Damian Dąbrowski ostrzega: Szykujcie się na dynamiczne zmiany w pogodzie. Nie będzie jak w typowym grudniu

Damian Dąbrowski, najlepszy śląski spec od pogody, kiedyś nauczyciel geografii, dziś kierownik Stacji Meteorologicznej Planetarium Śląskiego w Chorzowie, ma dla nas niezbyt pomyślne wieści dotyczące pogody przed Świętami Bożego Narodzenia. Ale jest jeden plus takiej dynamicznej aury, jaką przewiduje w swojej prognozie.

Katarzyna Pachelska
Damian Dąbrowski

Damian Dąbrowski to były wieloletni nauczyciel geografii w szkołach w Świętochłowicach, obecnie kierownik Stacji Meteorologicznej w Planetarium Śląskim, twórca niezwykle popularnego bloga Damian Dąbrowski - Pogoda dla Śląska (pogodadlaslaska.pl). Bezbłędnie prognozuje pogodę, dlatego ufają mu w tym temacie setki tysięcy ludzi, nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce.

Więcej o Damianie Dąbrowskim dowiecie się z naszych wywiadów:

Teraz, przed Świętami Bożego Narodzenia, Damian Dąbrowski nie ma dla nas dobrych informacji. Po śniegu, który spadł pod koniec listopada, już dawno nie ma śladu. Za to przyszła do nas pogoda, jakiej nie powstydziłby się nawet październik - słońce i 10 stopni C. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

"Przed nami słoneczny początek tygodnia, a potem deszcz. W drugiej połowie tygodnia czeka nas dodatkowo silny wiatr z zachodu w związku z pojawieniem się głębokiego ośrodka niżowego nad Bałtykiem" - pisze śląski meteorolog. W środę 20.12 już nie będziemy więc cieszyć się ze słońca i wysokiej temperatury. Ma być deszcz i maksymalnie 5 stopni C.

Prognoza pogody IMGW do końca tygodnia

Również IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. "W drugiej połowie tygodnia najprawdopodobniej napłynie do nas chłodniejsze powietrze. Zaczną dominować opady śniegu, a temperatura w nocy może miejscami spadać poniżej 0°C. Zrobi się wietrznie, nie tylko w strefie nadmorskiej" - informuje w komunikacie.

W środę 20 grudnia wciąż pochmurno, z większymi przejaśnieniami na południu. Miejscami wystąpią opady deszczu, na północy i w rejonach górskich przechodzące w deszcz ze śniegiem. Jeszcze ciepło, od 3°C do 6°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, na północy do 65 km/h, nad morzem także silny od 30 km/h do 45 km/h i w porywach do 80 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

W czwartek wiatr zacznie się nasilać. Będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, nad morzem okresami silny i bardzo silny od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h, południowo-zachodni. Zachmurzenie duże z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Temperatura w nocy na południu spadnie do około 0°C. Natomiast temperatura maksymalna w dzień od 2°C na północnym wschodzie do 8°C na zachodzie.

W piątek bardzo wietrznie i już wyraźnie chłodniej. Pochmurno, możliwe przejściowo większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Temperatura maksymalna od 1°C do 5°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, na zachodzie do 85 km/h, nad morzem okresami silny i bardzo silny od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 100 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Sobota i niedziela pochmurna z przelotnymi opadami śniegu. W nocy w wielu miejscach temperatura minimalna spadnie poniżej 0°C, lokalnie do –5°C, –3°C. W dzień temperatura maksymalna wyniesie od –1°C do 3°C. Nadal będzie wietrznie. Porywy wiatru mogą dochodzić do 55-65 km/h, a nad morzem do 75 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

A jaki jest plus tej aury? Wiatr rozgonił smog, więc możemy się cieszyć czystym powietrzem.

Donald Tusk Elzbieta Bienkowska

Może Cię zainteresować:

Województwo śląskie już siódmy tydzień bez wojewody. Wśród potencjalnych kandydatów jest Elżbieta Bieńkowska

Autor: Michał Wroński

19/12/2023

Marsz Autonomii

Może Cię zainteresować:

Poczucie upokorzenia i narcyzm kolektywny wśród Ślązaków i Polaków. Uniwersytet SWPS w Katowicach prowadzi badania

Autor: Szymon Karpe

19/12/2023

Fabryka porcelany katowice zima jaroslaw lorenz 03

Może Cię zainteresować:

Fabryka Porcelany. Gołębi błękit z PRL-u kontra prawdziwa stara cegła. Zobaczcie zdjęcia Jarosława Lorenza

Autor: Katarzyna Pachelska

18/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon