Częstochowa nie chce dokładać milionów do lekcji religii. Radni przyjęli uchwałę w tej sprawie

Tylko w tym roku na wynagrodzenia nauczycieli religii w Częstochowie trzeba przeznaczyć ponad 9,5 mln złotych. Subwencja z Ministerstwa Nauki wystarcza tylko na 70 proc. tej kwoty. Radni mają dość dokładania do lekcji religii, dlatego przyjęli uchwałę w tej sprawie.

Pixabay
Klasa

W Częstochowie jest aktualnie 131 etatów dla nauczycieli religii - księży, sióstr i katechetów. Tylko w tym roku na ich wynagrodzenia trzeba przeznaczyć ponad 9,5 mln złotych. Subwencja oświatowa z Ministerstwa Nauki wystarcza tylko na 70 proc. tej kwoty (6,7 mln), a 30 proc. z własnego budżetu musi dołożyć miasto (2,8 mln).

Radni nie chcą dłużej dokładać milionów do lekcji religii, więc w czwartek, 15 grudnia, przyjęli uchwałę autorstwa przedstawicieli lewicy, w której zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Przemysława Czarnka o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta.

- Rokrocznie coraz więcej uczniów rezygnuje z uczestnictwa w lekcjach religii, pomimo tego koszty organizacji zajęć nie maleją. Wobec bardzo ciężkiej sytuacji gospodarczej, przed którą zostały postawione samorządy, w tym Częstochowa, oraz dynamicznie rosnących kosztów obsługi systemu edukacji, zwracamy się z prośbą o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta Częstochowy - czytamy w uchwale Rady Miasta Częstochowa.

- Zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu miasta nie jest projektem wymierzonym przeciwko żadnej religii ani przeciwko żadnemu kościołowi. Nasz apel dotyczy likwidacji finansowania zajęć wszystkich wyznań. Jako samorząd, zmuszony do szukania oszczędności, zachowując tak duże środki z organizacji lekcji religii będziemy mogli przeznaczyć ten kapitał bezpośrednio na zadania budżetowe dla naszych mieszkańców - podkreślili radni.

Jak wynika ze statystyk, o które poprosiliśmy biuro prasowe Urzędu Miasta Częstochowa, na lekcje religii zapisanych jest we wszystkich szkołach 72 proc. uczniów. W szkołach ponadpodstawowych tylko 51 proc. - To liczba osób zapisanych, co nie odzwierciedla frekwencji - tłumaczy Włodzimierz Tutaj, rzecznik magistratu.

Lekcja religii

Może Cię zainteresować:

Coraz mniej uczniów na lekcjach religii. Nawet mniej niż 50 proc. w szkołach średnich w Katowicach i Bytomiu

Autor: Patryk Osadnik

02/12/2022

Coraz mniej uczniów na lekcjach religii

Liczba uczniów na lekcjach religii w województwie śląskim systematycznie spada, co potwierdziły dane, jakie niedawno zebraliśmy z największych miast regionu.

Rekordowo wypada w tym zestawieniu Sosnowiec, gdzie na lekcje religii w szkołach ponadpodstawowych uczęszcza zaledwie 36 proc. uczniów. Wyraźny spadek nastąpił w Bytomiu, gdzie w roku szkolnym 2018/2019 było to 67,5 proc., a w roku szkolnym 2022/2023 już tylko 49,5 proc.

Sęk w tym, że większość samorządów nie kontroluje liczby uczniów na lekcjach religii, a także wydatków z tym związanych. Zazwyczaj informacje były przygotowywane dopiero na naszą prośbę.

Jarosław Makowski o Panteonie Górnośląskim

Może Cię zainteresować:

"Górny Śląsk zawsze stał tradycyjnymi wartościami". Masowe odejścia z lekcji religii dopiero przed nami

Autor: Patryk Osadnik

03/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon