Czy Polonię Bytom stać na II ligę? Sławomir Kamiński w ŚLĄZAQ: "Dokładnie wiemy, ile to kosztuje"

Budowa obiektu zbliża się do końca, jesteśmy tuż przed fazą odbiorów. Do procesu licencyjnego musieliśmy zgłosić gotowy obiekt, który spełnia warunki II ligi (…) Mamy nadzieję, a widzimy, że terminarz ułożył się dla nas pomyślnie, że jak najszybciej będziemy mogli grać u siebie w Bytomiu - powiedział Sławomir Kamiński, prezes Bytomskiego Sportu Polonii Bytom, w cyklu ŚLĄZAQ.

Piłkarze Polonii Bytom pewnie awansowali do II ligi, czyli na szczebel centralny rozgrywek w Polsce. Dla kibiców to powód do radości, a dla osób zarządzających klubem twardy orzech do zgryzienia.

- Oczywiście emocje będą większe, duży wyższy poziom sportowy. Naszym zadaniem jest spięcie tego w taki sposób, aby od początku do końca miało sens (…) Dokładnie wiemy, ile kosztuje gra w IV, III, II czy I lidze piłki nożnej. Wyższe kwoty wynikają przede wszystkim z tego, że jest dużo więcej dalekich wyjazdów. To wiąże się także z tym, że czasem trzeba spędzić noc przed meczem poza Bytomiem. Jeśli chodzi o wynagrodzenia zawodników, to akurat większość kontraktów zawartych w ubiegłym roku wciąż obowiązuję, więc oprócz kilku transferów te wydatki znacznie nie wzrosną. Jesteśmy na to przygotowani - podkreślił Sławomir Kamiński, prezes Bytomskiego Sportu Polonii Bytom, w cyklu ŚLĄZAQ.

Piłkarze Polonii Bytom wrócą do domu

Klub otrzymał licencję na grę w II lidze z zastrzeżeniem, że na początku sezonu będzie grał na stadionie zaprzyjaźnionej Odry Opole. Jest jednak szansa, że szybko na stałe wróci do domu, czyli do Bytomia.

- Budowa obiektu zbliża się do końca, jesteśmy tuż przed fazą odbiorów. Do procesu licencyjnego musieliśmy zgłosić gotowy obiekt, który spełnia warunki II ligi (…) Mamy nadzieję, a widzimy, że terminarz ułożył się dla nas pomyślnie, że jak najszybciej będziemy mogli grać u siebie w Bytomiu - powiedział Sławomir Kamiński.

Nowym domem Niebiesko-Czerwonych będzie obiekt ze sztuczną murawą oraz trybuną dla 2 tys. kibiców. To niewiele jak na klub z ponad stuletnią tradycją i sporymi ambicjami.

- Sentyment do historii obfitującej w sukcesy jest i bardzo go szanujemy, jednak zapóźnienia, które były szczególnie w obszarze infrastruktury, powodują, że musieliśmy razem z miastem zdecydować, co jest dla nas najważniejsze. To baza treningowa dla młodzieży - wyjaśnił Sławomir Kamiński. - W tej kategorii można powiedzieć, że to jeden z najlepszych obiektów w Polsce. Ponadto spełnia wymogi II ligi i możliwa jest jego rozbudowa do wymogów I ligi - dodał.

W przyszłości Polonia Bytom chciałaby oprzeć swoją drużynę na zawodnikach z akademii, dlatego teraz nacisk jest położony właśnie na szkolenie.

Co z hokejem na najwyższym poziomie?

Polonia Bytom to nie tylko piłka nożna, ale również inne sekcje. Hokeistki wywalczyły niedawno dwunasty tytuł mistrzowski. Z kolei hokeiści zdobyli wicemistrzostwo Młodzieżowej Hokejowej Ligi. Czy jest szansa, że na lód w Bytomiu wróci Polska Hokej Liga?

- Nie bierzemy udziału w rozgrywkach kontraktowych PHL, bo do tego potrzebujemy przede wszystkim dobrego i stabilnego sponsora. Dziś nasza działalność opiera się przede wszystkim na środkach z budżetu miasta. Drugą nogę, tę komercyjną, staramy się budować od kilku lat. Jeśli będziemy mieć wiarygodnych sponsorów, którzy będą finansowali klub, to wtedy łatwiej będzie nam się określić i grać w najwyższej lidze hokejowej. To spory koszt, a nie chcemy tylko błysnąć i od razu spaść. Chcemy, żeby był to projekt długotrwały - powiedział Sławomir Kamiński w ŚLĄZAQ.

Inny ważny element, żeby budować silną drużynę, już jest. To Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów, które zastąpiło wysłużoną "Stodołę".

355659100 985173239321620 4550438830333107481 n

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Cierniak w ŚLĄZAQ: Zespół "Śląsk" ciągle jest pełen werwy, pasji, zapału do tworzenia i koncertowania

Autor: Katarzyna Pachelska

30/06/2023

Polonia z awansem

Może Cię zainteresować:

Polonia z liencją na grę w II lidze. Pierwsze mecze u siebie zagra... w Opolu

Autor: Daniel Lekszycki

24/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon