Dwie nagrody Silesia Press dla dziennikarzy ŚLĄZAGA. Nagrodzono Tomasza Borówkę i Patryka Osadnika

Istniejemy dopiero od marca, 10 marca, a już zasłużyliśmy na pochwały. Redaktorzy ŚLĄZAGA Tomasz Borówka i Patryk Osadnik - szczególnie. Ich artykuły zostały docenione przez jury konkursu Silesia Press. Rozdanie nagród odbyło się dzisiaj, 6 października 2022 r. w hotelu Monopol w Katowicach.

Silesia Press to coroczna nagroda środowiska dziennikarskiego w województwie śląskim. Konkurs organizuje Stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej, istniejące od 2002 roku.

Nagrody Silesia Press rozdane

W tym roku odbyła się już XVII edycja konkursu Silesia Press, adresowanego do mediów z woj. śląskiego. Nagrody przyznano za najlepsze teksty prasowe, audycje radiowe, programy telewizyjne, poświęcone problematyce społeczno-kulturalnej, ekonomicznej, historycznej i sportowej, które zostały opublikowane, wyemitowane w terminie od 1 stycznia 2022 do 15 sierpnia 2022 r.

Na siedem nagród (sześć równorzędnych i jedno Grad Prix) aż dwie zdobyli dziennikarze naszego portalu:

  • Tomasz Borówka w kategorii społeczno-kulturalnej,
  • Patryk Osadnik w kategorii historia.

Red. Borówka napisał o Ukraince, której zdjęcie z bombardowanej Ukrainy obiegło cały świat. Odnalazł ją w Katowicach. - Po stokroć wolałbym rozmawiać z Oleną o tym, jak jej się podobają Katowice niż o jej wojennych przeżyciach. Jednak mam nadzieję, że tym artykułem w jakiś sposób jej pomogłem - mówił Tomasz Borówka odbierając nagrodę.

Co ciekawe, redaktor Borówka otrzymał nagrodę drugi rok z rzędu. W 2021 nagrodzono go II nagrodą za artykuł w "Dzienniku Zachodnim" o rozwikłaniu zagadki zdjęć z katowickiej ulicy 3 Maja we wrześniu 1939 roku.

Nagrodzony tekst Tomasza Borówki przeczytasz tu:
Tak blisko na Trzy Stawy. Olena Kuryło to ranna Ukrainka słynna na cały świat. Leczy się w Katowicach

Z kolei tekst Patryka Osadnika traktuje o jego rodzinnym Radzionkowie. Przeprowadził śledztwo, by wyjaśnić jak wiele prawdy jest w powszechnym przekonaniu, że Radzionków (Cidry przecież!) naprawdę cydrem stoi. - Zdaję sobie sprawę, że na pewno było wiele materiałów bardziej sensacyjnych i emocjonujących, ale wierzę, że każdy człowiek, każde miejsce i wydarzenie może być fantastyczną historią. Wystarczy poświęcić mu czas i uwagę, a później dobrze o tym opowiedzieć - mówił Patryk odbierając nagrodę.

Nagrodzony tekst Patryka Osadnika można przeczytać tu:
Śląskie miasto, które słynie z cydru. Sami sobie tę legendę wymyśliliśmy

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym dziennikarzom oraz mediom.

W edycji 2022 Silesia Press nagrody i wyróżnienia otrzymali:

Nagroda główna Grand Prix
Małgorzata Marczok, TVN24, za film dokumentalny "Schodzimy do piekła" o tragedii w kopalni Pniówek

Kategoria historia

  • Wojciech Królikowski, TVP Katowice - za "Nowe życie" z cyklu "Głębia ostrości"
  • Dorota Stabik, Radio Katowice, za cykl "Tajemnice kamienic"
  • Patryk Osadnik, portal slazag.pl, za "Śląskie miasto, które słynie z cydru. Sami sobie tę legendę wymyśliliśmy"

Kategoria społeczno-kulturalna

  • Violetta Rotter-Kozera, TVP Katowice, za "Pod presją dźwięku i słowa"
  • Tomasz Borówka, portal slazag.pl, za "Tak blisko na Trzy Stawy. Olena Kuryło to ranna Ukrainka słynna na cały świat. Leczy się w Katowicach"
  • Anna Dudzińska, Radio 357 oraz Agnieszka Szwajgier, Radio 357, za reportaż "Stroiciele"

Wyróżnienia

Zuzanna Czyż, TVP Katowice, za "Bytom. Z historią w tle"
Wyróżnienie dla dziennikarza na początku drogi zawodowej. Jury doceniło nie tylko dokumentalną wnikliwość, ale także swobodę wypowiedzi przed kamerą.

Julia Karasiewicz, portal dziennikzachodni.pl oraz Tomasz Kazanecki, portal dziennikzachodni.pl, za film dokumentalny "Immortal Kombat".
Za podjęcie niezwykle istotnego tematu w nietypowej, jak na dziennikarzy formie, czyli w formie filmu dokumentalnego.

Agnieszka Strzemińska, Radio Katowice, za "Bona i inne damy"
Za niebanalne, interesujące dla każdego słuchacza przedstawienie trudnej, bo arcystarej, historii kobiet na polskim dworze.

Dyplom Uznania:

Daria Klimza-Stępień
Za reprezentowanie najwyższych standardów radiowego dziennikarstwa informacyjnego, rzetelność, profesjonalizm, zaangażowanie, mistrzostwo formy dziennikarskiej, szacunek wobec słuchaczy oraz życzliwość i niezawodny uśmiech dla koleżanek i kolegów po fachu.

Krzysztof Bąk
Za dziennikarski profesjonalizm, rzetelność, zaangażowanie w pracę, odwagę w podejmowaniu trudnych tematów, pomysłowość, skrupulatność i wiarygodność w przekazywaniu odbiorcom prawdy o relacjonowanych zdarzeniach oraz koleżeńskość i życzliwość.

Dyplom z okazji 95-lecia istnienia - Polskie Radio Katowice
Za zaangażowanie w sprawy ważne dla lokalnej społeczności, propagowanie standardów dziennikarskiego profesjonalizmu i obiektywizmu, promowanie kultury ojczystej oraz wspieranie wszystkiego, co buduje nowoczesne społeczeństwo ceniące swoją historię i tożsamość.

Dyplom z okazji 65 lat TVP Katowice
Za pokazywanie regionu w różnej optyce - od przemysłowej po turystyczną oraz za interesujące i ważne produkcje filmowe, publicystyczne, informacje.

Dyplom z okazji 20 lat Radia eM Katowice
Za profesjonalizm, zaangażowanie w przekazywanie informacji o problematyce społeczno-religijnej, ekonomicznych, kulturalnych w nowoczesnej formie.

Rynek z lotu ptaka

Może Cię zainteresować:

Bytom. Miasto starsze od Krakowa. Wycieczka po średniowiecznym Bytomiu

Autor: Patryk Osadnik

30/07/2022

Katowice

Może Cię zainteresować:

Co łączyło Katowice i Donieck? Stolice GOP-u i Donbasu jako miasta zaprzyjaźnione w latach PRL. Kolorowe fotografie z lat 70. XX wieku

Autor: Tomasz Borówka

28/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon