Rynek przecięty estakadą
Estakadę w Chorzowie otwarto 22 lipca 1979 r. w najważniejsze święto PRL-u. Wcześniej w tym miejscu stał piękny, otoczony w większości secesyjnymi kamienicami rynek założony pod koniec XIX wieku na miejscu dawnego targowiska. Rynek w Chorzowie był reprezentacyjną częścią ówczesnej Królewskiej Huty i miejscem wypoczynku – posadzono tam drzewa, powstały skwery i alejki, a przy nich stanęły ławki. Jego pechem był fakt, że stał na drodze do dobrobytu Polski Ludowej.
Więcej o rynku przeczytacie tutaj: Chorzowski rynek był piękny, ale stał na drodze do dobrobytu Polski Ludowej. Transport ważniejszy niż miasto
Chorzowska estakada jest wyłączona z użytkowania od godziny 14.30, 2 czerwca 2025 roku. Nie można nią przejeżdżać, ani przejeżdżać czy przechodzić pod nią. Prezydent miasta Szymon Michałek podjął taką decyzję po tym, gdy wpłynęły wnioski z ekspertyzy, w której wskazano, że może dojść do katastrofy. Zamknięcie fragmentu DK79 spowodowało zmiany w organizacji ruchu samochodowego i komunikacji publicznej w mieście oraz problemy dla przedsiębiorców prowadzących biznesy pod i wokół estakady.
Od samego początku można było wyczuć konflikt na linii Miasto Chorzów-WINB. Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Katowicach wydał decyzję o podparciu trasy, z kolei miasto przygotowuje się do rozbiórki zagrażającego bezpieczeństwu obiektu.
Miasto prosi o pomoc mieszkańców
Jak widać UM w Chorzowie ma wielkie plany na przyszłość. Właśnie poprosił mieszkańców o podzielenie się wspomnieniami o Chorzowskim rynku, który pod koniec lat 70. XX wieku został przecięty betonową konstrukcją estakady.
Miasto prosi chorzowian o podzielenie się z Miejskim Konserwatorem Zabytków fotografiami, pocztówkami, nagraniami lub osobistymi historiami związanymi z chorzowskim Rynkiem z czasów sprzed powstania estakady.
- Zgromadzone materiały posłużą jako cenne źródło wiedzy i inspiracji w planowanym procesie rewitalizacji Rynku. Chcemy, aby przyszły kształt tego miejsca uwzględniał pamięć historyczną i nasze lokalne dziedzictwo. Szczególnie zależy nam na udokumentowaniu wyglądu Rynku, jego funkcji, codziennego życia mieszkańców i atmosfery sprzed wyburzeń z lat 70. XX wieku - czytamy w ogłoszeniu Miasta Chorzów.
Miasto zaznacza, że chce wspólnie z mieszkańcami ocalić pamięć o Rynku, który współtworzył tożsamość Chorzowa.
- Chcemy przywrócić pamięć także o miejscach, których już nie ma – być może o Waszych domach. Zapraszamy, by wspomnieniami dzielili się także Ci z Was, którzy byli zmuszeni do zmiany miejsca zamieszkania w związku z budową chorzowskiej estakady i wyburzeniami towarzyszącymi temu procesowi - czytamy.
Informacje i materiały na temat rynku można zgłaszać Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków na dwa sposoby:
- Telefonicznie na nr 32 416 50 00 wew. 5851,
- Mailowo na adres: ir@chorzow.eu.

Może Cię zainteresować: