łatwo dzisiaj, w zalewie różnych informacji, problemów, stworzyć coś, co by zainteresowało pracowników, studentów i naszych partnerów zagranicznych oraz wpisywało się w strategię rozwoju Polski, Europy i świata.

Jak dodaje prof. Olszak, tematyka, jaką będą się zajmować naukowczynie i naukowcy w ramach Centrum Ekonomii Zmian Klimatu, ściśle koresponduje z transformacją energetyczną, z transformacją regionu, ochroną środowiska, ekologią.

- Wiemy, że na Śląsku rozwiązywanie tych problemów jest kluczowe. Śląsk jest też regionem, który można uznać za taki, na którym można testować pewne prototypy, koncepcje rozwiązań. Ta tematyka też wpisuje się w pewnym sensie w nurt naszych badań naukowych. W końcu mamy stosunkowo niedawno powołany Wydział Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów. Tam też są katedry związane z tą tematyką. Myślę, że to jest temat, który też zainteresuje studentów - dodaje rektor Uniwersytetu Ekonomicznego.

- Transformacja energetyczna, o której rozmawiamy, transformacja klimatyczna nie może się odbyć w żadnym mierze ze szkodą dla nas, mieszkańców regionu - mówiła na inauguracji Centrum Ekonomii Zmian Klimatu prof. Marzena Czarnecka, minister przemysłu. - Często wspominam przykład Wałbrzycha, czyli likwidacji wszystkich zasobów regionalnych w jednym czasie i zwolnienie wszystkich pracowników w jednym czasie, które odbyło się absolutnie z negatywnym skutkiem społecznym i tak naprawdę po 30 latach, bo właśnie mija tyle lat, dalej Wałbrzych ma duże problemy. Mam nadzieję, że badania i projekty Centrum Ekonomii Zmian Klimatu na mojej macierzystej uczelni przyczynią się do tego, by drugi Wałbrzych nie wydarzył się na Górnym Śląsku - podkreśla minister Czarnecka.

Ekonomia zmian klimatu - nowa dziedzina nauki

Koordynatorką projektu jest dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala, prof. UE z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych na Wydziale Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów.

- Wybór tego kierunku tematycznego był bardzo trafny - ocenia dziś dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala. - Ostatnio w wielu doniesieniach naukowych pojawiają się teksty, które formują nową dyscyplinę: ekonomię zmian klimatu. Zespół naszego Centrum będzie pracował, aby pozyskiwać środki na ciekawe projekty, które mogą wnieść wkład w tę rodzącą się dyscyplinę naukową. Mamy projekty naukowe realizowane z udziałem członków zespołu Centrum, które dotyczą procesów transformacji naszego regionu i gospodarki, ale także zmian, które muszą nastąpić w obrębie naszych zachowań jako konsumentów, a także zachowań zespołów. Dążymy także do tego, aby wiedza, którą budujemy służyła kształceniu przyszłych pokoleń. Stawiamy sobie przy tej okazji za cel kształcenie ekonomisty przyszłości, który będzie dobrze rozumiał potrzeby działalności klimatycznych.

Materiał dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

Zielone Czeki222025 001

Może Cię zainteresować:

Zielone Czeki 2025 rozdane! WFOŚiGW w Katowicach nagrodził najbardziej ekologiczne organizacje, firmy i samorządy w woj. śląskim

Autor: Arkadiusz Szymczak

21/05/2025

Wizualizacja osiedla przy ul. Kosmicznej

Może Cię zainteresować:

Najbardziej ekologiczne osiedle w Katowicach? Inwestycja KTBS przy ul. Kosmicznej w Katowicach nabiera kształtów

Autor: Arkadiusz Szymczak

12/05/2025

Park Śląski na dawnych zdjęciach. Tak było, nim urosły drzewa.

Może Cię zainteresować:

Park Śląski bez drzew? Niewyobrażalne! A przecież tak było, nim urosły drzewa posadzone za Ziętka

Autor: Tomasz Borówka

23/05/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama